Letoun MiG 29 slovenských vzdušných sil. Na rozdíl od JAS-39 Gripen je „devětadvacítka“ koncipovaná jako dvoumotorový stíhač pro vybojování vzdušné nadvlády. Dokáže letět rychlostí až 2 400 kilometrů v hodině.

Letoun MiG 29 slovenských vzdušných sil. Na rozdíl od JAS-39 Gripen je „devětadvacítka“ koncipovaná jako dvoumotorový stíhač pro vybojování vzdušné nadvlády. Dokáže letět rychlostí až 2 400 kilometrů v hodině. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Nehoda antonova uzemnila gripeny, české nebe střeží i slovenské migy

  • 441
Základna taktického letectva v Čáslavi je po havárii ruského antonova mimo provoz. Experti potřebují shromáždit důkazní materiály a získat informace potřebné pro vyšetření nehody, což obnáší i práci na vzletové a přistávací dráze. Za ochranu českého vzdušného prostoru nyní zodpovídají spojenečtí piloti.

Základna v Čáslavi je domovským přístavem všech českých nadzvukových stíhaček - čtrnácti letounů JAS-39 Gripen. Ty nyní nemůžou do vzduchu, dokud nepokročí vyšetřování nehody antonova přímo na dráze a v jejím okolí.

Vše o nehodě antonovu v Čáslavi čtěte zde

Na letišti u Čáslavi havaroval při přistání ruský vojenský letoun a začal
Na letišti u Čáslavi havaroval při přistání ruský vojenský letoun a začal
Na letišti u Čáslavi havaroval při přistání ruský vojenský letoun a začal

Ruský vojenský letoun havaroval při přistání a začal hořet . (23. května 2012)

Ochranu českého vzdušného prostoru tak nyní převzali spojenečtí piloti. "Česko je zařazeno do systému NATINADS (integrovaná obrana NATO, pozn. red.), v rámci tohoto systému je v podobných případech střežení vzdušného prostoru zajištěno," řekla iDNES.cz mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

MiG 29 a Gripen

  • MiG 29 je konstrukčně starší než Gripen (v operačním nasazení je od roku 1983, gripen od roku 1997).
  • Na rozdíl od Gripenu je MiG 29 dvoumotorový, může letět až rychlostí 2 400 km/h (o 200 víc než Gripen).
  • Švédský stroj je víceúčelový, stavěný s ohledem na nenáročnost provozu, údržby a oprav, MiG 29 byl navržen jako silný frontový stíhač. Tomu odpovídá i dražší provoz migů.
  • Slovenské migy jsou vybavené moderními systémy kompatibilními s technikou NATO.

Střežení neznamená, že by nad Českem nepřetržitě létaly slovenské či třeba německé stíhačky. Zamířily by k nám například až v případě, když nějaké civilní letadlo ohlásí problémy s navigací nebo přestane komunikovat. Podle toho, přes jakou zemi by se k českému vzdušnému prostoru takový stroj blížil, by se rozhodlo, kdo si ho nad Českem "ohlídá".

Slovenské stíhací letectvo je vyzbrojeno letouny ruské výroby MiG 29, které pocházejí ještě z dob federace. Do výzbroje se dostaly v roce 1989. Osmnáct jednomístných strojů a dva dvoumístné si oba státy rozdělily rovným dílem.

Češi se ale migů v roce 1995 zbavili v častokrát kritizované výměně za polské vrtulníky Sokol. Slováci nyní mají dvanáct stíhaček MiG 29. Rozmístěné jsou na základně ve Sliači nedaleko Banské Bystrice.

"Všechny úlohy plní vzdušné síly nepřetržitě sedm dní v týdnu, 24 hodin denně. V pohotovosti jsou letouny, piloti, technický personál, radary s obsluhou, velení a samozřejmě komunikační systémy," uvádí slovenské ministerstvo obrany.

Dráha bude uzavřena na "nezbytně dlouhou dobu"

Prohlédněte si letoun MiG 29

Mluvčí českého generálního štábu Jana Růžičková nechtěla odhadovat, jak dlouho bude základna v Čáslavi odstavená.

"Je potřeba ohledat místo nehody, komise potřebuje posbírat důkazní materiály a informace," sdělila iDNES.cz. Ve čtvrtek ráno dodala, že vyšetřovací práce stále pokračují. Základna podle ní bude mimo provoz jen po "nezbytně nutnou dobu".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video