Před vládou hlučeli odboráři, celostátní protest ale do prázdnin nebude

  • 266
Před úřadem vlády v Praze se sešli protestující odboráři a zástupci občanských iniciativ. Odhady účasti se pohybují mezi patnácti sty a čtyřmi tisíci. Krátce před pochodem odboráři ohlásili, že celostátní protest zatím nechystají, počítají ale s už ohlášenými blokádami pěti ministerstev.

Před úřadem vlády odboráři protestovali proti korupci a reformním krokům Nečasovy vlády. Podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslava Zavadila je vláda finančně negramotná, tupě škrtá a nezaslouží si důvěru. "Jestli rostou preference komunistů, tak je to díky tomuto baráku," ukázal k sídlu vlády.

Sněm ČMKOS dopoledne rozhodoval o dalších protestech. Nakonec se odboráři dohodli, že do konce června žádný celostátní protest nebude. Uskuteční se ale pět akcí, o kterých předáci mluvili už dřív - blokády ministerstev.

Odboráři a aktivisté nejprve 29. května uspořádají happeningy před ministerstvy školství a kultury, blokáda ministerstva zdravotnictví je naplánovaná na 4. června, pochod k ministerstvu vnitra bude o tři dny později. Zatím není jasné, kdy proběhne protest před resortem práce a sociálních věcí.

Trasa průvodu odborářů v úterý 22. května 2012

"My jsme nikdy netvrdili, že bude generální stávka. Z našich úst to nikdy nevzešlo. My jsme pouze říkali, že bychom si ji přáli, ale ne, že bude," řekl Zavadil. Podle něj jsou sice lidé v podnicích "naštvaní a mají strach a obavy", ale atmosféra na celostátní stávku zatím není.

Jednání sněmu se nakonec protáhlo asi o půl hodiny. Před Domem odborových svazů se mezitím houfovali účastníci následného protestního pochodu.

Na cestu k sídlu kabinetu se vybavili řehtačkami, také pískali a skandovali protivládní hesla, nejčastěji "Stop vládě!" V čele průvodu jelo auto vybavené reproduktory a megafonem a burcovalo demonstranty. Během pochodu se k nim přidali další lidé, policie hovořila až o čtyřech tisících účastníků. Odhad reportéra iDNES.cz  byl nižší, kolem 1 500 lidí.

"To, co vláda dělá lidem, je hulvátství a sviňárna. Zavřít nejen Ratha, ale celou tuhle skvadru," řekl iDNES.cz měřič telefonního vedení Vratislav Bína ze středních Čech, který na demonstraci přijel s manželkou. V průvodu šel například i bývalý ministr zahraničí Jan Kavan nebo gay aktivista Jiří Hromada.

"Pošleme Kalousky a Nečase tam, kam patří"

Přes magistrálu dav zamířil ke stanici metra Vltavská a pak po nábřeží Kapitána Jaroše a nábřeží Edvarda Beneše k Úřadu vlády, kde na něj čekaly desítky dalších protestujících. V plánu je asi hodinová demonstrace. Na akci dohlíží desítky policistů a na místě je i antikonfliktní tým.

"Pošleme všechny Kalousky a Nečase tam, kam patří," prohlásil před Strakovou akademií mluvčí platformy Stop vládě Jan Májíček. Šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková pak přiměla dav skandovat: "Demisi! Demisi!". Politiku ministra Leoše Hegera kritizuje, protože se podle ní ze zdraví stane zboží.

K protestům se oficiálně nepřipojili železniční odboráři. Na pondělním zasedání o tom rozhodlo představenstvo Odborového sdružení železničářů, uvedla ČTK. Účast na protestních akcích odboroví předáci ponechají na jednotlivých členech.

Odboráři dali vládě na posledním jednání tripartity před necelými dvěma týdny ultimátum do 4. června. Po kabinetu Petra Nečase žádají odklad důchodové reformy či stažení návrhu zákona o stávce.

Premiér Nečas už dříve opakovaně uvedl, že reformy i úspory Česko potřebuje a jeho kabinet v nich bude pokračovat. Podle něj jsou odbory militantní a úzce propojeny s levicí.

Platforma Stop vládě už dříve ohlásila, že chce od 29. května do 7. června "okupovat" ministerstva, jejichž činnost nejvíce kritizuje. Příští středu budou v Praze na Palachově náměstí demonstrovat také senioři, kterým se nelíbí plánované omezení růstu penzí.

V dubnu na protivládní demonstraci dorazilo na pražské Václavské náměstí zhruba sto tisíc lidí (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue