VÍTĚZNÉ PRASÁTKO. Pohár v rukou Petra Nedvěda se ostře leskne, ale čeští...

VÍTĚZNÉ PRASÁTKO. Pohár v rukou Petra Nedvěda se ostře leskne, ale čeští hokejisté si dál užívají bronzovou radost. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Hokejisté obhájili bronz. Domácí Finsko zlomili už v první třetině

• 2100
Helsinky (Od zpravodaje iDNES.cz) - Čeští hokejisté se rychle oklepali z nepovedeného semifinále se Slovenskem a uspěli v bitvě o světový bronz. Domácí Finsko porazili 3:2, o vítězství rozhodli už v první třetině. Tým kouče Aloise Hadamczika tak zopakoval umístění z loňského šampionátu v Bratislavě.

Celkově je to pro Česko pátý bronz a dvanáctá medaile z mistrovství světa (ve sbírce je ještě šest zlatých a jedna stříbrná). Finové naopak prožívají po loňském triumfu velké zklamání.

Rozhodující moment zápasu přišel na konci první třetiny, kdy útočník Novotný stačil po 29 vteřinách odpovědět na finské vyrovnání. Kašpar při brejkové akci posunul puk na pelhřimovského rodáka, jenž objel branku a u protější tyčky z úhlu vystřelil. Měl štěstí, kotouč se odrazil od gólmanova ramene do sítě.

Známkování

Jak se vám líbil výkon hráčů? Ohodnoťte je

Čeští reprezentanti přitom do utkání nevstoupili nejpřesvědčivěji, Seveřané je v úvodu přehrávali a vytvářeli si jednu šanci za druhou. Jenže žádnou nevyužili.

A tak přišel trest: obránce Krajíček mohutně napřáhl na modré a puk po jeho bombě dvakrát tečoval před bránou clonící Průcha. Nejprve hokejkou, od níž se také se štěstím odrazil od jeho brusle za záda překvapeného Vehanena.

Parádní individuální akci sice předvedl Pyörälä, jenž se při svém sólu projel obranou a před Štěpánkem, jenž dostal přednost v brance přednost před Kovářem, nezaváhal. Zamířil přesně mezi jeho betony.

O tom, jak se bude utkání ve zbylých dvou třetinách vyvíjel, pak v čase 19:07 rozhodla nově složená formace Hemský, Krejčí, Průcha. První dva si při rychlé kombinační akci dvakrát vyměnili puk a Hemský zakončoval do prázdné branky.

Finové se totiž druhou částí protrápili a nedokázali si vytvořit tlak. To se jim povedlo až po změně stran. Pihlström ještě ve velké šanci na Štěpánka nevyzrál, ale pak dostal přihrávku Jokinen, jenž v plné jízdě zamířil v přesilovce do horního růžku.

Do té doby schlíplé tribuny ožily a domácí se hnali za vyrovnáním. Pomohla jim k tomu i nedisciplinovanost českých hráčů, na trestné lavici se krátce po sobě vystřídali Nedvěd s Nakládalem.

Finové mačkali soupeře, který se nemohl dostat z pásma a vše gradovalo v závěru při power-play. Všem zatrnulo při střele Joensuua, která proletěla vedle horního růžku. Pak už ale Češi výsledek ubránili a mohly propuknout oslavy.

"Pro nás má tenhle bronz hodnotu zlata," radoval se v rozhovoru České televize veterán Petr Nedvěd, který ze všech hráčů křepčil nejvíc. A Novotný dodal: "Přiklonilo se k nám štěstí, které jsme v semifinále proti Slovensku neměli. To je prostě hokej."

Finsko - Česko 2:3

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Branky a nahrávky: 17. Pyörälä (Immonen, Järvinen), 50. J. Jokinen (Mäenpää, M. Koivu) - 13. Průcha (Krajíček, Hemský), 18. Novotný (Kašpar), 20. Krejčí (Hemský). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Kurmann (Švýc.) - Šeljanin (Rus.), Valach (SR). Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Třetiny: 1:3, 0:0, 1:0. Diváci: 12.879.

Finsko: Vehanen - Hietanen, Mäenpää, Kukkonen, Jaakola, Niskala, Salmela, Väänänen, Järvinen - J. Jokinen, M. Koivu, Filppula - Joensuu, Kontiola, Pihlström - Kiiskinen, N. Kapanen, Komarov - Immonen, Pyörälä, Mikael Granlund. Trenéři: Jukka Jalonen, Petri Matikainen a Pasi Nurminen.

Česko: Štěpánek - Nakládal, Němec, Čáslava, Krejčík, Krajíček, Mojžíš, Blaťák - Frolík, Plekanec, Tenkrát - Hemský, Krejčí, Průcha - Vondrka, P. Nedvěd, Koukal - Petružálek, Novotný, Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.