Policejní eskorta s poslancem a bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD) dorazila 16. května v podvečer do litoměřické vazební věznice. | foto: ČTK

Jsem obětí politické léčky, říká Rath a přirovnává se k Tymošenkové

  • 1863
Poslanec David Rath obviněný z korupce prohlašuje, že je obětí policejní léčky. Kauza má prý politické jádro. Rath se přirovnal k vězněné ukrajinské expremiérce Juliji Tymošenkové a uvedl, že se chtěl vzdát i poslaneckého mandátu. Plánoval to udělat osobně při jednání Sněmovny.

V prohlášení, které agentuře ČTK poskytl jeho advokát Adam Černý, Rath uvedl, že si připadá jako politický vězeň.

Prohlášení Davida Ratha čtěte zde

"Orgány činné v trestním řízení na mne uvalily vazbu s omezením komunikace s veřejností i blízkými... Jde jim však o jediné. Ještě více stupňovat jednostrannost mediální štvanice proti mé osobě a dostat mne do situace, kdy se proti tomu nemohu hájit," píše v úvodu prohlášení Rath.  

Rath jako Tymošenková

Svůj případ přirovnal k věznění ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové. Ta si v Charkově odpykává sedmiletý trest za podpis údajně nevýhodné smlouvy o dodávkách plynu z Ruska. Sama se označuje za oběť politické msty současného prezidenta Viktora Janukovyče.

"Spatřuji ve svém případu paralelu s příběhem Julie Tymošenkové, i ona je ve vězení, i ona čelí obvinění z korupce.... Argumentace ukrajinské, respektive české moci v těchto případech byla, že nejde o politiku, ale o obyčejný kriminální delikt. Stejné argumenty zaznívají i v mém případě a všichni se předhánějí v tom, aby to tak vypadalo, včetně fám o milionech pod podlahou a samopalech," pokračuje poslanec.

Politický motiv Rath zmiňoval už bezprostředně po svém zatčení. "Je to jednoznačně odplata za tvrdou opoziční práci... policie pod vedením ministra Kubiceho zneužívá svou pravomoc k zastrašování a likvidaci politických odpůrců," vzkazoval Rath v úterý ústy mluvčí Středočeského kraje Berill Maschekové (více o zatčení Davida Ratha čtěte zde). Kubice jakékoli politické tlaky na vyšetřování odmítl.

Rathova aféra

Rath je spolu s dalšími sedmi lidmi obviněn z machinací s evropskými dotacemi a úplatkářství. Všech osm stíhaných je ve vazbě. Ratha policie zadržela v pondělí večer v okamžiku, kdy nesl sedm milionů korun v krabici od vína. Dalších třicet milionů našli detektivové v jeho domě. Policie uvedla, že skupinu půl roku monitorovala, i pomocí odposlechů.

"Šlo o Ratha, bylo třeba připravit past"

"Sledování mohlo bezpochyby posloužit k získání informací pro vhodné nastražení léčky na mou osobu, jak se také stalo. V tom spatřuji politické jádro kauzy. Na základě politického impulzu je použito jakési oznámení k zahájení rozsáhlé akce proti bezúhonným osobám," uvedl Rath v prohlášení.

"Všichni víme, že policie většinou není schopna vyšetřit kauzy, které se staly a přišli jsme v nich o miliardy. Zde naopak se policie dozví, že se možná něco stane, a to jí stačí, aby nešetřila časem ani prostředky a začala s rozsáhlým sledováním. Pokládám vám otázku, děje se tak ve všech podobných případech? Odpověď znáte všichni. Tady však šlo o nepohodlného Ratha, tam bylo potřeba připravit past, které se mohl jen těžko vyhnout," bere si vazebně stíhaný poslanec na mušku policii.

Rath se po obvinění vzdal funkce hejtmana Středočeského kraje a vystoupil i z ČSSD. Poslanecký mandát si prozatím ponechal. V prohlášení uvádí, že byl připraven vzdát se i místa poslance, chtěl to však udělat osobně ve Sněmovně, aby mohl kolegům i veřejnosti nabídnout svůj pohled na kauzu. "Z toho má nejspíš současná moc strach, a tak mi nasadila roubík," uvádí poslanec.

"Já jsem se svou situací smířen, má politická kariéra skončila bez ohledu na to, jaká je pravda, ta nikoho nezajímá. Horší je, že o svobodu přichází celá naše společnost. Co dnes potkalo mne, a mnozí mi to přejí, tak zítra může potkat kohokoliv z vás. A také se určitě najdou lidé, co se z toho budou radovat, jak se v médiích raduje z mého vězení třeba pan Kalousek nebo prezident Klaus," uzavírá Rath.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video