RADOST NEW JERSEY. Zleva: Zach Parise, Travis Zaja, Ilja Kovalčuk, Marek Židlický a Patrik Eliáš se radují z Kovalčukova gólu. | foto: Reuters

Židlický asistoval u výhry New Jersey nad Rangers, série je srovnána

• 33
Hokejisté New Jersey ukončili neprůstřelnost brankáře Henrika Lundqvista, který je vychytal v úvodním zápase finále Východní konference, a v odvetě na ledě Rangers zvítězili 3:2. Jednu asistenci si za Devils připsal i český obránce Marek Židlický.

Rangers v zahajovacím duelu série podpořili výhru 3:0 celkově 26 zblokovanými střeleckými pokusy soupeře. Obětavá hra domácích tak přinutila New Jersey mírně pozměnit taktiku a zaměřit se na to při zakončování. Odměna se dostavila ihned.

Devils v odvetě zvítězili 3:2 poté, co svůj v pořadí druhý a třetí gól vsítili po změně směru puku před brankou Henrika Lundqvista. Neprůstřelnost švédského gólmana však nejprve ukončil v přesilové hře kanonýr Ilja Kovalčuk. Ruský forvard docílil své šesté trefy v play-off v průběhu 14. minuty přesnou ranou z levého kruhu.

Na startu druhé dvacetiminutovky se New York vrátil do hry. Nejprve po šťastných odrazech puku srovnal na 1:1 bek Marc Staal a v 33. minutě se v přesilovce prosadil talentovaný mladík Chris Kreider - 2:1.

Těsně před druhým odchodem do kabin ale pálil od modré čáry bek Bryce Salvador a puk usměrnil do sítě Ryan Carter - 2:2. Kouč Rangers John Tortorella následně po většinu třetí třetiny nechal pouze vysedávat na střídačce Mariána Gáboríka, jenž se neodhodlal skočit do střely Salvadora, jako jsou zvyklí jeho spoluhráči.

Klíčový moment střetnutí pak nabídla 43. minuta. Smírný stav ukončil hostující David Clarkson tečí střely od modré čáry z hole útočníka Adama Henriquea. Ze závěrečného tlaku podpořeného odvoláním Lundqvista Rangers nic nevytěžili, a série je tedy srovnána na 1:1 na zápasy.

Výsledek:

Finále Východní konference, 2. zápas:

Rangers - New Jersey 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)
Branky a nahrávky:
23. Staal (Richards, Girardi), 33. Kreider (Stralman, Anisimov) - 14. Kovalčuk (Židlický, Parise), 39. Carter (Salvador, Bernier), 43. Clarkson (Henrique, Salvador). Střely na branku: 25:27. Diváci: 18 200. Stav série: 1:1.