VIDEO: Pozor, po Praze jezdí neslyšně elektrická avia. Jediná v Česku

  • 106
Sledujete šoféra, zatáhne za páku, tím odbrzdí, jinou navolí směr, kam se jede a s jemným bzukotem se "pan Smith" rozjede. Ten zvuk vám připomene dětská léta strávená s nosem přilepeným na plexisklo za zády tramvajáka.

To podivné jméno k bílému náklaďáku Čechovi moc nesedí. Ten vyhrkne bez rozmýšlení: "Avia". A moc se nesplete. Kabina a šasi (rám) novodobé avie posloužily ke stavbě elektronáklaďáku Smith Newton.

Montuje se ve Velké Británii a úspěšně se prodává hlavně v USA. Do Česka v pondělí dorazil první kousek na zkušenou. Má britské "espézetky", ale volant je na té správné - rozuměj levé - straně. Newton si okusí pražský provoz a silnice a pak by se měl zařadit do flotily logistické divize firmy DHL. Ta angažmá tohoto elektronáklaďáku v Česku zorganizovala.

"Avia dodává komponenty, tedy podvozek a kabinu, firmě Smith Electric Vehicles s centrálou v Kansas City," vysvětluje tiskový mluvčí Avie Michal Bačkovský. Loni tak Avia dodala Smithu 165 podvozků. "Vozy se vyrábí v Kansas City v USA a u Newcastlu ve Velké Británii," upřesňuje Bačkovský.

Smith Newton

Tichý velikán

"Je to jako řídit normální auto s automatickou převodovkou s tím, že toto je absolutně tiché," popisuje Luboš Vinduška, který dostal za úkol najíždět pražské kilometry newtonu. Normálně jezdí v barvách DHL s velkým kamionem Mercedesu, elektronáklaďák se mu ale líbí. "Musí se dát pozor na lidi na přechodech, protože auto neslyší," dodává. A chválí si, že je vůz jednoduchý na ovládání.

"Na jedno nabití ujede přibližně 130 kilometrů," popisuje jeho kolega Miroslav Prkno. To pro rozvážku zboží po městě podle DHL stačí. Ideální využití je v klidových rezidenčních oblastech. "Jen musíte dávat pozor na chodce," varuje Vinduška. Auto totiž nevydává žádný zvuk, takže na sebe chodce neupozorní.

Smith Newton

Vidět newton v akci je nezvyklý zážitek. Na bezhlučné osobáky jsme z ulic už zvyklí. Malé auto tiše svištící městskými ulicemi ale nepůsobí tak strašidelně, jako několikatunový kolos. Ten jede tiše, nejvíc hluku dělají panely kryjící baterie a nástavba, které se při přejezdech nerovností různě natřásají, povrzávají a kroutí.

Nabíjení trvá podle zkušeností šoférů i podle specifikací výrobce z třífázové zásuvky pět hodin. Plní se li-ion akumulátory (kapacita 80 nebo 120 kWh) uchycenými po stranách rámu, ložný prostor zůstal netknutý. Baterie živí elektromotor umístěný v rámu uprostřed.

"V Praze testujeme užitkové vlastnosti elektrovozu, který chceme nabídnout zákazníkům pro zásobování městských center," vysvětluje Ingrid Bellmannová z DHL. "Zatím je to jediné toto auto, o kterém víme, na českých silnicích. Provoz se má podle propočtů zaplatit do čtyř let," dodává.

Smith Newton
Smith Newton

"Newton je navržen pro použití s pravidelnou trasou, návratem na základnu a vykládkou na více místech," vysvětluje výrobce. Vyrábí se jako podvozek s kabinou s celkovou hmotností vozidla 7 500 kg, 10 000 kg a 12 000 kg. V nabídce je provedení s větším blokem akumulátorů pro zvýšení dojezdu až na přibližně 240 kilometrů a tři různé rozvory kol. Maximální rychlost je osmdesát kilometrů v hodině.

Jediný v Česku

Newton se prodává hlavně ve Spojených státech, kde lze na provoz elektromobilů využívat různé úlevy. V Česku žádný podobný program není. Autu museli pořídit i klasickou českou mýtnou jednotku. V USA nabízejí newton ve speciálním provedení i armádě. Auta slouží na letištích, ve městech. Kromě velkého newtonu má Smith v nabídce ještě menší dodávku jménem Edison, ta zase vychází z Fordu Transit.

"V Česku nejezdí žádný. Zatím se tu žádný neprodal," řekl pro iDNES.cz tiskový mluvčí Avie Michal Bačkovský. "V Evropě jezdí pár kusů, které prodal americký distributor," vysvětluje. Avia sama eletronáklaďák vůbec neprodává. Kdyby po avii na baterky někdo zatoužil, musí podle Bačkovského oslovit přímo výrobce. Letňanský podnik je totiž v této situaci jen dodavatelem dílů.


Elektromobil