„Bosenský řezník“ se u soudu podíval na Muslimku a přejel si rukou po krku

  • 398
Od etnických čistek v Bosně uplynulo už skoro dvacet let, ale chvíle soudu přesto nadešla. V Haagu začal proces s jedním z údajných strůjců vraždění - s bývalým vrchním velitelem bosenskosrbské armády Ratkem Mladičem. Ten vyslal z lavice gesto jedné z přítomných bosenských Muslimek - přejel si rukou po krku, jako by naznačoval podříznutí.

Za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti a genocidu během bosenské války mu u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii hrozí doživotí. Proces by mohl trvat tři roky, obžaloba ho nicméně chce urychlit, a hodlá se proto soustředit na nejzávažnější zločiny, z nichž je exgenerál obviněn. Bude to hlavně obléhání Sarajeva a masakr v Srebrenici.

Mladičovi muži odstřelovali Sarajevo dlouhé tři roky. Bosenskosrbští snipeři a dělostřelectvo od roku 1992 až do roku 1995 zabili na 11 tisíc civilistů. Ve východobosenské Srebrenici pak jednotky pod jeho velením v červenci 1995 povraždily na osm tisíc muslimských mužů a chlapců. Byl to nejhorší masakr v Evropě od konce druhé světové války a Mladič za něj čelí obviněním z genocidy.

Obvinění Mladiče

- Genocida Bosňáků a bosenských Chorvatů v Bosně a Hercegovině a Srebrenici
- Perzekuce
- Vyhlazování a vraždy
- Deportace a zločiny proti lidskosti
- Teroristické činy a válečné zločiny
- Braní rukojmích z řad OSN

Zdroj: BBC

Bosenský řezník, jak mu mnozí přezdívají, dle žalobců nařídil svým mužům, aby bosenská města očistili od Chorvatů i bosenských Muslimů a mohlo tak vzniknout etnicky čisté Velké Srbsko, připomněl list The Times na svém webu.

Nyní se Mladič ze svých činů zodpovídá před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Dostat ho tam trvalo celých sedmnáct let. První obvinění proti Mladičovi bylo vzneseno už v roce 1995, někdejší generál se ale skrýval a Srbové ho lapili a vydali spravedlnosti teprve loni v květnu.

Od té doby sedí ve stejné haagské věznici jako vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič, který skončil v rukách zákona v roce 2008. Soud s ním je v Haagu zhruba v polovině, podotkla televize BBC na svém webu. Válka v Bosně a Hercegovině v letech 1992 až 1995 stála život zhruba sto tisíc lidí.

Příznivce pozdravil, Muslimce naznačil podříznutí

Evidentně stárnoucí Mladič se ve středu u tribunálu objevil v tmavším obleku a kravatě a působil klidně. Když vcházeli soudci, zvedl palec a zatleskal svým příznivcům, kteří se dostali do veřejnosti přístupné galerie u soudu.

Ratko Mladič

Na proces se ale vypravili i příbuzní lidí, které mají dle obžaloby Mladičovi muži na svědomí. Například pětašedesátiletá Munira Subasičová, která v Srebrenici přišla o 22 členů rodiny, řekla, že mu chce pohlédnout do očí a zeptat se ho, zda se alespoň za své činy kaje.

Právě s jednou z bosenských Muslimek v hledišti Mladič později vyhledal oční kontakt a ukázal zcela srozumitelné gesto - přejel si rukou po krku a naznačil tak podříznutí. Předsedající soudce Alphons Orie na to zareagoval krátkým přerušením procesu a nařídil, aby se všichni v síni zdrželi nevhodného chování, popsala agentura Reuters.

Dle listu The Times Mladič gestikuloval právě na Muniru Subasičovou, která mu předtím zahrozila prstem. Mladič se přitom na ni usmíval. V tu chvíli na něj podobně gestikulovali i další příbuzní lidí, které má dle obžaloby bosenskosrbský exgenerál na svědomí. Soudní síň je od veřejné galerie oddělena sklem. Mladič přitom seděl asi jenom čtyři metry od takzvaných Srebrenických matek, které během masakru přišly o své syny i manžely.

Hodiny před začátkem procesu se spolu pomodlily před soudní budovou a před začátkem procesu tam pak uspořádaly menší manifestaci, stály při ní s transparenty, na kterých bylo napsáno: "Chceme spravedlnost pro oběti ze Srebrenice" a "Mladić: největší vrah nevinných lidí a dětí."

Mladič se cítí nevinen, bránil svůj národ

Na úvod procesu přečetla prokuratura obžalobu, která se skládá z jedenácti bodů. Její čtení zabralo několik hodin. Prokurátor ICTY Dermot Groome například uvedl, že Mladičovi vojáci masakrovali bosenské civilisty od roku 1992. "Když Mladič a jeho jednotky zavraždili tisíce lidí ve Srebrenici, už měli zabíjení dobře nacvičeno," prohlásil.

26. května 2011

Podle něj byly všechny útoky na civilisty součástí dalekosáhlého plánu provést v části Bosny etnické čistky a zbavit oblast nesrbského obyvatelstva.

Mladič už dříve odmítl všech jedenáct bodů obžaloby a tvrdí, že se necítí vinen. Dle svých slov pouze bránil bosenské Srby. Ve středu se neočekává žádné jeho prohlášení. To by mohl učinit až během druhého dne procesu ve čtvrtek.

Mladič se z vazby v Haagu opakovaně pokoušel soudní řízení zdržet. V úterý soud odmítl Mladičovu žádost o výměnu předsedajícího soudce a odstranil tak poslední překážku k zahájení procesu. Prokurátoři se rozhodli obvinění proti němu zkrátit, aby celý proces urychlili. Soudce Alphons Orie ale zároveň zvažuje, že odloží předkládání důkazů, které mělo začít 29. května, protože se prý prokurátoři dopustili chyb při poskytování důkazních materiálů obhajobě.

Mladič se během loňského roku už několikrát v haagské soudní síni objevil, bylo to během předběžných slyšení. Předvedl během nich několikrát výstup a přerušoval jednání, jednou dokonce křičel na soudce, když se snažil jednání zdržovat. Ten ho vykázal ze soudní síně (více čtěte zde).

INFOGRAFIKA - Ratko Mladič

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue