Poslanec a hejtman David Rath. V pondělí jej policisté zadrželi se sedmi miliony korun, v úterý jej obvinili z přijetí úplatku. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

PŘEHLEDNĚ: Policie šla po Rathovi půl roku, nechal se chytit s úplatkem

  • 2223
Politiku zasáhla nová korupční aféra, když policisté obvinili poslance a hejtmana Davida Ratha z přijetí úplatku. V době zadržení měl u sebe sedm milionů korun. Ačkoliv zpráva přišla nečekaně, policisté sledovali Ratha a lidi kolem něj už půl roku.
1.
Proč šla policie po Rathovi?

Poslanec a středočeský hejtman David Rath (ČSSD) byl obviněn z přijetí úplatku. "Bylo u něj nalezeno sedm milionů korun, když opouštěl prostor, v němž k páchání trestné činnosti došlo," řekla dozorující státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Rath byl zadržen v pondělí večer nedaleko svého domu v Hostivici. Podle serveru Lidovky.cz nesl peníze v krabici od bot.

Podle informací iDNES.cz obvinění souvisí s evropskými dotacemi pro nové centrum kladenské nemocnice, které stálo 1,4 miliardy korun (jak vypadá supermoderní špitál, se podívejte zde). Rath čelil kritice, že nemocnici vybavil přespříliš draho, podle bývalého ředitele Otakara Mareše byl jeden z pavilonů předražen o 800 milionů.

Ratha policisté monitorovali půl roku. Podle šéfa Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Tomáše Martince bylo do akce zapojeno více než sto policistů. K zadržení přikročili, aby zabránili další možné trestné činnosti.

2.
Koho ještě policie obvinila?

Spolu s Rathem bylo zadrženo a následně obviněno dalších sedm lidí: čtyři muži a tři ženy. Policie je viní z poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhod při zadávání veřejné zakázky. Skupina údajně organizovala podvody s eurodotacemi při rekonstrukci Buštěhradského zámku.

Rathův problém

Mezi obviněnými je ředitel stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský a také ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. S Rathem spolupracovala v minulosti v Lékařském odborovém klubu a před lety s ním vlastnila firmu Paracelsum, kde figurovala i Rathova manželka Eva.

Dalším obviněným je bývalý poslanec a exčlen ODS Petr Kott, který odešel ze Sněmovny kvůli svým alkoholovým eskapádám. Poté krátce vedl středočeskou pobočku VZP a byl lékařem na soukromé klinice v Mladé Boleslavi. S Rathem se zná ze Sněmovny, na úrovni kraje s ním Kott spolupracuje od roku 2008. Společně připravovali převod nemocnic s právní formou akciové společnosti na neziskové organizace (více o začátku spolupráce Ratha a Kotta čtěte zde).

3.
Týká se případ i jiných míst než Kladna?

Domovní prohlídky se konaly v Hostivici, kde mají vily Rath i Pancová (reportáž o atmosféře v Hostivici čtěte zde), a také v domě v Rudné u Prahy. Policisté "úřadovali" také přímo v Praze, kde sídlí úřad Středočeského kraje i společnost Konstruktiva Branko. Podle Lidovek se zatýkalo i v jedné firmě ze Slaného. Právě vedení tohoto města si nedávno stěžovalo, že jim Rath blokuje vyplácení krajských eurodotací (více o stížnostech Slaného zde).

4.
Proč poslance neochránila imunita?

Policie poslance zadržela v souladu s ústavou. Využila paragrafu, který říká, že to může udělat, pokud je poslanec dopaden při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté. Samo zadržení hned při činu však nestačí. Policie dostala potřebný souhlas šéfky Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) v pondělí hodinu před půlnocí. Pokud by souhlas nedala do 24 hodin od Rathova zadržení, poslanec by musel být propuštěn (více o zadržení čtěte zde).

Poslední možnou překážkou z hlediska politikovy ochrany imunitou je vyslovení souhlasu celé Sněmovny se stíháním poslance. Předcházet mu bude stanovisko imunitního a mandátového výboru, který může zaujmout i neutrální postoj. Podle poslance Jana Vidíma (ODS) se výbor sejde nejspíš příští týden. Nejbližší schůze poslanců začne v úterý 5. června. ČSSD už dala najevo, že bude hlasovat pro Rathovo vydání.

5.
Co přijde v následujících hodinách a dnech?

Ratha nejspíš čeká pobyt v cele. Bradáčová již požádala o uvalení vazby. "Okresnímu soudu v Ústí nad Labem byl doručen návrh na vzetí do vazby obviněného, kterým je poslanec Parlamentu ČR," řekl MF DNES mluvčí soudu Jan Tichý. O vazbě se rozhodne ve středu. Podle Zuzany Kratěnové z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners dochází běžně k uvalení vazby i v méně závažných případech. Je možná ze tří důvodů. "Pokud v daném případě existuje důvodná obava, že obviněný uprchne či se bude skrývat, bude působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo bude opakovat trestnou činnost," vyjmenovala Kratěnová.

6.
Jaký hrozí Rathovi trest?

Za spáchání trestného činu přijetí úplatku hrozí poslanci až 12 let vězení. "V úvahu připadá i propadnutí majetku, ke kterému by došlo v případě pravomocného odsouzení," upozorňuje advokátka Kratěnová. Rath je z jejího pohledu práva posuzován jako úřední osoba, proto mu hrozí zostřená trestní sazba.

Policie a justice můžou navíc celou věc nakonec posuzovat jako organizovaný zločin. "Pokud by byly spolu s Davidem Rathem obviněny alespoň další dvě osoby, může se jednat o organizovanou zločineckou skupinu," dodala advokátka. Kromě Ratha zatím není jasné, z čeho konkrétně byli jednotliví lidé obviněni, a tedy ani to, zda si všichni vyslechli obvinění ze stejného trestného činu, nebo je každá ze zadržených osob podezřelá ze spáchání jednoho či hned několika trestných činů.

7.
Jaký bude mít případ politický dopad?

David Rath podle mluvčí Středočeského kraje Berill Maschekové zvažuje rezignaci na všechny své funkce. Už šestým rokem je poslancem za ČSSD. Náhradníkem za něj by byl exposlanec Petr Sunkovský. I on byl ale v minulosti podezřelý ze spáchání trestného činu podvodu a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Sunkovského případ byl předloni odložen.

Neudržitelné bude pro Ratha členství v ČSSD, kde je stínovým ministrem zdravotnictví a tento post by mu zřejmě připadl, pokud by strana vyhrála příští parlamentní volby (a průzkumy jí zatím přejí). Jenže předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka už avizoval, že pokud Rath sám neodejde, v pátek ho vyloučí vedení strany (více o požadavku na pozastavení členství čtěte zde).

To by pro Ratha znamenalo také konec nadějí na obhajování postu hejtmana; byl lídrem ČSSD pro podzimní krajské volby ve Středočeském kraji. O prozatímním Rathově zástupci bude krajská rada rozhodovat ve středu. Samotného hejtmana mohou volit nebo odvolávat krajští zastupitelé (více o situaci na krajském úřadě čtěte zde).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue