Slávista Zbyněk Pospěch střílí přes bránícího Tomáše Borka z Bohemians.

Slávista Zbyněk Pospěch střílí přes bránícího Tomáše Borka z Bohemians. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Slavia - Bohemians 3:1, lepší finiš rozhodl derby pro slávisty

• 1
Osud fotbalistů Bohemians 1905 je definitivně zpečetěn, v utkání 30. kola prohráli 1:3 v derby na Slavii a z předposledního místa v tabulce sestupují z ligy. Boj o krále Vršovic se rozhodl v poslední desetiminutovce, kdy dala Slavia dva góly.

Utkání Slavia versus Bohemians 1905 ve videoreportáži

Nepovedenou sezonu obou týmů, které sídlí v Edenu, ukončil jejich vzájemný zápas. Bohemians se mohli čistě teoreticky ještě zachránit, ale museli by dohnat vysoké gólové manko na Ostravu. A to se nestalo.

S domácí Slavií drželi dlouho stav 1:1, ale v závěru nejdřív dal svůj první ligový gól pokračovatel rodu Veselých Daniel, a ve finiši zvýšil na 3:1 Pospěch.

"Pro mě to bylo utkání, které mi mělo ukázat, se kterými hráči můžeme dál počítat. Drtivá většina této sestavy tady doufám nastoupí přípravu. Zároveň musíme hledat útočníky, kteří jsou schopní dávat góly," uvedl Jozef Weber, kouč Bohemians. A naznačil, že odejdou někteří starší hráči.

V první půli byl nejblíže gólu tři minuty před přestávkou domácí záložník Jarolím, jenže po přiťuknutí Vlčka přestřelil Sňozíkovu branku. Sňozíkův protějšek Berkovec, který mezi tyčemi Slavie po porážce 0:3 v Ostravě nahradil bývalého brankáře "Klokanů" Čontofalského, musel zpozornět jen při několika centrech aktivního Moravce.

Při prvním ve 25. minutě chyběl jen krok Krajákovi, při dalším si míč špatně zpracoval Hartig. Úvodní branku dal útočník Pospěch, který v 53. minutě převzal na hranici pokutového území míč od kapitána Jarolíma a uspěl s ranou doprostřed branky.

Už bez zraněného levého obránce Cicmana ale o sedm minut později inkasovali domácí po standardní situaci vyrovnávací gól. Žádný z nabíhajících útočníků nedokázal tečovat dlouhý centr Budínského, který zapadl až do sítě.

V poslední půlhodině přece jen přibylo šancí, jenže dlouho bez úspěšného zakončení. V největší příležitosti postupovali v 62. minutě sami na jednoho obránce Pospěch s Vlčkem, který však poslal míč jen do zámezí. Na druhé straně neplatila kvůli ofsajdu Krajákova branka.

Duel rozhodl svou premiérovou ligovou trefou pokračovatel slavného slávistického rodu Daniel Veselý po kombinaci v pokutovém území, na 3:1 zvýšil vzápětí znovu zblízka Pospěch. Slavia si polepšila na 34 bodů, sezonu přesto zakončila s nejnižším bodovým ziskem v historie samostatné ligy.

"První poločas se mi nelíbil, bylo to až pochodové. Zato Bohemka s vědomím, že setrvání v první lize je jen teoretické, hrála sympaticky, dokázala nás jednoduchými kombinacemi přehrát. Já jsem si to musel s hráči ujasnit zvýšeným hlasem," kritizoval slávistický kouč Martin Poustka. "Druhá půle byla odlišná, tempo bylo lepší, bylo komu přihrát. Góly byly logickým vyústěním zlepšené hry a důrazu," hodnotil.