A JE TAM! Vlastimil Vidlička ze Sparty slaví, právě překonal budějovického

A JE TAM! Vlastimil Vidlička ze Sparty slaví, právě překonal budějovického brankáře Daňka a poslal svůj tým do vedení. | foto: ČTK

Sparta - Č. Budějovice 3:0, domácí po změně kouče vybojovali 2. místo

• 53
Alespoň druhé místo vybojovali fotbalisté Sparty v ligové sezoně 2011/2012. V posledním kole na svém stadionu porazili České Budějovice 3:0 a v tabulce tak přeskočili Plzeň, která neuspěla v přímém souboji o titul v Liberci.

Utkání Sparta versus České Budějovice ve videoreportáži

Velkou zásluhu na jubilejním dvacátém ligovém vítězství v ročníku měl obránce Vlastimil Vidlička, jenž vstřelil první dva góly utkání.

Nejprve v 5. minutě skóroval hlavou po centru Pamiče a pět minut před poločasovou přestávkou dorazil míč do budějovické branky po téměř identické akci. Tentokrát byl ovšem asistentem záložník Krejčí.

Sparta nastoupila ve stejné základní sestavě jako ve středu na Dukle, kde ztratila poslední naději na zisk titulu. Na lavičce už to ale vypadalo jinak - chyběl na ní v pátek odvolaný trenér Hašek i bývalý generální sportovní manažer Hřebík, nyní sportovní ředitel.

A pod dosavadním asistentem Václavem Jílkem se sparťanům proti soupeři z jihu Čech dařilo. Po většinu času měli míč v držení, tlačili se do šestnáctky, stříleli z dálky. Do útoku se často zapojovali také krajní obránci, důkazem jsou dvě trefy pravého beka Vidličky.

Domácí evidentně příliš nerozhodilo, že prořídlé tribuny letenského stadionu vytrvale podporovaly jednoho z hráčů Budějovic. "Tome Řepko, my ti děkujem," skandovali například domácí fanoušci na adresu svého oblíbence, který se stal ve Spartě na podzim nechtěným, a proto v zimě přestoupil.

Proti svému milovanému klubu nastoupil Řepka jako soupeř po sedmnácti letech (tehdy v dresu Ostravy), ale svůj nový tým jako kapitán k bodovému zisku nedovedl. Zejména v prvním poločase musel své spoluhráče dirigovat hlavně v obraně.

Už po čtyřech minutách ale Budějovičtí inkasovali, když poprvé neuhlídali Vidličku, a Sparta se mohla brzy radovat z uklidňujícího gólu.

Vedení mohli domácí zvýšit ve 22. minutě, když se řítil sám na brankáře Daňka útočník Kerič. Místo zakončení ale ještě přihrával Pamičovi, který však stál v ofsajdu. Ve 37. minutě pak po dalekonosné střele Matějovského zachránilo Daňka břevno.

O dvoubrankové vedení se tak musel postarat znovu Vidlička. A když Hušbauer v 68. minutě suverénně proměnil penaltu po faulu Klesly na Pamiče, bylo o vítězi definitivně rozhodnuto.

Zdálo se, že na Spartu slabá návštěva - přes šest tisíc diváků - si poslední výhru v ročníku užije i mexickými vlnami, ale místo toho spustili skalní příznivci dvacet minut před koncem protest proti Jaroslavu Hřebíkovi. Rozhodčí kvůli jejich řádění utkání na několik minut přerušil.

"Hřebík ven!" skandovali lidé v ochozech, přičemž na trávník létaly i z hlavní tribuny dělbuchy a světlice. "Pos**li jste titul, tady máte přes držku," vzkázali sparťanům fanoušci transparentem.

"Je to neúcta k hráčům a ke Spartě jako takové," zlobil se provizorní kouč Václav Jílek, který Spartu vedl po pátečním propuštění Martina Haška. "Jarda Hřebík nastavil smysluplnou koncepci. Je průšvih, že jsme ztratili titul, ale nedokážu reakce fanoušků pochopit. Hrajeme poslední zápas doma, slyšíme jen Hřebík ven oslavu hráčů soupeře," uvedl Jílek.

Ocenil, že hráči zápas v takové atmosféře zvládli. "Celý zápas jsme měli pod kontrolou. Vyústěním byly tři branky, další jsme mohli přidat."

Budějovický kouč František Cipro uznal, že jeho tým na lepší výsledek neměl. "Přijeli jsme ve velmi kombinované sestavě a navíc jsme přišli o Javorka, který si zřejmě vážně poranil koleno. Chtěli jsme tady něco uhrát, ale s touto sestavou jsme neměli nárok. Sparta byla daleko lepší a vyhrála zaslouženě. Někteří naši hráči k zápasu mohli přistoupit lépe," uvedl Cipro.

Ano, Sparta v této sezoně promrhala luxusní náskok a opět není mistrem. Může se však těšit alespoň z druhé příčky.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37