POTKÁVALI SE ČASTO. František Rajtoral z Plzně je pravý obránce, Michal

POTKÁVALI SE ČASTO. František Rajtoral z Plzně je pravý obránce, Michal Breznaník z Liberce levý záložník. Proto se v podobných soubojích během zápasu střetávali často. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec - Plzeň 0:0, v ligovém finále gól nepadl, titul slaví domácí

• 19
Velké ligové finále mezi Libercem a Plzní skončilo bezbrankovou remízou, což domácím fotbalistům stačilo k zisku titulu. Liberec slaví titul potřetí v historii klubu, ačkoliv aktivnějším týmem byla Plzeň.

Utkání Slovan Liberec versus Viktoria Plzeň ve videoreportáži

"Mistři! Mistři!" křičely tisíce libereckých fanoušků, z nichž mnozí po skončení zápasu vběhli na hřiště, aby mohli obejmout své hrdiny. Domácí fotbalisté se udrželi na prvním místě i po třicátém kole, kdy už je mohla ohrozit jen Plzeň.

Ale Liberec si dlouho nemohl být ničím jistý. Minuty rychle ubíhaly, závěr zápasu se kvapem blížil a nápor Plzně sílil. Bezbrankový stav z ní totiž dělal smutného poraženého. Ve druhém poločase se tak hrálo výhradně na polovině Liberce.

Ten se chvílemi bránil jen s vypětím všech sil a také mu přálo štěstí. Tak jako půl hodiny před koncem po ráně plzeňského benjamínka Daridy z hranice pokutového území. Brankář Bičík se po míči natahoval marně, ale míč se nakonec odrazil od pravé tyče.

Dvě minuty před tím měl ještě větší šanci Bakoš, ale Liberec zachránil skvělý brankář Bičík. Slovenský útočník se dostal do gólové příležitosti po minele stopera Nezmara, jenž hlavou špatně trefil míč, který chtěl odvrátit co nejdál od brány. Druhý nejlepší střelec soutěže stál sám na penaltovém puntíku, ovšem domácí gólman vytáhl zákrok zápasu.

V těchto chvílích Liberec nakopl vyprodaný stadion, který ho neúnavně podporoval a vytvořil výtečnou atmosféru hodnou ligovému vrcholu. Na tribunách fandilo deset tisíc lidí včetně tisícovky plzeňských příznivců.

Plzeň útočila dál. Snažila se o svou typickou kombinaci, kterou ze středu hřiště režíroval sedmatřicetiletý kapitán Horváth. Ale do dalších velkých šancí se nedostávala.

Liberec se ve druhém poločase soustředil hlavně na to, aby neudělal chybu v obraně. Do útoku vyrážel jen sporadicky.

To první poločas byl vyrovnanější a šance si vytvořily oba týmy. I když i v první části si první vážnější situace vypracovali hosté. Darida poslal mezi obránci výbornou přihrávku na Bakoše, jehož pokus vytáhl Bičík na roh.

Liberec se mohl dostat do vedení v 15. minutě. Kelič hlavou sklepl na Rabušice, který měl v pokutovém území kolem sebe spoustu místa, ale domácí útočník nedokázal zpracovat míč...

Nejblíž gólu byli domácí pár minut před přestávkou, kdy z pětatřiceti metrů zahrávali přímý volný kop. Všichni v tu chvíli čekali centr, ale Bosančič vyslal pumelici přímo pod břevno. Plzeňský brankář Čech se ovšem stihl přesunout a bombu vyboxoval do bezpečí.

Víc šancí si Liberec do konce zápasu nevytvoři, ale vadit mu to nemusí. I remíza 0:0 z něj totiž udělala mistra.