Policie odvádí řidiče Romana Smetanu, kterého zadržela během demonstrace Stop vládě na Václavském náměstí v Praze. (21. dubna 2012) | foto: Vladimír Zedník, MF DNES

Za tykadlového řidiče Smetanu se postavil ministr, v kauze podá stížnost

  • 1790
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podá stížnost pro porušení zákona v kauze Romana Smetany odsouzeného za ničení předvolebních reklam. Stížnost podepíše a odešle pravděpodobně v pátek, řekla iDNES.cz ministrova mluvčí Petra Hrubá. Smetana si odpykává 100 dní vězení, protože odmítl vykonat trest, který za ničení plakátů dostal.

Ministra k podání stížnosti pro porušení zákona vyzývaly desítky lidí a za bývalého řidiče olomouckého Dopravního podniku se postavil i Český helsinský výbor (čtěte zde).

"Pan ministr se rozhodl, že stížnost podá. Nyní se dokument připravuje. K odeslání bude připraven pravděpodobně už v pátek, ale záleží, kdy jej pan ministr stihne podepsat," řekla iDNES.cz Hrubá.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS)

"Primárním motivem stížnosti je to, aby Nejvyšší soud posoudil, zda malování po politických billboardech vůbec je trestným činem. Jde o to, abychom v této věci měli v rukou právní názor Nejvyššího soudu," řekla Hrubá.

Jinými slovy: ministr se nechystá zpochybňovat, jestli je kreslení po plakátech trestný čin, ale poukazuje na širší souvislosti - především, nakolik jde při kreslení na politické plakáty o poškozování cizí věci a nakolik o svobodné vyjádření politického názoru.

Lidé ministra k podání stížnosti vyzývali také kvůli roli soudkyně Markéty Langerové. Kritikům vadí, že Smetanu potrestala právě žena tehdejšího lídra olomoucké ODS a poslance Ivana Langera. Ten byl rovněž mezi politiky, jimž Smetana přikresloval tykadla a které označoval za zloděje, lháře a prostitutky. Navíc ODS se v procesu jako jediná ze stran domáhala náhrady škody a od Smetany vysoudila 15,5 tisíce korun za poničené plakáty. 

Zda se ale stížnost bude týkat i "angažmá" soudkyně, zatím ministrova mluvčí s jistotou nevěděla. "Detaily dokumentu se stále dolaďují, takže jestli tato otázka nakonec bude součástí stížnosti nebo ne, v tuto chvíli ještě nevíme," řekla.

Nejvyšší soud může Smetanovi přerušit pobyt ve vězení

Pospíšil měl při rozhodování k dispozici stanoviska krajského státního zastupitelství, ministerského oddělení trestního přezkumu a expertní komise, která se ke stížnostem vyjadřuje. "Stanoviska všech těchto orgánů byla negativní. Pro ministra však mají pouze doporučující charakter a rozhodnutí, zda stížnost nakonec podá či nikoliv je pouze na něm. A pan ministr tohle své právo využil a rozhodl, že stížnost podáme," řekla Hrubá.

Bude-li součástí stížnosti také žádost o přerušení trestu, o čemž však ministr dosud nerozhodl, bude muset Nejvyšší soud do 14 dnů rozhodnout, jestli Smetanovi přeruší výkon trestu do doby, než v případu padne definitivní verdikt.

"Žádné jiné lhůty u stížnosti neplatí, takže kdy může padnout finální rozhodnutí Nejvyššího soudu v tuto chvíli vůbec nelze odhadnout," konstatovala Hrubá. Pokud by soud Smetanovi trest nepřerušil, je možné, že si ještě před rozhodnutím Nejvyššího soudu stihne odpykat celý trest.

Pokud ministrovu stížnost zamítne, na trestu pro Romana Smetanu se nic nezmění. V opačném případě by Nejvyšší soud zrušil veškerá předchozí rozhodnutí v případu a vrátil ho zpět k olomouckému okresnímu soudu na úplný začátek. Teoreticky však také může Smetanu přímo zprostit obžaloby.

Smetanovi hrozí i trest za vyhýbání se vězení, policie už to řeší

Roman Smetana si zatím odpykává trest za poškozování cizí věci. Za psaní a kreslení po předvolebních reklamách na autobusech olomoucké MHD, kde pracoval jako řidič, původně dostal 100 hodin obecně prospěšných prací. Trest odmítl. Soudkyně Langerová mu tak nakonec trest přeměnila na 100 dní vězení.

Poté, co nenastoupil dobrovolně do věznice, pátrala po Smetanovi policie. Nakonec se sám vydal do jejích rukou během odborářské demonstrace v Praze (čtěte zde). Smetana je od té doby v cele pankrácké věznice.

Smetanovi nyní ale hrozí ještě další trest. Za vyhýbání se vězení ho totiž policie může obvinit z maření výkonu úředního rozhodnutí, za což mu mohou v krajním případě hrozit až další tři roky ve vězení. Mluvčí olomoucké policie Petr Čunderle iDNES.cz řekl, že policisté se touto součástí celé kauzy začali zabývat ve středu.

22. dubna 2012


Video