První máj v Praze: Při střetu anarchistů a příznivců DSSS létaly lahve

  • 2423
První máj přivedl do ulic Prahy extremisty. Centrem prošlo na dvě stě anarchistů, na Václavském náměstí se sešlo kolem stovky příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti. Obě skupiny se krátce střetly a vzduchem létaly lahve. Záchranka ošetřila pět zraněných, z toho tři policisty.

Ke střetu došlo na Můstku, kde ve 14:00 začala ohlášená demonstrace DSSS. V jejím průběhu dorazil od náměstí Republiky průvod anarchistů. Přestože policie stála mezi znepřátelenými skupinami, šarvátkám zcela nezabránila.

Vzduchem letělo několik lahví, kamenů i sklenic. Záchranáři poté ošetřili několik zraněných. "Nejednalo se o nic vážného," řekla iDNES.cz mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

"Policie kvůli šarvátce na Můstku zadržela 22letého muže pro podezření z výtržnictví a napadení úřední osoby, nastříkal policistům do obličeje slzný plyn," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Při incidentu byli lehce zraněni tři policisté a dva demonstranti. Jeden z mužů zákona musel do nemocnice.

Těžkooděnci ale brzy šarvátku ukončili a průvod anarchistů pokračoval směrem ke Střeleckému ostrovu a příznivci DSSS se znovu mohli zaposlouchat do projevů.

Ty už před incidentem zahájil šéf DSSS Tomáš Vandas. Kritizoval vládu, reformu policie či server Romea.cz. "Všichni nelegální přistěhovalci musí domů. Půl milionu nezaměstnaných a tři čtvrtě imigrantů. Na to bychom se měli zaměřit. Chceme podporovat české podnikatele," řekl mimo jiné.

Mimo Vandase vystoupil i šéf bavorské pravicově nacionalistické strany nebo zástupce Dělnické mládeže.

Anarchisté se sešli už dopoledne

"Klausova služka". To anarchisté křičeli na Janu Bobošíkovou, která si pro připomenutí Svátku práce zvolila stejně jako oni Střelecký ostrov v Praze a navíc i podobný čas.

Asi stovku demonstrantů poté doprovodilo ze Střeleckého ostrova na náměstí Republiky přes třicet těžkooděnců. Průvod anarchistů prošel městem za skandování hesel: "Kapitalismus, špína, hnus" nebo "Vaše zisky, naše bída". V projevu jednoho z řečníků na Střeleckém ostrově zaznělo, že "svoboda leží na chodníku pod lampou, na které visí kapitalista".

Na náměstí Republiky ve 13:00 začala protestní akce nazvaná Miřme na správné cíle. Anarchisté tam ale spíše poslouchali hudbu nebo hráli na bubínky.,

Komunistům na Výstaviště přišlo přes dva tisíce příznivců

Na mítink KSČM u Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti dorazilo už ráno zhruba dva tisíce lidí. Tradičně se ho účastnili jak nejvyšší představitelé strany, tak špičky předlistopadového režimu, dorazil například bývalý generální tajemník předlistopadové KSČ Milouš Jakeš (více o akci zde).

U stánků se prodávalo tričko s přeškrtnutým Miroslavem Kalouskem a nápisem "Ne škrtům, škrtněte Kalouska". Stálo 150 korun a byl o něj velký zájem. Účastníci mohli podepsat i pět petic, například proti církevním restitucím nebo za rozpuštění Sněmovny.

1. máj

Svátek práce je mezinárodním dělnickým svátkem, který zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť stávky amerických dělníků. Ta vypukla v Chicagu 1. května 1886 za všeobecné hlasovací právo a za osmihodinovou pracovní dobu bez krácení mezd. První oslavu v Praze zvěčnil spisovatel Jan Neruda ve fejetonu 1. máj 1890.

Špičky sociální demokracie tentokrát slavily Svátek práce ve Vyškově. Šéf strany Bohuslav Sobotka i místopředseda Michal Hašek vyslovili podporu protestům proti vládním reformám a vyzvali, aby lidé brali říjnové volby do krajů a Senátu jako referendum o vládě (více čtěte zde).

Pražská prvomájová akce ČSSD začala ve 14:00. Sociální demokraté letos zvolili stejné místo konání, jako KSČM. I oni se sešli u Křižíkovy fontány na Výstavišti.

Ve dvě hodiny odpoledne začali i mítink ODS. Občanští demokraté si tradičně dali dostaveníčko na pražském Petříně u horní stanice lanovky.

Svou tradici si na Petříně vybudovala i mnohem poetičtější akce, každoroční pokus o překonání  v počtu líbajících se pod třešní. Letos se políbilo 108 párů a rekord tak padl (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video