Crash test naživo: Posádka fordu s divnými dveřmi vyvázla bez škrábnutí

  • 29
Ford má nové auto se zvláštními dveřmi - a bez středového sloupku. Ukázkou, že tohle řešení není v novém B-Maxu na úkor bezpečnosti, byl boční náraz v rychlosti 50 km/h.

Tú-tú-tú-tú-tú, kvílí siréna, oranžový majáček pod střechou hází blesky na všechny strany. Bez dechu čekám a poslouchám, kdy už to přijde. Najednou slyšíme jen sviiiiiist – modrý vozík představující auto je tady dřív, než ho stačím zaregistrovat.

Bum, rána, beranidlo z hliníkových desek v modrém obalu naráží rychlostí 50 kilometrů přímo do boku malého fordu – je to jako náraz auta do jiného vozu pod úhlem 30 stupňů do předních a zadních dveří. Vidíme obláček bílého dýmu, auto ve zlomku sekundy odskakuje o čtyři metry dál.

Později se od šéfa vývoje bezpečnostních prvků Fordu Toma Overingtona
dozvím, že B-Max právě absolvoval náraz silou 165 kilonewtonů – což ovšem nikomu nic neříká. "Je to, jako když auto vezmete a hodíte je z výšky 6,5 metru – nebo na ně pustíte váhu tří slonů," usmívá se Tom.

Crashtest Ford B-Max

Na záběrech z rychlokamery je dobře vidět, jak auto po nárazu odskočilo, a také míra jeho poškození. Podle techniků působí na vůz ve

Hned po "nehodě" jdeme k autu. Boční záclonové airbagy má B-Max
vystřelené (to byl ten dým), boční dveře, o které šlo především, jsou
jen promáčklé. Respektive – promáčklý je plech, výztuha ve dveřích
vydržela, neprohnul se ani "B-sloupek", který má řidič vedle sebe a vlastně žádným sloupkem není, tvoří ho dvě části zavřených dveří.

Hlavním účelem testu je vyzkoušet nejen pevnost dveří a jejich výztuh, ale i zesílených speciálních zámků. Otvíráme dveře na opačné straně,
než do které beranidlo narazilo. Jde to úplně hladce, tuhý skelet se
nikde nepohnul. Ale co nabourané dveře? Zřejmě by při troše tahání za
masivní pákovou kliku šly otevřít také – ovšem místní experti nás informují, že případní ranění se vždy vyprošťují z nepoškozené strany.

Tady by však ani ti ranění nebyli. Posádce uvnitř by se podle měření sil na figurínách nestalo vůbec nic, ani naražený loket o sklo – tomu právě brání boční záclonové airbagy.

Pomačkané je i hliníkové "beranidlo", s čímž se ostatně počítá, simuluje další auto, u nějž by při nárazu také přední část došla úhony. Vše tedy dopadlo výborně. Přestože jsem nečekal destrukci karoserie, jsem překvapen, jak malé poškození si auto odneslo.

Pět tisíc simulací, 40 ran

Test, k němuž Ford pozval několik evropských novinářů do svého crash centra čili střediska pro testování odolnosti vůči nárazům v Kolíně nad Rýnem, byl ovšem unikátní jenom pro nás – pro techniky Fordu to byla celkem běžná věc.

Crashtest Ford B-Max

Příprava každého testu zabere čtyři dny, samotný náraz však trvá zlomek sekundy.

"Podle počítačových simulací jsme věděli, že nový systém dveří funguje, ale museli jsme si to ověřit v praxi. Během pěti let zkoušek absolvoval B-Max čtyřicet skutečných crash testů, nemluvě o pěti tisících virtuálních simulacích. Vývoji dostatečně bezpečných bezrámových dveří jsme věnovali celé tři roky," říká Tom Overington, který si je díky tomu jistý, že při nezávislých zkouškách EuroNCAP dostane malý rodinný vůz maximálních pět hvězdiček za přední i boční náraz.

Pásy drží v sedadlech

Když se ve Fordu rozhodli vyrobit auto, do nějž se bude pohodlně nastupovat, protože nebude překážet středový sloupek, museli také vyřešit bezpečnost posádky. Na B-sloupku jsou totiž u běžných aut ukotveny bezpečnostní pásy, on sám pak zpevňuje karoserii a brání deformaci při nárazu ze strany. Dveře B-Maxu jsou vybaveny výztuhami z vysokopevnostní oceli s příměsí boru; ta tvoří skoro 60 procent konstrukce karoserie a dveří.

"Při nárazu se na pohlcení energie podílejí rámy obou dveří. O to, aby zůstaly zavřené a spojené s karoserií i za extrémních okolností, se starají speciální bezpečnostní čepy v kombinaci se zesílenými dveřními závěsy a zabudovanými středovými sloupky," říká Overington.

Bezpečnostní pásy musí být ukotveny přímo do konstrukce předních
sedadel – jejich rámy včetně kotevních bodů jsou také z vysokopevnostní oceli.

Stejně jako menší model Fiesta má i nový B-Max sedm airbagů (čelní
řidiče a spolujezdce, boční, stropní na obou řadách sedadel a kolenní
u řidiče).

Crashtest Ford B-Max

Části auta jsou pomalovány kontrastními barvami, aby bylo vidět, jak se struktury deformují. Také poziční žlutobílé značky slouží k počítačovému zaměření bodů, ukazujících posun částí karoserie při vyhodnocování záznamu z rychlokamery.

A ještě jednu specialitu B-Max má: zadní dveře se neotvírají, ale odsouvají, což je v městském provozu velmi praktické.

Zastaví sám, má na to radar

Téhož dne odpoledne sedím za volantem B-Maxe na parkovišti před halou pro testování nárazů, řadím jedničku, dvojku, jedu třicítkou. Lechtám plyn a schválně hledám mobil, abych napsal textovku. Jinak totiž nedokážu vypnout "brzdicí reflex" pravé nohy před bariérou z molitanových kostek, do níž najíždím. Nekoukám před sebe – a hop, stojím! Je to strašně divný pocit, ale auto skutečně zabrzdí samo.
Systému u Fordu říkají Active City Stop. Ne že by to byla úplná novinka, podobný systém známe z drahých luxusních aut a můžou ho mít třeba i mrňousové VW Up!, Škoda Citigo, nový Fiat Panda a z fordů i nový focus. Ale já osobně ho zkouším v nějakém autě poprvé a líbí se mi, jak funguje. Hodí se hlavně při popojíždění v kolonách, kdy se často stane, že někdo před vámi zabrzdí příliš prudce.

Situaci před autem hlídá infračervený laser umístěný u vnitřního zpětného zrcátka; údaje předává řídicí jednotce stokrát za sekundu. Ford uvádí, že je-li relativní rozdíl rychlostí obou vozidel méně než 15 km/h, dokáže systém nehodě zcela zamezit; od 15 do 30 km má aspoň snížit před nárazem rychlost a zmírnit tak následky. Mé auto ale zastavil v necelých třiceti "na fleku".

Objednávky od května

B-Max by se měl v prodejnách Fordu objevit na konci léta, objednávky prý budou dealeři přijímat už v květnu. České ceny ještě nejsou známy, jediná věta, kterou se nám podařilo od lidí z automobilky vypáčit, byla, že "cena základní verze by měla být znatelně pod focusem".