Jako v NASA. Fyzioterapeut Kolář má pro sportovce speciální přístroje

  • 16
Svlékl sako a dobrovolně se nechal připevnit do stojanu uprostřed tří obřích kruhů. Jakmile se jeden z nich mírně pootočil, oštěpař Petr Frydrych skončil ve vodorovné poloze a na čele mu vyskákaly kapky potu. Český atlet přitom nezkoušel novou tréninkovou metodu, pouze testoval rehabilitační přístroj.

Fyzioterapeut Pavel Kolář stál opodál a vysvětloval: "Je to takové vesmírné cvičení, NASA jej využívá už asi třicet let." 

Nyní jej budou moct užívat také čeští sportovci. Spojení nově otevřeného Centra pohybové medicíny, kliniky fyzioterapeuta Pavla Koláře na pražském Chodově, a Českého olympijského výboru totiž nabízí sportovcům mimořádné lékařské zajištění. "V jednom segmentu by naše centrum mělo sloužit v rámci zajištění diagnostiky a rehabilitace u reprezentantů," říká Pavel Kolář.

Na pražském Chodově vyrostlo unikátní zařízení, založené na opačném principu, než jsou klasické nemocnice. Zatímco ve špitále se vše dělí na obory, v novém zařízení "strčil" uznávaný český fyzioterapeut vše pod jednu koncepci. 

"Medicínský zázrak," rozplývala se gymnastická legenda Věra Čáslavská při prohlídce čtyřpatrového komplexu, v němž kolektiv dvaatřiceti zaměstnanců nabízí kromě jiného funkční zátěžovou laboratoř, vyšetření dynamickou magnetickou rezonancí, rozsáhlý rehabilitační sál i odpočinkovou zónu se saunou.

"Tu jsme pokřtili před daviscupovým utkáním proti Srbsku," přiznal tenista Radek Štěpánek. "Po turnajích jsem už vyzkoušel spoustu nemocnic, ale když jsem sem přišel poprvé, spadla mi brada. Přesto bych tady chtěl strávit co nejméně času. Ale když už se něco stane, tady se to dobře hojí." 

JAKO V NASA. Oštěpař Petr Frydrych zkouší pod dohledem fyzioterapeuta Pavla Koláře jeden z rehabilitačních přístrojů v Centru pohybové medicíny v Praze.

Nadšení při slavnostním otevření neskrývala ani lyžařská olympijská vítězka Kateřina Neumannová, zlatá střelkyně Kateřina Emmons nebo oštěpařka  Barbora Špotáková. Dlouholetá spolupráce s Pavlem Kolářem je pro ni inspirující.

"S ním se člověk musí vcítit do toho, co by měl provést," vysvětlovala držitelka světového rekordu. "Naposledy jsme se skupinou zkoušeli zvláštní polohovací cviky. Když to cvičíme s Pavlem Kolářem, je to jednoduché. Ale aby se do toho člověk dostal sám, musí přemýšlet a opravdu pracovat. V tom je jeho kouzlo."

Čeští sportovci nedají dopustit na Kolářovy "zlaté ručičky", byť je několikrát svými rehabilitačními metodami a cviky překvapí. "Jednou v Motole na mě napojil nějaký přístroj, měl jsem na těle několik bodů a tak jsem házel. On mi ukazoval, jak při dobrém hodu biceps vlastně vůbec nepracuje," vzpomněl trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný. "Právě podle toho jsme pak vytvořili speciální činku, která by měla zapojovat potřebné svalové partie."

Petr Frydrych si je navzdory svátečnímu odpoledni vyzkoušel na vlastní kůži na jednom z rehabilitačních přístrojů. V "kouli od NASA" strávil několik minut. "Je to jiné zapojení svalů, které člověk nezažije," popisoval pocity český oštěpař. "Ne že bych nebyl zvyklý na zatížení svalů, trošku vím, kde co zapojuju, ale ještě bych si tady zacvičil rád."

Hlavně, ať se u Pavla Koláře nemusí příliš léčit...


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž