Vicepremiérka Karolína Peake a poslankyně Lenka Andrýsová při jednání o důvěře

Vicepremiérka Karolína Peake a poslankyně Lenka Andrýsová při jednání o důvěře vládě ve Sněmovně. | foto: ČTK

Klíšťata, lejna i čtení z Čapka. Poslanci se přeli o vládu a přeběhlíky

  • 948
Jsou političtí přeběhlíci klíšťata, lejna, nebo to vůbec nejsou přeběhlíci, když opustili stranu, za níž byli zvoleni, ale nepřešli od opozice k vládě? Sporem o to strávili poslanci významnou část rozpravy před hlasováním o důvěře vládě Petra Nečase. "Co kdybyste se jmenovali Klíšťata?" vybídl poslanec ČSSD David Rath vicepremiérku Karolínu Peake.

Právě krok Peake, která opustila se sedmi dalšími poslanci Věci veřejné a na podpoře její platformy bude Nečasova vláda dál záviset, poslance v pátek zaujal o dost víc než program, který chce vláda dál prosazovat.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka připomněl vicepremiérce Peake, že právě ona je spoluautorkou Etického kodexu Věcí veřejných. V kodexu se mimo jiné píše: "Zástupce občanů nesmí v průběhu své funkce změnit politickou stranu, za kterou byl zvolen." A vybídl Peake, ať z parlamentu odejde.

Ještě drsněji se na adresu politických přeběhlíků vyjádřil předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. "Ať nazvu lejno růží, po růži přece vonět nezačne," prohlásil Kováčik.

Etický kodex VV a Nečasova vláda o přeběhlících

"Zástupce občanů nesmí v průběhu své funkce změnit politickou stranu, za kterou byl zvolen."
Etický kodex Věcí veřejných, autorky kodexu Lenka Andrýsová a Karolína Peake

"Koaliční strany se zavazují, že nebudou v případě hlasování o nedůvěře (důvěře) vládě hledat podporu mimo poslanecké kluby koaličních stran, ani separátně mezi jednotlivými poslanci koaličních stran, a nepostaví fungování vlády na „přeběhlících“.
Dodatek ke koaliční smlouvě ze 30. 6. 2011, tu ODS vypověděla tento týden, protože nechce vládnout s VV

Peake se naopak zastal šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Podle něj by si měla sociální demokracie nejprve zamést před vlastním prahem. Sama má totiž ve svém klubu Stanislava Humla, který k ČSSD přestoupil, ač byl původně zvolen za Věci veřejné.

Středočeský hejtman a poslanec Rath definoval, kdo z jeho pohledu přeběhlík není: "Pokud přeběhne ze zámku do podzámčí a žádnou funkci mu to nepřinese."

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura pak sociálním demokratům a konkrétně Rathovi připomněl, jak bývalá vláda sociální demokracie získala jako přeběhlíka od pravice poslance Petra Kotta. Toho pak za "odměnu" Rath prosadil do pozice šéfa středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Svou bývalou největší kamarádku Peake kritizovala i šéfka poslanců Věcí veřejných Kateřina Klasnová. "Co platno člověku, kdyby i celý svět získal, ale na své duši utrpěl," vypomohla si vystudovaná doktorka teologie Klasnová biblickým výrokem.

Peake se hájila. "Rozhodnutí, které jsem učinila minulý týden, je snahou o nápravu mé dřívější slabosti. Chci ukončit politiku nesrozumitelných ultimát a pokusit se společně s kolegy, jejichž podpory si velmi vážím, vydat novou cestou," vysvětlovala svůj odchod z Věcí veřejných a to, že se rozhodla založit platformu pro podporu vládě.

Nečas tvrdil, že jeho vláda není postavená na přeběhlících. Přeběhlíkem je totiž podle něj jen ten, kdo přejde od opozice k vládě či naopak, a to podle premiéra v případě platformy Karolíny Peake neplatí (více zde). Sama vláda do dodatku ke koaliční smlouvě, který loni uzavřely ODS, TOP 09 a Věci veřejné, napsala, že nepostaví fungování vlády na přeběhlících.

Ospalé odpoledne v poloprázdné Sněmovně

Po polední hodinové přestávce jednání Sněmovny upadlo do ospalé nudy. K pultíku přistupovali jednotliví poslanci opoziční ČSSD, jimž ale v poloprázdné Sněmovně málokdo věnoval pozornost.

V horkém, fakticky letním odpoledni, byla v jednacím sálu Sněmovny méně než polovina poslanců. A ti, kteří ve své poslanecké lavici seděli, větší pozornost věnovali svým mobilním telefonům, tabletům či novinám.

"Kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždycky jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky. Kdo mění víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš - jenom se ti vybarví," citoval v rozpravě poslanec ČSSD Ladislav Šincl slavný článek Karla Čapka z roku 1938.

Sociální demokraté se před tím v polední pauze bavili o tom, že nechtějí být ve Sněmovně do tří do rána. "Někteří své vystoupení zkrátí. Rádi bychom skončili zhruba do sedmi nebo do osmi hodin večer," předpovídal stranický mluvčí Martin Ayrer. I když se i pak u řečnického pultíku střídali především jeden poslanec ČSSD a KSČM, odhad o osmé hodině večer se ukázal jako přesný. Pár minut po dvacáté hodině získala vláda důvěru 105 poslanců (více zde).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue