Na snímku z loňské blokády je Miroslav Mišák z Trenčína. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Aktivisté už chystají na Šumavě hlídky, budou střežit nejcennější zóny

  • 84
Ačkoliv správa parku slibuje, že letos bude kácet mnohem méně kůrovcem napadených stromů než loni, ekologičtí aktivisté už nyní varují, že si to pohlídají. Pokud dřevorubci s pilami vstoupí do horských cenných lesů, jsou aktivisté připraveni zopakovat blokádu. Loni trvala měsíc.

"Už dnes připravujeme občanské hlídky do lesů, první budou od května sledovat, kde lesníci označují stromy k těžbě," uvedl pro MF DNES Jaromír Bláha z Hnutí Duha, které proti kácení kůrovcem napadených stromů v nejcennějších partiích parku protestuje a stálo i loni na začátku blokády Na Ztraceném u Modravy.

Ředitel šumavského parku Jan Stráský se nebojí, že by aktivisté práci v lesích komplikovali, protože má v plánu kácet méně. "Kůrovcová těžba i počet nově uschlých stromů bude nižší než loni. Už loni jsme vykáceli o třetinu méně než v roce 2010 a k obdobnému číslu se chceme dopracovat i letos," řekl Stráský.

Kácet se nebude na čtvrtině území rezervace

Proti kůrovci nechce správa parku zasahovat zhruba na čtvrtině rozlohy rezervace, která má 69 tisíc hektarů. Ekologické aktivisty tím ale vůbec neuklidnil. Dokud nedostanou do rukou přesné mapy, kam dřevorubci s pilami zamíří, své výhrůžky blokádou nestáhnou.

"Toto je velmi mlhavé vyjádření. Není otázkou, kolik se bude kácet, ale kde. Pokud správa parku bude kácet v centrálních nejcennějších partiích a cenných lesích, pak blokáda rozhodně bude," kontroval v pondělí vědec Mojmír Vlašín, který byl hlavním organizátorem loňské blokády.

27. července 2011

Plánuje, že se s ředitelem šumavského parku sejde v následujících týdnech a vyjasní si, kam chce vedení rezervace poslat dřevorubce s pilami a kde třeba jen loupat kůru stojících stromů. Aktivisté neprotestují proti kácení v druhých zónách a v okrajových partiích, aby se lýkožrout smrkový nešířil do dalších lesů.

Kalamita má gradovat v západní části

Nárůst počtu kůrovcem napadených stromů se však očekává hlavně v západní části Šumavy, kde bude kůrovcová kalamita gradovat - na rozdíl od jihočeské části - teprve letos.

Smrčina, Trojmezenský prales, Prameny Vltavy, Na Ztraceném u Modravy, Jezerní hřbet u Prášil, řeka Křemelná, Na Ztraceném u Modravy. Pokud se v těchto lokalitách objeví dřevorubci s pilami a začnou kácet kůrovcem napadené stromy, bude se opakovat blokáda z loňského roku. Grafika: MF DNES

A právě zde by mohla být nejspornější místa, kde by ekologickým aktivistům kácení vadilo. Třeba znovu Na Ztraceném nedaleko Modravy.

"Věříme, že žádné sporné plochy nebudou. Jestli chtějí aktivisté hlídkovat v lesích, tak pak to není na závadu. V letošním roce se bude zasahovat i Na Ztraceném, ale v nižším množství než v roce loňském, kdy se jednalo o sanitární zásah a díky tomu se snížilo riziko šíření kůrovce. Pokud by se tak loni nestalo, škody na přírodě by byly mnohonásobně vyšší," říká náměstek ředitele parku Jiří Mánek.