Koalice ODS, TOP 09 a VV končí. V parlamentu chce ale spolupracovat

  • 3141
Vládní koalice ODS, TOP 09 a VV skončí oficiálně 27. dubna, v parlamentu chtějí ale strany spolupracovat při schválení dříve dohodnutých návrhů. Shodli se na tom předsedové stran Petr Nečas, Karel Schwarzenberg a Radek John. Pokud to všechny tři strany potvrdí, znamenalo by to, že by Nečasova vláda mohla pokračovat a mimořádné volby v červnu by nebyly.

Po soudu s Vítem Bártou a odchodu vicepremiérky Karolíny Peake z VV, který započal rozpad poslaneckého klubu Věcí veřejných, už premiér s touto stranou nechce přímo vládnout. VV by ale měly vládě pomoci schvalovat dosud dojednané zákony, například i balík škrtů a vyšších daní či církevní restituce.

Jednání v Kramářově vile trvalo necelou hodinu a Nečas po něm přečetl krátké prohlášení o ukončení koalice, které navrhnou předsedové svým stranám a formálně ho mají potvrdit špičky dosavadní koalice v úterý.

"Dále předsedové navrhnou svým stranám, aby to, co bylo koaličně dohodnuto na vládě a schváleno vládou do 11. 4., nadále všechny tři strany podpořily při všech hlasováních v Poslanecké sněmovně, protože se jedná o návrhy, které byly koaličně dohodnuty," citoval Nečas klíčovou větu z dohody se Schwarzenbergem a Johnem.

Při naplnění dohody předsedů by nebyl důvod k novým volbám

Ta totiž znamená, že by neměly být předčasné volby, o nichž dosud občanští demokraté i politici TOP 09 mluvili, ale místo toho by dosavadní vládní strany spolu schvalovaly zákony, jen by zástupci VV neseděli přímo ve vládě. Jen to by totiž trvalo déle než do června, o němž se dosud mluvilo v souvislosti s předčasnými volbami.

Možnou variantou je tak nyní vláda ODS, TOP 09 a zástupců platformy, kterou vytváří Peake z poslanců VV, jíž by Věci veřejné pomohly schválit dosud navržené zákony. Složení vlády by se tak ani nemuselo měnit.

ODS přitom dala ve čtvrtek Peake podmínku, že musí sehnat tolik poslanců, aby vytvořila vlastní poslanecký klub, jinak budou předčasné volby. K tomu, aby vytvořila klub, potřebuje Peake minimálně deset poslanců.

"Nepřistoupíme na model, kdy by to byly dva poslanecké kluby a pak nějaký volný soubor radikálů, volně pobíhajících poslanců, aby se to dopočítalo do nějakého počtu. To nepovažujeme za součást takzvané bezpečné většiny," prohlásil ve čtvrtek Nečas po poradě vedení občanských demokratů a šéfů regionálních sdružení ODS (více zde).

S původními Věcmi veřejnými už nechce mít premiér koaliční smlouvu. V narážce na Bártu to zdůvodnil, že nemůže vládnout se stranou, mezi jejímiž poslanci je člověk byť nepravomocně odsouzený za korupci, ani se stranou, kterou takový člověk fakticky ze zákulisí řídí (podrobnosti zde). John na to po návratu z Varšavy reagoval, že jeho strana bude "konstruktivní opozicí" a nemá zájem na předčasných volbách.

Peake sehnala pro svou platformu osm lidí. To je na klub málo

Peake se zatím podařilo získat osm poslanců pro svou platformu, naposledy v sobotu Radima Vysloužila.To jí ale na nový klub nestačí.

V neděli v poledne Peake řekla, že se jednání vedou ještě se čtyřmi až s pěti poslanci (více zde) a že o pomoc požádala i premiéra.

Když dosavadní vládní strany navržený model fungování ve Sněmovně potvrdí, na počtu lidí, které Peake ještě případně získá, by už ani tak nezáleželo. Peake se pokusila získat Milana Šťovíčka, který odstoupil z pozice místopředsedy VV a řekl, že je připraven hlasovat s vládou, když bude dodržovat program. Věci veřejné ale neopustil.

Dalším poslancem, kterého se pokoušela "ulovit", je nezařazený Michal Doktor, který si ale podle ní dal podmínku, že nový klub by nesměl reprezentovat stranu, kterou zakládá Peake, ale být uskupením nezařazených poslanců.

Pětici, o niž se Peake zajímá, podle informací iDNES.cz doplňují Otto Chaloupka, který z USA vzkázal, že zůstane ve straně VV, a poslanci Miroslav Petráň a Jiří Štětina, kteří dříve působili v SNK-ED. Jak Petráň, tak Štětina také deklarovali, že zůstávají v klubu Věcí veřejných.

Peake má nejpozději v pondělí Nečasovi říci, kolik má poslanců. Když nebude mít klub, tvrdil dosud Nečas, že chce nechat hlasovat o rozpuštění Sněmovny a předčasných volbách. Dubnové jednání Sněmovny začíná v úterý a do té doby musí být podle politiků jasno, kolik poslanců na které straně stojí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video