Sto tisíc odborářů zaplnilo Václavák, chtěli demisi vlády a hrozili stávkami

  • 7227
Necelých sto tisíc lidí přišlo na Václavské náměstí demonstrovat proti vládě. Zástupci odborů a dalších sdružení či iniciativ shodně vyzvali vládu k podání demise. Odboráři je odměnili bouřlivým potleskem, skandováním hesel a řehtáním řehtaček.

Policie odhaduje, že se demonstrace v centru Prahy zúčastnilo osmdesát až devadesát tisíc lidí. Odboráři uvádějí až 120 tisíc protestujících. "Je to největší protest od roku 1989, tak si to vládo, zapiš za uši, a konej podle toho," prohlásil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. V davu byl podle odborářů také řidič Roman Smetana odsouzený za kreslení na předvolební plakáty politických stran. 

Zatímco čelo průvodu na Václavské náměstí dorazilo po půl jedné, další odboráři přicházeli ještě desítky minut poté. Organizátoři museli demonstranty několikrát vyzvat, aby se posunuli, ve zcela zaplněné horní části náměstí totiž začali kolabovat lidé. Sanitky se k nim ale jen těžko dostávají. "Zatím jsme ošetřili deset lidí, kterým se udělalo nevolno," řekla mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová po 14. hodině.

Asi hodinu a půl se na pódiu před sochou svatého Václava střídali odboroví předáci i představitelé iniciativ a sdružení. "Pane premiére, nevážená vládo, takhle už to dál nejde," zahájil Zavadil. Vláda podle něj snižuje životní úroveň. "Devastovat státní struktury a ponižovat bezbranné svými asociálními reformami? To nechceme!" 

Demonstrace

Odmítl také dřívější názory, že je tato demonstrace politická. "Je sociální, je to demonstrace naštvaných lidí, kteří už nemůžou dál trpět, co se tady děje, to panoptikum ve vládě." "Slušná demokratická země je solidární s těmi, kteří potřebují pomoc. Vláda ale dělá takové reformy, že rodiny s dětmi, senioři a zdravotně postižení se dostávají mezi chudinskou vrstvu," navázal předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása.

Také další řečníci ve svých projevech požadovali demisi vlády a předčasné volby. "Tohle je teprve začátek našeho boje, nenecháme si vzít naši zem," řekla ekonomka Ilona Švihlíková.

Nejde pořád jen zdražovat!

"Chceme svrhnout ty parchanty. Okrádají obyčejné lidi. Nejde pořád jen zdražovat," vysvětlila pro iDNES.cz důvod své účasti prodavačka z Ostravy Šárka Juráčková. "Ať mi Kalousek ukáže, jak bude měsíc žít s mým platem," dodala její kolegyně Zdena Slívová.

Průvod musel od Domu odborových svazů na Žižkově vyrazit oproti plánu o něco dříve. Demonstranti měli transparenty a balónky, ozývalo se troubení a pískání. Na transparentech jsou vedle ústředního hesla kampaně Stop vládě i nápisy "Je načase vyvětrat", "Stop diletantům z ODS" nebo "Premiére, ty šašku, nedělej ostudu našemu Valašsku."

Na demonstraci se sjeli lidé z celé země. "Už jsme tady," křičel dav skoro tisíce lidí, který před jedenáctou hodinou vystoupil ze zvláštního vlaku. Ten přivezl odboráře z Ostravska. "Přijíždí jeden autobus za druhým, je vidět, že lidem to není jedno. Nenechají si vše líbit a vyjádří svůj názor," řekla ČTK před polednem místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová.

Před Domem odborových svazů bylo pro demonstranty připraveno občerstvení, lidé si mohli koupit guláš, jitrnice či jelita, pivo i nealkoholické nápoje

Demonstranti mají podporu sociální demokracie, jejíž členové se akce sami účastní. "Jsme přesvědčeni, že jejich požadavky jsou oprávněné a spravedlivé. Vládní politika v posledních měsících a letech ničí hospodářský růst a pracovní místa. Reformy dopadají nespravedlivě na jednotlivé sociální skupiny," řekl na krátkém brífinku předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Nebudeme nakupovat!

Do Prahy dorazil odborářský vlak z Ostravy

Demonstrace je součástí kampaně odborů a iniciativ Stop vládě. Kromě odborů spolupořádají demonstraci i iniciativa ProAlt, rada postižených, rada seniorů, svaz pacientů či sdružení nájemníků.

Na celou akci dohlížejí policisté dopravní, pořádkové a kriminální služby, a také antikonfliktní tým. Celkem policie nasadila na 500 lidí. Ze vzduchu akci monitoruje vrtulník.

Po skončení shromáždění by se část účastníků mohla vydat na další pochod, a to k sídlu vlády. Akce, jejíž pořádání ohlásil aktivista z hnutí Occupy, by měla skončit happeningem s názvem Obkličme vládu.

Mapa pochodu a demonstrace ČMKOS 21. 4. 2012
, ,