Jeden z návrhů na řešení magistrály u budovy Národního muzea počítal s jejím zahloubením pod zem. | foto: SATRA, spol. s r.o.

Na magistrále u Národního muzea možná vznikne velký kruhový objezd

  • 173
Pražská magistrála se u budovy Národního muzea možná dočká zbrusu nového řešení. Už za dva roky by tu mohl vzniknout kruhový objezd, přičemž uprostřed by se nacházely obě muzejní budovy. Prostor mezi nimi by pak sloužil jen pěším, v budoucnu by jím ale mohly projíždět tramvaje.

Magistrála letos v létě projde zatěžkávací zkouškou - široká silnice se zúží do dvou pruhů v každém směru. Právě takový režim by se v budoucnu měl stát na severojižní spojnici města běžnou praxí. A to nejpozději do dvou let.

V tu dobu se totiž otevře tunel Blanka a pro magistrálu je připravena zbrusu nová budoucnost. Přestože se zvažovalo její zahloubení pod zem (o plánech čtěte zde) či přeložení za budovu muzea, nakonec se zdá, že možná povede ve stejné stopě jako dnes, avšak s několika rozdíly. Kolem historické budovy Národního muzea na jedné straně a Státní opery včetně garáží Slovan na straně druhé by vznikl jakýsi kruhový objezd.

"Je to model z Londýna, kdy kolem bloku budov uděláme jednosměrné silnice," představuje vize náměstek pražského primátora pro územní plán Tomáš Hudeček.

Kruhový objezd kolem Národního muzea a plánovaná tramvajová trať z Vinohradské třídy na Václavské náměstí

Návrh nyní posuzují odborníci, kteří analyzují i to, jaké bude mít toto řešení dopad na dopravu v okolních ulicích. Jasno by mělo být na konci května. Hudečkova představa vychází zejména z principu, že krátká část Vinohradské ulice mezi oběma muzejními budovami by se stala pěší zónou.

Tím by se ale naprosto změnila situace pro řidiče jedoucí z Vinohradské směrem k Nuselskému mostu a stejně tak pro ty, kteří jedou po magistrále z Holešovic a chtějí zahnout doleva na Vinohrady.

Právě proto je dle Hudečka nezbytné vybudovat v Čelakovského sadech, vedle staré budovy Národního muzea, jakousi spojku, která umožní všechny čtyři domy nad Václavským náměstím objet.

Tramvajová trať by protnula kruhový objezd

Dopravní expert z ČVUT a bývalý ministr dopravy Petr Moos nepovažuje tento nápad za šťastný: "Vznikne tak ostrov, do něhož bude mířit mnoho lidí, který navíc úplně změní charakter horní části Václavského náměstí."

Navíc podle něj dnes magistrálou v jednom směru projede za den 40 až 50 tisíc aut a po otevření Blanky to bude asi 30 tisíc. "To je stále obrovská intenzita, kterou bude místo i nadále trpět," říká Moos a upozorňuje, že je nutné počítat i s plánovaným protažením tramvajové trati z Vinohradské na Václavské náměstí.

Návrat tramvají pod Národní muzeum prosazuje i Hudeček. Nicméně je nutné připomenout, že tento krok navede tramvaje na trasu vedoucí přímo skrz navrhovaný "kruhový objezd".

Tak by mohly vzniknout podobné problémy, jaké znají řidiči z Vítězného náměstí v Dejvicích, jež je považováno za jednu z nejnebezpečnějších křižovatek v celé zemi. Tady by musely průjezd řídit každopádně semafory, které tu jsou i dnes.

Moos proto nezavrhuje ani téměř "odpískanou" variantu, že magistrála povede za muzeem pod zemí. "Samozřejmě ale záleží na penězích, inženýrských sítích, které tam vedou, a jsou tu i další rizika, která by stavbu tunelu jen komplikovala," podotýká Moos.

29. ledna 2009

Mezi všemi prozatímními plány je jisté, že se v létě magistrála zúží do dvou jízdních pruhů na zkoušku, za dva roky pak už nastálo. Zbylý pruh by mohly obsadit autobusy. "Budeme mít příležitost zřídit tu vyhrazený jízdní pruh třeba pro veřejnou dopravu. Mohlo by to být zajímavé spojení," míní Hudeček.

,