Kampaň Francoise Bayroua v retro zpracování

Kandidát na francouzského prezidenta má na stránkách legendární herní kód

  • 13
Francouzský prezidentský kandidát Francois Bayrou má zcela fádní webové stránky. Pokud ale zadáte správné „heslo“, objeví se animace ve stylu starých osmibitových her.

Abyste nudné stránky uhlazeného politika oživili, je potřeba zadat správnou sekvenci kláves. Vtip je v tom, že ona sekvence odpovídá legendárnímu "Kódu Konami", který se poprvé objevil ve videohře Gradius od firmy Konami v roce 1986 na dnes již prehistorické konzoli NES (Nintendo Entertainment System).

Zadejte na Bayrouových stránkách řetězec "nahoru, nahoru, dolů, dolů, vlevo, vpravo, vlevo, vpravo (kurzorovými šipkami), B, A" a spustí se animace, vizuálně i zvukově laděná do stylu starých videoher. Na úvodní obrazovce vidíme jednoduše ztvárněný portrét politika s nápisem, jenž v překladu znamená "Nic neodolá sjednocenému národu". Na hry odkazuje i úvodní výzva "Press Enter".

Dále sledujeme animaci "hlavního hrdiny", procházejícího krajinou s rolujícím textem v horní polovině. Nakonec na nás zabliká parafráze další známé herní repliky "Insert coin to continue" (pro pokračování vhoďte minci). Bayrou po voličích ovšem nežádá přímo mince, ale volební hlasy.

21. dubna 2012

Nejznámější herní "podvody"

Kód Konami patří k takzvaným herním "podvodům", mezi hráči na celém světě označovaným anglickým slovem "cheats". Jde o více či méně známé způsoby, jak si ulehčit hraní. Po zadání příslušného kódu tak například získáte nesmrtelnost, silnější zbraně nebo třeba neomezený čas.

Autorem Konami kódu je Kazuhisa Hashimoto, jenž pracoval na převodu hry Gradius z mincových automatů pro domácí konzole. Hra mu ale připadala těžká, tak si na pomoc při testování stvořil kód, který po zadání dal hráči k dispozici všechna vylepšení, zatímco v běžné hře se k nim musel dostávat postupně. Po dokončení ale zapomněl tuto pomůcku odstranit a ta se následně stala snad nejznámějším herním cheatem.

V původní i lehce pozměněných podobách se pak tento kód objevil nejen v dalších hrách od Konami, ale i titulech jiných firem. I škála jejich variací je poměrně pestrá, místy díky nepozornému přepisu, jindy s ohledem na možnosti vstupních periférií s různě rozloženými a označenými tlačítky.

Vedle Konami kódu je další legendou mezi herními cheaty sekvence IDDQD. Ta fungovala v dnes rovněž legendární hře Doom. Po jejím zadání získal hráč nesmrtelnost. Třeba možná i proto se popularita stříleček z pohledu vlastních očí odvíjí právě od tohoto titulu z roku 1993.


Témata: Testování, Vtip