RECENZE: Na Bitevní lodi s Rihannou je veselo. I když to nebylo v plánu

  • 81
A je to tu zas: na počátku nula, na konci hrdina oslavovaný za vítězství nad ufony. Americký velkofilm Bitevní loď pere do diváka veškerá žánrová klišé včetně zpomaleného nástupu námořních veteránů, který sklátí kino smíchem.

Na to, že se bojuje o spásu světa, je na palubě veselo. Ale převážně bezděčně. Ano, před titulky se mladík uvede vtipným trapasem kvůli slečně, ale další půlhodina na Havaji tvoří jen prodlužovanou předehru k útoku a k následnému japonsko-americkému bratrství ve zbrani, jež naznačí smír nad stíny Pearl Harboru.

Než přijde úder, hraje se náborový leták maríny s poučkami o šanci či pokoře. Po vpádu vetřelců se jako vždy hroutí mrakodrapy, televize líčí paniku, NASA tupě žasne a bitvu má na krku pár lodí, které uvázly pod obranným štítem ufonů připomínajícím poklop nad Springfieldem ve filmu Simpsonovi.

Z filmu Bitevní loď

Následují střelba, rachot hudby i plechu, několik titaniků a pod brněním ve stylu Transformers kosmické bytosti, které se dlouho neholily. Na souběžném bojišti se tuží hrdinovo křehké děvče a mohutný invalida. Zkrátka vše běží podle staré šablony, až na jednu výjimku: lodě.

A dokonce laické suchozemské krysy musí uznat, že taktické námořní manévry mají své kouzlo, nápad, důvtip a trikovou bravuru. Paradoxně nejvíce vadí okolní pokrytecká omáčka.

Kdyby si Bitevní loď odpustila hru na příběh a celý prostor věnovala výhradně bitevní taktice s bójemi, torpédy i muzeální výzbrojí, fanoušci by nemuseli přetrpět palbu patosu a ostatní neméně děsivý poznatek, že filmové moře brázdí ještě horší herci než zpěvačka Rihanna s flintou.

Ale protože tolik odvahy režisér Peter Berg neměl, skončil na hraně mezi Dnem nezávislosti a jeho parodií Mars útočí, aniž si zvolil, kam patří.

Hodnocení: 50 %