Podívejte se do zařízení, kde stát zanedbával malé cizince. Skončí

  • 96
Ministerstvo školství do konce června zruší zařízení Permon pro děti-cizince, které ostře kritizoval ombudsman Pavel Varvařovský. Podle něj ve středisku na Příbramsku mají děti bídné podmínky a špatně se s nimi zachází. Šéf Permonu řadu pochybení připouští, může za ně špatná komunikace s ministerstvem.

Zařízení Permon

Zařízení Permon ve Hříměždicích-Vestci ve Středočeském kraji poskytuje péči zejména dětem-cizincům bez doprovodu, které pocházejí z kulturně odlišného prostředí, nemluví česky a mnohdy jsou traumatizovány minulostí.

Exministr školství Josef Dobeš napsal Varvařovskému 29. března, tedy dva dny před svým odchodem z funkce, dopis, v kterém jej informuje, že zařízení Permon bude zrušeno. Rozhodlo se o tom na jednaní meziresortní pracovní skupiny v prosinci 2011.

"Děti zde umístěné budou ve spolupráci s příslušnými orgány sociálně právní ochrany dětí rozmístěny do běžných školských zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy podle jejich aktuálních potřeb," napsal Dobeš.

Ministerstvo podle něj připravuje změnu koncepce umísťování, vzdělávání a výchovy dětí-cizinců, protože stávající koncepce prý neplní péči o tyto děti.

Kontroly veřejného ochránce práv v zařízení odhalily špatné zacházení s dětmi či tristní životní podmínky.

"Děti trpěly nedostatkem soukromí, v rozporu se zákonem o výkonu ústavní a ochranné výchovy byl v některých částech zařízení instalován a fungoval kamerový systém, byla zde užívána nezákonná a nepřípustná praxe umisťování dětí na izolaci," uvedl Varvařovský.

Dětem podle ombudsmana chybí sociální kontakt či odborná péče. V zařízení prý také došlo mezi dětmi k několika sexuálním deliktům. Oběti a pachatelé poté byli ponecháni v běžném kontaktu (o kritice ombudsmana čtěte více zde).

Šéf Permonu: Ministerstvo situaci neřeší

Ministerstvo v aktuální reakci na ombudsmanovu kritiku odmítlo, že by nereagovalo na podněty veřejného ochránce práv. Samo navíc v Permonu provedlo kontrolu. "Žádná zásadní pochybení, která by potvrdila zjištění ombudsmana, nezjistila," uvádí resort.

Luboš Hudec

Luboš Hudec, ředitel Zařízení pro děti-cizince (ZDC), pod které spadá i pracoviště Permon, přitom s kritikou ombudsmana spíše souhlasí. "Jsem si vědom, že práce ZDC má rezervy a jsem spolu s vedením ZDC připraven pokračovat v práci na jejím zdokonalení," napsal Hudec ombudsmanovi v dopise datovaném 3. ledna 2012.

Hudec připouští, že se v Permonu kumulují problémy a že na to ministerstvo opakovaně upozorňoval. Podle něj v této oblasti zcela chybí koncepce. "Jde o stav téměř bezútěšný, když opakovaně za vedení ZDC navrhuji koncepční změny v ZDC a od zřizovatele nedostávám žádnou zpětnou vazbu," napsal ředitel.

Ministerstvo ale namítá, že tento typ zařízení má svoji právní subjektivitu a za dění v organizaci plně odpovídá její ředitel. "V případě jakýchkoli mimořádných událostí je pak jejich řešení v kompetenci zřizovatele a orgánů činných v trestním řízení," uvádí tiskový odbor.

Podle Hudce se řadu pochybení, které jim vytýká kancelář ombudsmana, podařilo napravit. Veřejný ochránce práv ale ve své úterní zprávě tvrdí, že řada zásadních pochybení přetrvává a napravena nebyla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video