Norsko soudí Breivika. Ronil slzy u vlastního protiislámského videa

  • 1901
V Norsku začal proces s Andersem Behringem Breivikem, který loni v červenci pozabíjel 77 lidí. Žalobkyně skoro hodinu četla jména obětí a popisovala, jak zemřely nebo byly zraněny. Radikál prohlásil, že soud neuznává. K zabíjení se pak přiznal, ale cítí se nevinen. U promítání svého protiislámského videa se rozplakal.

"Neuznávám norský soud, vy máte mandát od politických stran, které podporují multikulturalismus...," promluvil na úvod soudu Breivik. Jeho řeč ale přerušila soudkyně, která jeho námitky neuznala. Obhájce vzápětí vysvětlil, že tím Breivik nechtěl vznést formální námitku. Prohlášení prý bylo spíše informativní.

Masakr v Norsku

Atentátník nastražil 22. července 2011 nejprve před úřadem norské vlády v centru Osla nálož, jejíž výbuch si vyžádal osm mrtvých. Pak odjel na tábor mládežnického křídla vládnoucí Norské strany práce na ostrově Utoya a postřílel tam 69 lidí.

Soudkyně se posléze zeptala Breivika na detaily o jeho osobě včetně data narození. "Jste nezaměstnaný?" otázala se ho. "To není správně. Jsem spisovatel a pracuji ve vězení," odpověděl Breivik, který před tím vešel do soudní síně s úsměvem a zvedl pravici sevřenou v pěst. Podle historika Nikolaie Brandala si tím vytváří vlastní značku (více o Breivikově pozdravu čtěte zde).

Při čtení jmen obětí byl Breivik netečný

Po prvotních formalitách se slova ujala státní žalobkyně Inga Bejer-Enghová. Prokuratura Breivika viní z teroristických činů, konkrétně násilných trestných činů s cílem ochromit klíčové vládní funkce a šířit paniku mezi obyvateli.

Po přednesení obžaloby začala prokurátorka zevrubně popisovat krvavé řádění radikála, které započalo bombovým útokem v Oslu a skončilo v táboře levicové mládeže na ostrově Utoya, nepřežilo celkem 77 lidí.

Bejer-Enghová do detailu vylíčila, kde, kdy a jak zemřely nebo byly zraněny jednotlivé oběti. Ve své řeči popisovala také další osud zraněných, včetně třeba množství operací, které museli po teroru podstoupit. Trvalo jí to skoro hodinu.

"Po celých 51 minutách byl přečten celý seznam Breivikových obětí. Nevěděl jsem, že existuje tolik způsobů, jak zranit nebo zabít člověka. Breivik při tom (čtení) zůstal netečný," popsal zpravodaj listu The Daily Telegraph David Blair. Podle něj Breivik během popisu krvavých událostí místy pročítal seznam obětí, který je k dispozici v obžalobě.

Breivik se tvářil, jako by si kontroloval nákupní seznam

"Občas přitakal, jako by si pamatoval, jak zabil konkrétního člověka. Vypadal, jako by jel prstem po nákupním seznamu a kontroloval přitom věci, které koupil," přiblížil Blair. Podle jeho kolegy ze stejného listu Richarda Orange Breivik při líčení brutálního vraždění seděl skoro nehnutě, občas se poškrábal na tváři a hleděl nejčastěji jen před sebe.

Po přečtení seznamu všech obětí dostal opět slovo Breivik. Podle očekávání uvedl, že se cítí nevinen a jednal prý "v sebeobraně". "Přiznávám činy, ale cítím se nevinen," prohlásil krátce před tím, než soudkyně vyhlásila dvacetiminutovou přestávku a radikál byl ze síně odveden.

Proces a trest

Pondělní bylo věnováno úvodním procedurám a čtení obžaloby. V úterý zahájí Breivik svou výpověď, na niž má vyhrazených pět dní. Očekává se, že proces potrvá asi deset týdnů, ale může se vzhledem k počtu svědků a složitosti případu protáhnout na podstatně delší dobu.

Radikálovi hrozí 21 let vězení, nebo doživotní uzavření v psychiatrické léčebně. Agentura AP nicméně podotkla, že i v případě jednadvacetiletého vězení ovšem existuje v Norsku možnost alternativního trestu, který umožňuje prodlužovat trest tak dlouho, jak dlouho bude odsouzený seznán nebezpečím pro společnost.

U vlastního videa Breivik plakal

Po přestávce se pak ujal slova další prokurátor Sven Holden, který se pustil do rozboru Breivikova života před masakrem i různých jeho tvrzení o příslušnosti k řádu templářských rytířů a podobně.

Soud pak bez účasti televizních kamer zhlédl dvanáctiminutové video, jehož autorem je sám Breivik a které se jmenuje Templářští rytíři 2083. Norský radikál se při jeho sledování podle reportérů The Daily Telegraph nezdržel slz. Jeho spot se podle listu skládá z nesouvislé série obrazů a kreslených záběrů z internetu, které mají hájit jeho válku proti multikulturalismu a islámu. Na závěr v něm představuje templáře, kteří "spasí" Evropu.

Po obědě pak prokurátor pokračoval v líčení Breivikových činů z 22. července loňského roku. Opět velmi detailně popisoval jeho kroky a pouštěl přitom i různé grafiky, fotografie, policejní videa a také zvukové záznamy telefonátů, kdy Breivik během vraždění volal na policii. Žalobce při popisu masakru jmenoval i oběti, jak postupně umíraly.

List The Times na svém webu ráno uvedl, že prokuratura hodlá v pondělí pět soudců, kteří o dalším osudu Breivika budou rozhodovat, konfrontovat s videi a zvukovými záznamy pořízenými během Breivikova brutálního řádění. Soudkyně k tomu uvedla, že v okamžiku, kdy budou záběry přehrávány, bude přímý přenos ze soudní síně přerušen. Což se nakonec i několikrát stalo.

Před půl čtvrtou pak první den dlouho očekávaného procesu skončil.

Klíčové bude, zda je Breivik duševně chorý

Breivik se k zabíjení už dříve přiznal, nicméně popírá, že by za masakr byl trestně odpovědný. Pravicový radikál tvrdí, že své činy spáchal ve jménu boje proti multikulturalismu norské společnosti a obecně proti islamizaci Evropy.

Vzhledem k Breivikovu přiznání bude stěžejním tématem procesu otázka, zda masakr spáchal duševně vyšinutý jedinec, nebo chladnokrevný vrah. Psychiatři justici příliš nepomohli, protože ve dvou nezávislých posudcích dospěli ke dvěma zcela opačným závěrům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue