Stará kuchyň se změnila na romantickou. To začnu i vařit, jásá dcera

  • 174
Tři ženy a jedna malá kuchyň. Třicet let starý nábytek a tři generace uživatelek. Skloubit všechny podmínky a požadavky všech se babičce, dceři a vnučce nedařilo, proto zkusily štěstí v televizní show.

Paní Eva bydlí v domě na Smíchově od svých deseti let, celkem už 62 let ve stejném bytě. Ačkoliv jde o 5 + 1 s celkovou plochou 120 m2, na kuchyň zbylo tak málo místa, že k ní rodina přidala i komoru. Vybouráním jejích příček se sice prostor o něco zvětšil, ale vypořádat se s nepravidelnou dispozicí bylo nad síly tří žen, které zde nyní bydlí.

Anna Lacová a Jan Ranný, designéři pořadu Jak se staví sen (Prima family v sobotu 14. dubna v 18:00), se tak museli poprat především se spoustou výklenků i okének, jež komplikovaly zařízení nevelké kuchyně.

Malý sklopný stolek doplňovaly dvě plastové židle.

Někdy musí pryč i okna

Designéři nechali zrušit jak už nepoužívané servírovací okénko do jídelny, tak další malé okénko, které původně sloužila pro odvětrání komory (spíže).
Pryč musely i nudné šedivé obkladačky, které šikovné majitelky zakryly tapetou imitující mozaiku.

Po vyrovnání podlahy byla původní zakryta sice laminátem, ale v netradičním tvaru. Místo obvyklých lamel vypadá krytina jako velkoformátová dlažba v dekoru "betonu".

Třicet let stará kuchyňská linka, u níž už občas padaly police i s nádobím, musela samozřejmě pryč jako první.

Na přání babičky Evy nahradila plynový sporák indukční varná deska a samostatná trouba a mikrovlnka ve výšce očí. Majitelka se už plynu a své zapomnětlivosti bála.

Ve stylu Provence

Protože Babička (72 let), dcera (48 let) i vnučka (24 let) toužily po romantické kuchyni, zvolili autoři proměny, Anna Lacová a Jan Ranný, nábytek a zařízení ve stylu Provence.

Může se hodit

Hledáte vlastní bydlení na Praze 5? Vybírejte z nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Tento "venkovský styl" měl vytvořit bílý nábytek s pracovními deskami s dekorem dřeva, který byl vyrobený na míru. Nenechte se mýlit, není to IKEA, ta pouze prodává podobná dvířka, jenže zde byla potřebná v určitých rozměrech. 

"Typizované korpusy by navíc nešly kvůli členitosti místnosti použít, byla nutná výroba od truhláře na míru. Dvířka vyšla levněji než z IKEA," vysvětluje pro iDNES.cz Jan Ranný.

Dispozice se zvýšeným kuchyňským ostrůvkem, který nahrazuje i jídelní stůl, uvolnila přístup k oknu. Ráno zde snídá dcera a vnučka, babička už před rekonstrukcí preferovala pro snídani svůj pokoj. Pro společné stolování je určen velký stůl v jídelně. 

Přesunutí varné plochy v kuchyni blíže k oknu je určitě praktické, už proto, že digestoř, byť se šířkou 90 cm, je pouze recirkulační.

Majitelky toužily po romantické kuchyni, tak ji dostaly.

Atmosféru dnes tak oblíbené Provence v jižní Francii vytvářejíí drobné detaily: polička na talíře, suché dekorace či "vyšisovaná" zelenkavá barva. Porcelán z bazaru a další kuchyňské drobnosti podtrhují zvolený styl.

Náklady

Stavební a ostatní práce              46 550 Kč
Kuchyně včetně spotřebičů          95 501 Kč
Podlaha                                        15 930 Kč
Nábytek                                        46 890 Kč
Dekorace a doplňky                     17 321 Kč

Celkem                                       222 192 Kč

Mozaikovou tapetu nahradila keramická  mozaika skutečná z nové kolekce RAKO. Keramické jsou také úchytky skříněk.

Nová elektroinstalace pak dovolila použít dostatečné množství světel v lehkém retro stylu.

Barevnost ponechali designéři celkem nezměněnou, protože ji majitelky preferovaly a do malého prostoru je navíc velmi vhodná.

Kuchyňský ostrůvek nahrazuje i jídelní stůl.

Designéři si pohráli s drobnými detaily i dekoracemi.

Reakce majitelek? Jednoznačně pozitivní. Zatímco babička jásala "Ježíš, to je nádherný!", dcera Iva byla spíš praktická: "To snad začnu už i vařit." A vnučka Tereza? Ta měla zase radost z výhledu na Strahov, který zůstal při stolování zachovaný.