Těžší maturitu zvolila jen 4 procenta studentů, preferují cizí jazyky

  • 309
Čtyři procenta všech středoškoláků a každý sedmý gymnazista si letos zvolili obtížnější variantu maturitních zkoušek. Větší část studentů si vybrala cizí jazyk, menší matematiku. K maturitám se přihlásilo 103 tisíc studentů, z toho osm tisíc tvoří repetenti z loňska.

Zatímco obtížnější verzi maturity si vybrala jen čtyři procenta všech středoškoláků, mezi gymnazisty se jedná o více než 14 procent. "Pro studenty ostatních typů škol obtížnější verze ani není určena," uvedl Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které maturity zajišťuje. 

Maturitu z cizího jazyka si zvolilo 56 procent studentů, zbytek matematiku. Oproti loňskému roku je to mírný nárůst ve prospěch matematiky. Čtyři z pěti středoškoláků, kteří budou maturovat z cizího jazyka, si vybrali angličtinu.

Mění se systém hodnocení písemných prací, který už nebudou mít na starosti školy, ale Cermat. Změna má vést ke zvýšení nezávislosti hodnocení a snížení administrativní zátěže pro školy.

Oproti loňskému roku budou letos nejdříve písemné zkoušky, které se uskuteční od 2. do 14. května. Ústní budou následovat od 16. května do 8. června. Maturita bude probíhat na 1 243 školách.

Studenti letos povinně maturují z češtiny, dále si volí mezi matematikou a cizím jazykem. Vybírají si obtížnější nebo lehčí verzi. Nově budou maturanti dostávat výpis výsledků didaktických testů a také protokol o výsledcích společné části zkoušky.

"Snažíme se, aby testy z letošního roku byly srovnatelné s těmi loňskými. Testy nebudou těžší," ubezpečila ředitelka Sekce evaluačních nástrojů Cermat Jana Münzbergerová.

Neúspěšní žáci na rozdíl od roku 2011 nebudou muset opakovat všechny dílčí zkoušky, ale pouze tu, kterou neudělali.  

Příští rok bude povinná maturita i z cizího jazyka

V roce 2013 dojde k dalším změnám. Povinná zkouška bude nejen z češtiny, ale i z cizího jazyka. U třetího předmětu si maturanti vyberou mezi matematikou, informatikou a občanským a společenskovědním základem, informoval Zelený.

"Jedním z rizik je, že příští rok neúspěšnost u zkoušek z cizího jazyka může být až 40 procent," doplnil Zelený. Varoval zároveň studenty, že zkouška z informatiky nebude oddychová, spočívající jen ve znalosti Facebooku, ale skutečně odborná.  

Loni se ke státním maturitám hlásilo 98 762 středoškoláků. Dohromady 9 600 jich učitelé ke zkouškám nepustili. Uspělo 70 722 studentů, 17 176 bylo neúspěšných.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue