Jiří Böhm ze Slavie (vlevo) a v souboji s Danielem Bartlem ze Žižkova. | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Slavia - Žižkov 2:0, k výhře po deseti kolech pomohl vlastní gól

• 43
Po pěti měsících, po deseti kolech bez vítězství fotbalisté Slavie konečně vyhráli. V malém pražském derby porazili poslední Žižkov 2:0. O góly se po přestávce postarali nešťastnou trefou do vlastní sítě žižkovský Bartl a tvrdým pokusem z úhlu domácí kapitán Jarolím, jehož ránu nešťastně tečoval Slodowy.

Utkání Slavia versus Viktoria Žižkov ve videoreportáži

"Vykoledovali jsme si krásnou pomlázku. Za to vítězství jsem nesmírně vděčný a jsem také rád, že jsme dali víc než jeden gól, i když ten první s přičiněním soupeře. Já jsem ho i tak připsal Standovi Vlčkovi, za ten výkon si to zaslouží," řekl slávistický trenér Martin Poustka.

Hosté prohráli poprvé od 20. kola, v němž podlehli Spartě, pak remizovali a dvakrát zvítězili.

"Slavia sice měla v prvním poločase lepší držení balonu, lépe kombinovala, ale měla jen jednu stoprocentní šanci. My jsme si vytvořili díky brejkům dvě stoprocentní šance, z nichž aspoň jedna měla být gól," řekl žižkovský kouč Roman Nádvorník.

Slávisté do zápasu vstoupili s veteránem Vlčkem v základní sestavě i s větší aktivitou a důrazem. Domácí měli víc ze hry, častěji se hrálo na žižkovské polovině a převaha Slavie pozvolna sílila. Svěřenci trenéra Poustky útočili s takovým nadšením, že se do přední linie často vydával i stoper Latka.

Hosté se zmohli jen na ojedinělé výpady, které však byly nebezpečné, Sivrič však ani jednu ze tří nadějných příležitostí neproměnil.

S přibývající časem sice nepřišly domácí šance, ale za střely Böhma a Jarolíma by se nemuseli stydět ani věhlasní kanonýři. Jenže hosté měli v brance pozorného Koláře, který si s oběma pokusy poradil. Hlavně ten Jarolímův vyrazil doslova zázračně.

Tlak Slavie, které skvěle pracovala středová řada, pokračoval. Překonával se i nestárnoucí a neudržitelný Vlček, i jeho museli hosté zastavovat ze cenu faulů. Během půlhodiny žižkovští fotbalisté nasbírali čtyři žluté karty!

Sedm minut před poločasem zahrozili znovu Sivrič, v šestnáctce se zasekávačkou zbavil dvou slávistů a jeho nebezpečná střela jen o kousek minula "šibenici" domácí branky. Přesto mohli jít do vedení slávisté, jenže Cicman po Trubilově centru hlavičkoval těsně vedle.

S úvodem druhých pětačtyřiceti minut se obraz hry neměnil, slávisté útočili a Žižkovští se snažili o brejky.

S nádherným dalekonosným pokusem Cicmana se opět vyznamenal hostující gólman Kolář, když míč směřující do horního růžku jeho svatyně efektně vyrazil. To na opačné straně hřiště se domácí brankář Berkovec jen se zájmem díval, jak Slodowy posílá míč z přímého kopu do spojnice břevna s tyčí.

A pak už to konečně přišlo, slávisté územní i herní převahu po téměř hodině zápasu zúročili. Po pravém křídle pronikl šestatřicetiletý Vlček, poslal před žižkovskou branku přízemní centr a Bartl míč ve skluzu nešťastně srazil do vlastní sítě!

Hosté pak viditelně přidali, snažili se o vyrovnání, ale dotáhli to jen k několika nebezpečným akcím v domácí šestnáctce. Gólové zakončení žižkovským fotbalistům chybělo.

To slávisté byli efektivnější. Názorně to předvedl kapitán Jarolím: když se k němu dostal míč, nekompromisně ho z úhlu napálil do žižkovské branky a první vítězství svého týmu od 6. listopadu zpečetil.

"Po změně stran jsme zase měli první větší šanci, když jsme trefili břevno. Pak jsme pustili Slavii do hry a dali první gól, bohužel vlastní. Druhý gól byl také tečovaný, vstřelili jsme si dva góly. Celkově Slavia vyhrála asi zaslouženě, nám se nedařilo to, co nás zdobilo v minulých zápasech," dodal Nádvorník.