Ostravští fotbalisté se radují z gólu. Davor Kukec skáče na střelce branky Jána

Ostravští fotbalisté se radují z gólu. Davor Kukec skáče na střelce branky Jána Greguše. | foto: ČTK

Hradec Králové - Ostrava 0:1, Baník se přiblížil záchraně na dva body

• 118
Jen dva body ztrácejí fotbalisté Ostravy na čtrnáctou příčku zaručující záchranu, ve 24. ligovém kole totiž vyhráli v Hradci Králové 1:0. Vítězný gól vstřelil v 15. minutě z pokutového kopu Greguš. Baník přerušil nepříznivou sérii pěti prohraných soutěžních utkání.

Ostrava zároveň vyhrála poprvé pod trenérem Radoslavem Látalem.

Baník nastoupil do důležitého souboje s jednou výraznou změnou. Do branky se poprvé v sezoně postavil veterán Baránek, dosavadní jednička Pietrzkiewicz zůstala jen na lavičce.

Hradec byl na začátku střetnutí lepší, nebezpečný byl především mladík Holeš, jenž se prosazoval na pravé straně. Ukázal se dvakrát, poprvé pálil z rohu šestnáctky těsně vedle, podruhé prošel přes pět hráčů, ale jeho zajímavý centr odvrátil brankář Baránek.

Utkání Hradec Králové versus Ostrava ve videoreportáži

Poměrně rušná hra byla plná emocí. Hlavně ze strany domácích. Ti nemohli překousnout hned několik rozhodnutí sudího Adámka i jeho asistentů Marka a Wilczeka. Hněv vyvrcholil v patnácté minutě, kdy Adámek odpískal penaltu ve prospěch Baníku za kontakt obránce Hochmeistera s hostujícím Gregušem. A právě Greguš tvrdou ranou zajistil hostům vedení.

Zlost na rozhodčí propukla do přestávky ještě jednou: Hochmeisterovu střelu dorazil do sítě útočník Dvořák, jenže asistent Wilczek zamával ofsajd.

Ve druhé půli se domácí hnali za výhrou. Byli lepší, přesto se těžko propracovávali do příležitostí. Dlouho byla nejnebezpečnější Šislerova střela zdálky. Vrtící se míč vyrazil gólman Baránek jen s velkými obtížemi.

Ostrava byla zatažená, snažila se udržet výsledek. Na hrotu zůstával pouze zkušený Magera, který týmu pomáhal velmi dobrým krytím míče i rozehrávkou.

Dalším důležitým mužem Baníku byl zkušený gólman Baránek. Perfektně vytlačil na břevno Černého hlavičku, jistý byl také při centrech i vybíhání. Štěstí měl při Plašilově hlavičce, domácí obránce v největší hradecké šanci zblízka netrefil bránu.

Hradec tak v pátém z posledních šesti utkání nedal gól, celkem už počtrnácté v sezoně, a Ostrava slavila cenné vítězství.

Velké emoce budil výkon rozhodčího Adámka. "Myslím, že ho dostatečně zhodnotili diváci, ti celý zápas vyjadřovali, jakou úroveň sudí měl," řekl na tiskové konferenci trenér Hradce Václav Kotal. "Mně se zápas hodnotí velmi špatně, protože jsme už podruhé za sebou prohráli gólem z penalty," kabonil se.

Trenér Baníku Ostrava Radoslav Látal nechtěl o rozhodčím mluvit. "Já nesmím hodnotit výkon rozhodčího, a proto to nebudu dělat," uvedl vicemistr Evropy z roku 1996.

Zato se rozplýval nad výsledkem. "Pro nás jsou to zlaté tři body. Věděli jsme, že zápas bude o jediném góle a poctivém bránění. Dozadu jsme hráli dobře celý zápas, Hradec jsme prakticky do ničeho nepustili. Směrem dopředu to sice bylo z naší strany špatné, ale body jsou pro nás v tuto chvíli důležitější než hra," dodal.