ČESKÁ RADOST. Radim Vrbata (druhé zleva) právě vstřelil gól a přijímá gratulace od svého spoluhráče z Phoenixu Rostislava Klesly. | foto: Reuters

Vrbata s Hanzalem pomohli Phoenixu vystoupat do čela Pacifické divize

• 28
Předposlední hrací den základní části NHL vyplnil jediný zápas, v rámci něhož Phoenix i díky českým útočníkům Radimovi Vrbatovi (1+0) a Martinu Hanzalovi (0+1) zvítězil 4:1 na ledě St. Louis. Coyotes se tak vyhoupli do čela Pacifické divize o jeden bod před Los Angeles.

Hokejisté St. Louis patří v lize mezi absolutní špičku v zápasech na domácím ledě. Pro Phoenix s famózně chytajícím Mikem Smithem, jenž do duelu vstupoval s bilancí tří vychytaných nul za sebou, to však v pátek nic neznamenalo.

Češi v NHL

Patrik Eliáš (NJD), 80z. - 77b.(26+51)
David Krejčí (BOS), 78z. - 62b.(23+39)
Radim Vrbata (PHX), 76z. - 61b.(34+27)
T. Fleischmann (FLO), 81z. - 61b.(27+34)
Milan Michálek (OTT), 76z. - 60b.(35+25)
Martin Erat (NAS), 71z. - 58b.(19+39)
Jaromír Jágr (PHI), 72z. - 53b.(18+35)
Václav Prospal (CBS), 81z. - 52b.(15+37)
T. Plekanec (MTL), 80z. - 51b.(16+35)
Jiří Hudler (DET), 80z. - 50b.(25+25)
Jakub Voráček (PHI), 77z. - 49b.(18+31)
Petr Sýkora (NJD), 81z. - 43b.(20+23)
Milan Hejduk (COL), 80z. - 37b.(14+23)
Jiří Tlustý (CAR), 78z. - 36b. (17+19)

Smith zneškodnil 31 střel Bluesmanů a Coyotes si nakonec odvezli dva body po výsledku 4:1, který je katapultoval do čela Pacifické divize s jednobodovým náskokem na Los Angeles a San Jose.

Zda si výhodné postavení do play-off Phoenix udrží, rozhodne sobotní program. Poslední hrací den základní části budou totiž v akci všechny týmy NHL.

Hosty poslal do vedení už ve 3. minutě obránce Keith Yandle. V 15. minutě pak čistý štít Mikea Smitha po dlouhých 234 minutách (vychytal nulu v předchozích zápasech proti San Jose 2:0, Anaheimu 4:0 a Columbusu 2:0) ukončil Patrik Berglund.

Smírný stav 1:1 však ukončil na startu druhého dějství kanonýr Radim Vrbata, jemuž u jeho 34. branky sezony asistovali Martin Hanzal a Ray Whitney. Na českého útočníka navíc v dalším průběhu ještě navázali Shane Doan a Mikkel Boedker.

V závěru střetnutí již za rozhodnutého stavu se událo hned několik šarvátek, ve kterých hráli podstatnou roli i Češi. Do prvního sporu se zapojil Michal Rozsíval s Jamie Langenbrunnerem.

Na zadáka Coyotes si o pár minut později vyšlápl i Chris Stewart, kterého ovšem přispěchal umravnit Rostislav Klesla. Na video ze souboje mezi Stewartem a Kleslou se můžete podívat zde: