Z nahé krásky na pláži je zase spíš chlapák. Nový viper představen

  • 100
Je to déle než rok, co šéf Dodge slíbil, že nový viper bude jako nahá kráska na pláži. K vidění je teď na autosalonu v New Yorku. Zase je to ale spíš typický americký svalovec, ze kterého síla a adrenalin skoro odkapávají. Předchůdci vyznávali brutální sílu, sofistikovanost byla neznámé slovo. Novinka to má změnit, má dokonce i ESP.

Ale hlavně je to nejsilnější atmosférické auto pod sluncem.

Legendární viper je zpátky. Už nemá jméno Dodge, ale má opět předlouhý čumák a v něm desetiválec. Třetí generace legendárního sporťáku, který zhmotňuje pojetí supersportu Made in USA, se představuje v New Yorku.

SRT Viper

A to to ještě nedávno vypadalo, že je s viperem amen. I na základě hlasů zákazníků se koncern Chrysler rozhodl vytvořit novou generaci. Už ale nenosí značku Dodge, nová zmije (anglicky "viper") vyjíždí pod značkou SRT (Street and Racing Technology). Ručně je budou stavět v tradiční detroitské fabrice na Conner Avenue, odkud vipery vyjíždějí už od roku 1995. Prodej má odstartovat koncem letoška. Prozatím se spekuluje o ceně kolem sta tisíc dolarů.

Linie a proporce zůstávají věrné tradici viperu, jehož kariéra začala v roce 1992. Historie modelu sahá do roku 1989, kdy se na výstavě v Detroitu představil první prototyp. Dvoumístný roadster si tehdy pro svůj pohon vybral osmilitrový desetiválec pocházející z náklaďáku.

Novodobý viper bude k mání ve dvou verzích, tu základní doplní ještě provedení GTS s elektronicky stavitelnými tlumiči a další výbavou. Ostrá závodní verze se pak bude jmenovat GTS-R a s jejím vývojem pomáhá Riley Technologies. Jen pro zajímavost: podle italského automagazínu Quattroruote při vývoji nového viperu radili Američanům Italové od Ferrari. Když už dnes koncern Fiat v koncernu Chrysler vládne...

SRT Viper

Italové prý pomáhali hlavně při šlechtění interiéru, který byl u předchůdce přeci jen hodně obyčejný. Posádku tak v novém viperu uvítají parádní sedadla (v ostřejším provedení GTS jsou to laminátovo-kevlarové skořepiny od firmy Sabelt), ušlechtilé materiály a moderní technické vychytávky. Například multimediální centrum se sedmipalcovým displejem nebo digitální přístrojovka. Vůbec poprvé taky viper dostane tempomat, stabilizační systém a program pro rychlé starty "launch control". Předchozí zmije totiž až do svého konce nepodlehla svodům stabilizačního či protiprokluzového systému, odolala i automatické převodovce.

SRT Viper

Objem ničím nenahradíš

Pod dlouhatánskou kapotou trůní za přední nápravou 8,4litrový hliníkový vidlicový atmosferický desetiválec, ve kterém je schovaných 649 koní výkonu. Širokánské zadní pneumatiky si budou muset poradit s 815 kroutícími newtonmetry. To dělá z viperu nejsilnější auto s atmosférickým motorem na světě. Hodnotu maximální rychlosti i zrychlení z nuly na stovku ale Chrysler zatím tají.

Jde o evoluci agregátu z předchozí generace, znalec by na něm našel ještě stopy po původním motoru z náklaďáku. Desetiválec je o 11 a půl kilogramu lehčí než v minulém modelu, jehož poslední kus vyrobili 1. července 2010, má nové sání vyrobené z kompozitů a modifikovaný výfuk s katalyzátorem omezujícím zpětný tlak. Upravovaly se také kované písty, motor taky dostal hliníkový setrvačník pro větší chuť po otáčkách, červené pole otáčkoměru začíná na hodnotě 6 200.

SRT Viper

Tenhle reaktor je spřažený s šestistupňovou manuální převodovkou Tremec TR6060.

Rám je o 50 procent tužší než u předchůdce, je ale taky o 45 kg lehčí. Výrobce tvrdí, že si pro jeho stavbu půjčili technologie ze závodních aut. Nad motor namontovali speciální vzpěru ve tvaru X. Jejím úkolem je zvyšovat celkovou torzní tuhost a také tuhost nápravy.

Rám využívá hliník, hořčík a vysokopevnostní oceli. Třeba vepředu je hliníkový nosník, lehký materiál použili konstruktéři pro lepší rozložení 1 495 kil hmotnosti základního provedení. Třeba dveře jsou z ocelového plechu, hodně dílů karoserie má být z karbonu.

SRT Viper

Zadní náprava je úplně nová. Se systémem Bilstein DampTronic Select ve verzi GTS může řidič volit mezi cestovním nebo okruhovým odpružením. O brzdění se starají třmeny Brembo se čtyřpístkovými brzdiči. Ty se zakusují do velikánských kotoučů 355×32 mm. Devatenáctipalcové ráfky obouvají Pirellky P Zero Corsa vepředu s šířkou 295 mm a vzadu 355. Za příplatek budou třeba odlehčené ráfky od StopTechu v rámci kitu Track Package.