JAKO PODŤATÝ. Radek Štěpánek padá k antuce během čtvrtfinálového utkání Davis

JAKO PODŤATÝ. Radek Štěpánek padá k antuce během čtvrtfinálového utkání Davis Cupu s Jankem Tipsarevičem. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Berdych soupeře zničil. Štěpánek měl tři mečboly, přesto se Srbem padl

• 476
Je to sice očekávaný výsledek, i tak je pro české tenisty krutý. Domácí hrají na pražské antuce po prvním dnu čtvrtfinále Davisova poháru se Srbskem 1:1. V úvodní dvouhře jednička Tomáš Berdych za hodinu a tři čtvrtě zametl s Viktorem Troickým. Radek Štěpánek pak více než pěti hodinovém boji padl s Jankem Tipsarevičem, i když měl tři mečboly. Nakonec Srbovi podlehl 7:9 v pátém setu.

Byl to velmi emotivní "Velký pátek" ve vypjaté atmosféře bouřící a vyprodané O2 areny. I přes absenci světové jedničky Novaka Djokoviče byly prázdné jen některé sedačky v klubovém patře. Diváci hnali domácí tenisty za úspěchem. Nejprve sledovali jasnou záležitost Berdycha, jemuž situaci ještě ulehčil mizerný Troického výkon.

A pak si kousali nehty při dramatické bitvě Štěpánka proti světové osmičce Tipsarevičovi. Utkání se hrálo pět hodin a sedm minut. Český hráč prohrával ve čtvrtém setu už 2:4 a 0:30, ale zázračně se vzepjal. Za stavu 6:5 v pátém setu měl Štěpánek první mečbol, stejně jako další dva ve čtrnácté hře neproměnil.

První den on-line

Skončil tak hodně zklamaný a naštvaný. Vypadalo to, že Štěpánek dokonce ani pořádně nepodal soupeři ruku a u sítě si s ním jen ledabyle plácl. Tipsareviče i celou srbskou lavičku tím rozlítil. Její frustraci ale mírnil vyrovaný stav.

"Nevím, co se stalo. Ruku jsme si normálně podali. Nechápal jsem, proč se tam na nás sápal, asi proto, že vyhrál po pěti hodinách," tvrdil ovšem po utkání Štěpánek.

Tipsarevič přišel na tiskovou konferenci chvíli po něm a uvedl svou verzi: "Štěpánek přišel k síti a podal mi jen prostředníček. Pak mi řekl, že jsem smradlavá... No, prostě ženské přirození." Pak Srb dodal: "Aspoň vidíte, co je Radek za hráče. To jsem ještě nezažil." (více si přečtěte ZDE)

"Při tom, jak se zápas vyvíjel, nemůžu být se stavem 1:1 spokojený. Ale Radek bojoval a nechal na kurtu duši. Sobotní čtyřhra bude klíčová," prohlásil nehrající kapitán Jaroslav Navrátil.

Štěpánek s Tipsarevičem bojoval, ale po pěti hodinách padl

Českou dvojku Štěpánka v utkání nezlomil sporný moment na konci třetího gamu úvodního gamu při vlastním servisu. Štěpánkův zkrácený míč Tipsarevič nedoběhl, zahrál ho až po druhém odrazu od země. Štěpánek proto přestal hrát a čekal na výrok rozhodčího.

Ovšem sudí Pascal Maria překvapivě připsal bod Srbovi a Tipsarevič díky tomu utekl o jeden brejk. Zloba českých fanoušků šlehala směrem k umpiru. Diváci pískali a několikrát zakřičeli i do pauzy mezi prvním a druhým podáním.

V šestém gamu znovu byl na scéně Maria, který seskočil z umpiru, aby přezkoumal těsný Tipsarevičův servis. K nelibosti Štěpánka i celé arény rozhodl v jeho prospěch. Ovšem Štěpánek pak získal tři gamy v řadě a povedeným returnem zakončil první sadu - 7:5.

Na začátku druhého setu vystrašil všechny Štěpánek, když podklouzl a chvíli zůstal ležet na zemi. Přes síť za ním dokonce spěchal i soupeř a přišel i srbský kapitán Goran Obradovič. Jaroslav Navrátil pak Štěpánka na lavičce oprašoval od antuky, ale český hráč mohl v pohodě pokračovat.

Ve vyrovnaném setu znovu ztrácel brejk od patého gamu. Přes několik příležitostí si však Štěpánek podání zpět nevzal a po téměř čtyř a půl hodinách tak Srbové získali v Praze první set.

Třetí sada byla ve znamení zmařených brejkových šancí českého hráče. Štěpánek si prohrál servis už v úvodním gamu, ovšem hned v tom následujícím si jej mohl vzít zpět. Vedl 40:0, ale Tipsarevič pěti míčky v řadě hrozbu odvrátil.

V tu chvíli také schytal rozhodčí Maria další nenávistné pokřikry z hlediště, protože zahlásil "game Srbsko". Tipsarevič přitom snížil jen na 15:40.

Hodně podobná situace nastala i v osmém gamu, to Štěpánek promarnil vedení právě 40:15. Také proto nakonec Tipsarevič znovu získal set poměrem 6:4.

Pak odešel třiatřicetiletý tenista do šatny. Chtěl vyvést soupeře z rytmu, ale příliš se mu to nepovedlo. Za stavu 2:2 a 15:40 to odnesla Štěpánkova raketa, ovšem ani to Štěpánka do pohody nedostalo. Zvrat přišel až vzápětí v šesté hře za stavu 0:30. Štěpánek se dostal do ráže a třemi gamy v řadě vybojoval pátý set. Typickým způsobem pumpoval rukama, hecoval diváky.

Čtvrtý se končili Srbové v silných emocích. Tipsarevičovo druhé podání dopadlo těsně za čáru, hala vybouchla nadšením, zato srbská lavička rozhořčením. Maria byl opět pod velmi silným tlakem, trvalo pár minut, než se horkokrevní Balkánci uklidnili.

V rozhodujícím setu se soupeři přetahovali. Při brejku Tipsareviče to chvíli vypadalo na srbskou radost, pak se zase rozjel Štěpánek. Poté byl blízko výhře český tenista, jenže Srb mečboly odvrátil. Štěpánek osudově chyboval za stavu 7:7, kdy vyrobil dvě dvojchyby. Ztratil podání a poslal tak přes síť Tipsarevičovi velkorysou nabídku, která se neodmítá...

Berdych zametl s Troickým 6:2, 6:1, 6:2

Pro šestadvacetiletého Berdycha to bylo v pátek už 18. vítězství ve dvouhře týmové soutěže. Ale poprvé porazil soupeře tak jednoznačně. "Nevěděl jsem to," usmál se. "Když člověk udělá dobrý týden, dobře se připraví a je dobře na zápas nachystanej, může se stát cokoliv," odmítl Berdych, že by jeho výhra byla jen zásluhou slabého výkonu Troického.

Troického jako by svázala atmosféra a od začátku kazil, nešel mu zejména servis. Berdych získal jeho podání už v úvodním gamu. Srb získal první bod až za stavu 0:4.

Berdych: Musel jsem krotit euforii

Berdych mohl zakončit první set už v sedmé hře, ale setbol neproměnil. Český hráč na kurtu dominoval, i když kvůli útočnějšímu stylu přibývaly na jeho kontě nevynucené chyby z forhendové strany. "Pomohl mi servis. Hlavně první dvě hry to bylo vyrovnané a pak se to zlomilo," přiznal český hráč.

První set skončil pro Srba nešťastně - Berdychovým "prasátkem". To byla další rána do psychiky už tak nalomeného Troického, 27. hráče světového žebříčku.

Druhá sada v podstatě okopírovala průběh té první. Troicki znovu rychle prohrával 0:4, až pak se trochu vzpamatoval a snížil. Ale pořád byl pod tlakem ze strany sedmého hráče světa. Berdych byl agresivní a posílal míčky přesně do rohu antukového dvorce.

Troicki se často rozčiloval, zlobil se na sebe a při některých zlostných reakcích proti sobě popudil i publikum. Berdych naopak tentokrát v pohodě dovedl set ke konci už v sedmé hře a vyhrál jasně 6:1.

DOBOJOVÁNO! Tomáš Berdych se raduje z výhry nad srbským tenistou Viktorem
DOKÁZALI JSME TO, DRAHÁ. Tomáš Berdych se raduje z prvního bodu proti Srbsku,
NEVÝRAZNÝ. Viktor Troiicki předvedl v utkání proti Tomáše Berdychovi nevýrazný
FRUSTRACE. Viktor Troicki neskrýval v průběhu utkání s Tomášem Berdychem emoce,

Berdych byl po celou dobu koncentrovaný, nenechal se strhnout diváky. Lídr českého týmu potvrdil roli favorita a sehrál skvělé utkání. Troicki naopak předvedl mizerný výkon. Na lavičku ke kapitánovi Obradovičovi usedal často zoufalý.

Na soupeře srbský hráč s ruskými kořeny zkrátka neměl. Ve třetím setu odolával jen do šestého gamu, na jeho konci rozčileně odpálil míček až ke kostce u stropu haly a znovu si znepřátelil české fanoušky. Ti však za chvíli mohli oslavovat první snadné vítězství domácího tenisty.

"Všechno šlo podle plánu. Kurt byl dobře připravený, diváci byli skvělí. Nemůžu mít do debla lepší výchozí pozici," prohlásil Berdych.

Česko - Srbsko 1:1 po prvním dnu