Policie odhalila rodinnou varnu drog, pervitin rozváželi i na koloběžce

  • 10
Ostravští policisté dopadli šest lidí, kteří několik let vyráběli a prodávali pervitin. Ve skupině pracovaly i partnerské páry. Laboratoř fungovala v garáži, kterou hlídaly kamery a čidla citlivá na pohyb, zařízení kriminalisté našli v montážní jámě.

Pervitin měl podle policie výjimečnou kvalitu. "Dva ze skupiny ho vyráběli. Jeden z nich dokázal připravit velmi kvalitní drogu. Měl dlouholeté zkušenosti a neustále se zdokonaloval. Doslova si s pervitinem vyhrál. Po rozboru jsme zjistili, že pervitin měl čistotu 78 procent, přitom droga, která se běžně prodává, bývá pětatřicetiprocentní," uvedl šéf ostravského Toxi týmu Jiří Kopeček.

Výrobce policisté zatkli v jedné porubské garáži. A zákrok nebyl jednoduchý. Pachatelé byli už v minulosti odsouzeni za výrobu drog a znali postupy policie.

"Garáž byla dokonale zabezpečena. Byl tam kamerový systém nebo čidla pohybu. Hlavní pachatel měl v autě kameru, aby si mohl ověřit, zda ho někdo nesleduje. Poté, co drogu vyrobil, laboratoř schoval do montážního tunelu, takže nic nenasvědčovalo, že se tam děje něco nezákonného," popsal opatrnost obviněných Kopeček.

Rodinka prodala pervitinu nejméně za půl milionu korun

Policie zatkla šest lidí, čtyři muže a dvě ženy ve věku devětadvacet až třiačtyřicet let. V jednom případě se jednalo o manželský pár, ve druhém o druha a družku. "Byl to v podstatě takový rodinný podnik," uvedl vedoucí územního odboru kriminální policie a vyšetřování Radovan Vojta.

Co policie zabavila v garážové varně pervitinu

Při zásahu policisté zajistili kompletní laboratoř, pervitin za šedesát tisíc korun, telefony, notebooky a dvě plynové pistole.

"Všichni jsou ve vazbě a hrozí jim až desetileté vězení. Teď zjišťujeme rozsah vyrobených drog. Zdokumentovanou máme výrobu a prodej za půl milionu korun, ale vzhledem k tomu, že vařili od roku 2008, může to nakonec být mnohem více," dodal Vojta.

Při domovních prohlídkách museli policisté postupovat opatrně. "Obě ženy měly děti. Museli jsme tedy spolupracovat se sociálkou a řešit, co s nimi bude. Takové zásahy, u kterých jsou děti, jsou nepříjemné a musí být šetrné," popsal Kopeček zásah, na kterém se podílelo až šedesát policistů.

Poláci regulaci léků s pseudoefedrinem odmítli

Suroviny pro výrobu drogy si obvinění sháněli v Polsku, kde se léky s pseudoefedrinem prodávají bez omezení. "Polské léky obsahují až čtyřikrát více pseudoefedrinu než ty české. Za suroviny dali přibližně čtyři tisíce korun a vyrobili z toho 120 dávek. A jednu prodávali od osmi set do tisíce korun," poukázal na výnosnost výroby pervitinu Vojta.

"Bohužel polský Sejm nedávno odmítl regulaci léku s pseudoefedrinem. A vzhledem k tomu, že jsme v příhraniční oblasti, veškerá naše omezení se trošku míjejí účinkem. Pro výrobce není problém zajet do Polska a nakoupit tolik léků, kolik potřebují," doplnil Kopeček.

Drogu nevědomky rozvážely i kurýrní služby

Poměrně kuriózní byla i distribuce drog. Zájemci si je objednávali přes mobilní telefony a platili za ně často převodem na účet. Některé zásilky si nechávali posílat i kurýrní službou. Ostatním rozváželi drogu přímo členové skupiny. "Dokonce i na koloběžce, což pro nás byl docela problém. Mapovat pohyb koloběžky po městě není jednoduché," řekl šéf Toxi týmu.

Policisté v současné době prověřují několik desítek lidí, kteří drogu kupovali. Jen tak se dá zjistit, kolik drogy skupina vyrobila.


Video