Tomáš Plekanec z Montrealu slaví gól.

Tomáš Plekanec z Montrealu slaví gól. | foto: AP

Plekanec asistoval u dvou gólů Montrealu, Detroit zvítězil nad St. Louis

• 15
Ve středu byly v NHL na programu pouze dva zápasy. Montreal i díky dvěma asistencím Tomáše Plekance uspěl doma nad Tampou Bay 5:2 a Detroit otočil nepříznivý vývoj skóre na ledě St. Louis. Hokejisté Red Wings prohrávali 0:2, přesto nakonec zvítězili 3:2 po samostatných nájezdech.

V play-off si letos hokejisté Montrealu nezahrají, v předposledním domácím startu sezony tak alespoň zmírnili zklamání svých fanoušků výhrou 5:2 nad Tampou Bay. Vidět byli zejména střelci Erik Cole a Max Pacioretty.

Češi v NHL

Patrik Eliáš (NJD), 79z. - 76b.(26+50)
T. Fleischmann (FLO), 80z. - 61b.(27+34)
David Krejčí (BOS), 77z. - 61b.(23+38)
Milan Michálek (OTT), 75z. - 60b.(35+25)
Radim Vrbata (PHX), 75z. - 60b.(33+27)
Martin Erat (NAS), 70z. - 58b.(19+39)
Jaromír Jágr (PHI), 71z. - 53b.(18+35)
T. Plekanec (MTL), 79z. - 52b.(16+36)
Václav Prospal (CBS), 80z. - 51b.(15+36)
Jiří Hudler (DET), 79z. - 49b.(25+24)
Jakub Voráček (PHI), 76z. - 48b.(18+30)
Petr Sýkora (NJD), 80z. - 42b.(19+23)
Milan Hejduk (COL), 79z. - 37b.(14+23)
Jiří Tlustý (CAR), 77z. - 36b. (17+19)

Prvně jmenovaný nastoupil ke svému 700. duelu NHL, Pacioretty odehrál pro změnu 200. partii. Oba pak proti Lightning zaznamenali dva vstřelené góly a zámořští novináři je právem zařadili mezi hlavní hvězdy střetnutí.

Cole se dvakrát prosadil v prostřední hrací části, kdy domácí poslal do vedení 2:1 a následně jej navýšil. Pacioretty si své zásahy schoval až na finální dvacetiminutovku. Ruce nad hlavu zvedal v 46. a 55. minutě při trefě na konečných 5:2.

Dvě asistence si za vítězné Canadiens připsal centr Tomáš Plekanec. Druhý Čech v kádru slavného kanadského celku, obránce Tomáš Kaberle, je stále mimo hru se zraněním v horní části těla.

Góly hostí obstarali Vincent Lecavalier, po chybě v rozehrávce od Petera Budaje, a Bruno Gervais. Nejlepší ligový kanonýr Steven Stamkos, jenž má na kontě 58. branek a netají se touhou pokořit hranici šedesáti zásahů, tentokrát vyšel naprázdno.

Detroit otočil zápas na ledě St. Louis

V souboji letošních překvapivých lídrů Centrální divize, hokejistů St. Louis, a tradičně silného Detroitu se čekalo na úvodní gól až do 48. minuty. K velké radosti diváků v aréně Scottrade Center se prosadili domácí Bluesmani poté, co při hře v oslabení proměnil únik David Perron.

Když následně v 51. minutě zvýšil už na 2:0 Andy McDonald, s nadějemi Red Wings na bodový zisk to nevypadalo dobře. S výsledkem se ale nesmířil kanonýr Johan Franzén. Za asistencí Pavla Dacjuka s Toddem Bertuzzim nejprve v 54. minutě snížil a v 57. minutě vyrovnal skóre na 2:2.

O vítězi se tak nakonec rozhodovalo až v penaltovém rozstřelu a z šesti exekutorů uspěl pouze hostující Bertuzzi, jenž na jinak skvěle chytajícího Briana Elliotta vyzrál kličkou do bekhendu.

Detroit, s Jiřím Hudlerem a Jakubem Kindlem v sestavě, si po výsledku 3:2SN připsal čtvrtou výhru ze sezonních šesti soubojů se St. Louis a zároveň se se ziskem 101 bodů posunul na čtvrtou příčku Západní konference zajišťující výhodu domácího ledu v klíčových duelech play-off.

St. Louis - Detroit 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 2:2 - 0:0)
Branky
: 48. Perron, 51. McDonald - 54. a 57. Franzén, rozhodující nájezd Bertuzzi. Střely na branku: 29:28. Diváci: 18 755.

Montreal - Tampa Bay 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
22. a 35. E. Cole (na druhou Plekanec), 46. a 55. Pacioretty (na první Plekanec), 3. Jemelin - 8. Lecavalier, 44. Gervais. Střely na branku: 25:16. Diváci: 21 273.