Arron Asham z Pittsburghu (druhý zleva) a jeho spoluhráči Joe Vitale and Craig Adams se radují z gólu v utkání proti Bostonu.

Eliáš, Fleischmann, Voráček a Krejčí v NHL vyprodukovali dva body

• 51
V úterý se základní část NHL přiblížila ke svému uzavření deseti zápasy. Do statistik se zapsalo celkově sedm Čechů, z nichž nejvíce byli vidět útočníci Patrik Eliáš, Tomáš Fleischmann, Jakub Voráček (všichni 1+1) a David Krejčí (0+2). Výhru Winnipegu 5:4 z prodloužení na ledě Floridy podpořil 34 zákroky brankář Ondřej Pavelec.

Hokejisté New Jersey s jistotou postupu do play-off ladili formu před klíčovou fází sezony v domácím představení proti Islanders.

Češi v NHL

Patrik Eliáš (NJD), 79z. - 76b.(26+50)
T. Fleischmann (FLO), 80z. - 61b.(27+34)
David Krejčí (BOS), 77z. - 61b.(23+38)
Milan Michálek (OTT), 75z. - 60b.(35+25)
Radim Vrbata (PHX), 75z. - 60b.(33+27)
Martin Erat (NAS), 70z. - 58b.(19+39)
Jaromír Jágr (PHI), 71z. - 53b.(18+35)
Václav Prospal (CBS), 80z. - 51b.(15+36)
T. Plekanec (MTL), 78z. - 50b.(16+34)
Jiří Hudler (DET), 78z. - 49b.(25+24)
Jakub Voráček (PHI), 76z. - 48b.(18+30)
Petr Sýkora (NJD), 80z. - 42b.(19+23)
Milan Hejduk (COL), 79z. - 37b.(14+23)
Jiří Tlustý (CAR), 77z. - 36b. (17+19)

Své fanoušky v aréně Prudential Center potěšili výhrou 3:1, na které se výrazně podepsali i Patrik Eliáš (1+1) s Petrem Sýkorou (0+1).

Prvně jmenovaný lídr produktivity Čechů v letošní základní části NHL si připsal dva body za úvodní gól střetnutí a asistenci u druhé rozdílové trefy, za což byl jmenován druhou hvězdou.

Třebíčský rodák si vylepšil statistiky na 76 bodů ze 79 zápasů a čtyři hrací dny před koncem dlouhodobé fáze sezony si drží skvělou 13. pozici v ligovém bodování.

Vítězství Devils v poslední minutě pojistil zásahem do prázdné branky Ilja Kovalčuk. Pro ruského reprezentanta, jemuž v rámci ligové produktivity aktuálně patří dokonce sedmá příčka, to byl gól s pořadovým číslem 35.

Voráčkovy body nestačily, Rangers ovládli konferenci

Výhrou 5:3 na ledě divizních konkurentů z Philadelphie si hokejisté Rangers zajistili triumf ve Východní konferenci. Ze stejného úspěchu se Blueshirts naposledy radovali v roce 1994, kdy je nakonec v play-off Mark Messier dovedl k zatím poslednímu Stanley Cupu v klubové historii.

Se 109 body je navíc New York stále ve hře o Prezidentovu trofej pro nejlepší tým celé ligy v základní části. Svěřenci kouče Johna Tortorelly odehrají ještě dva zápasy, stejně jako lídři Západu z Vancouveru. Hokejisté Canucks mají aktuálně na kontě rovněž 109 bodů.

New York, jenž v sezoně vyhrál nad Philadelphií všech 6 vzájemných soubojů, rázně nakročil za triumfem už v zahajovací třetině, kterou vyhrál jasně 4:0. Flyers se prosadili až v prostřední dvacetiminutovce, kdy se po 18. v sezoně trefil Jakub Voráček. Stejný hráč pak asistoval i u dalšího zásahu domácích z 40. minuty, kdy v přesilovce korigoval stav Wayne Simmonds.

"Nevím, co jsme měli udělat jinak. Dát si o jeden šálek kávy víc? Nevím... Musíme prostě nějakým způsobem najít cestu, jak zlepšit naše vstupy do zápasů," kroutil hlavou útočník Claude Giroux nad nevydařenými úvody většiny duelů Philadelphie z posledních dní.

Fleischmann byl u dvou gólů, nakonec se ale radoval Pavelec

Přestože Winnipeg pouze dohrává sezonu, Floridě bojující o play-off nic neusnadnil. Panthers si v případě výhry mohli zajistit titul v Jihovýchodní divizi spojený s účastí ve vyřazovacích bojích poprvé od roku 2000. Po porážce 4:5 z prodloužení se však oslavy minimálně oddalují.

Florida i díky gólu a asistenci produktivního útočníka Tomáše Fleischmanna vedla už 3:0. Hostující Jets ovšem nesložili zbraně a v dalším průběhu duelu otočili skóre na 3:4. Remízu pro Panthers zachraňoval až gólem z 57. minuty slovenský reprezentant Tomáš Kopecký.

Ve 4. minutě prodloužení se ale podruhé v zápase prosadil kapitán Winnipegu Andrew Ladd a dva body tak putovaly do Kanady. Celkově 34 zákroky k tomu přispěl i český gólman Ondřej Pavelec, jenž se blýskl v poslední minutě řádné hrací doby zásahem proti samostatnému úniku krajana Fleischmanna.

Krejčí dvakrát asistoval, Pittsburgh si pojistil čtvrtou příčku

Zatím co v tabulce Východní konference pátá Philadelphia doma padla 3:5, čtvrtí hokejisté Pittsburghu naopak po stejném skóre uspěli na ledě Bostonu a pojistili si tak náskok na pozici zajišťující výhodu domácího prostředí v klíčových zápasech vyřazovací části.

Dva duely před koncem dlouhodobé fáze sezony mají Penguins na Flyers, se kterými se s velkou pravděpodobností potkají v play-off, náskok tří bodů.

Skvělý výkon proti Bruins podal kapitán Pittsburghu Sidney Crosby, autor dvou gólů a jedné asistence. Lídr bodování soutěže Jevgenij Malkin si pojistil své postavení jen jednou asistencí. Přihrávky sbíral i domácí elitní centr David Krejčí, jenž asistoval u zásahů Milana Lucice a Riche Peverleyho.

Buffalo se bodově dotáhlo na Washington

Pondělní zaváhání Washingtonu na ledě Tampy Bay hokejisté Buffala nenechali nepotrestané. Boj o poslední postupovou pozici do play-off Východní konference tak bude napínavý až do konce poté, co Sabres v úterý udolali Toronto 6:5 po prodloužení.

Svěřenci kouče Lindy Ruffa získali vytoužené dva body, přestože v s Maple Leafs prohrávali postupně 0:3, 2:4 a 3:5. Skvělý zápas odehrál především domácí obránce Alexander Sulzer, jenž dal dva góly a na další přihrál. Vítěznou akci Buffala obstaral ve 4. minutě nastavení útočník Derek Roy za asistencí Thomase Vaneka a Jasona Pominvillea.

Buffalo - Toronto 6:5 v prodl. (0:3, 2:0, 3:2 - 1:0)
31. a 55. Sulzer, 43. a 64. Roy, 25. Ennis, 59. Leopold - 7. a 15. Bozak, 17. Frattin, 42. MacArthur, 51. Gardiner. Střely na branku: 45:25. Diváci: 18.690.

New Jersey - NY Islanders 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
2. Eliáš (Sýkora), 21. Zajac (Eliáš), 60. Kovalčuk - 4. Moulson. Střely na branku: 20:20. Diváci: 15.482.

Philadelphia - NY Rangers 3:5 (0:4, 2:1, 1:0)
Branky
: 33. Voráček, 40. Simmonds (Voráček), 51. Hartnell - 7. McDonagh, 12. Boyle, 19. Anisimov, 19. Callahan, 40. Gáborík. Střely na branku: 40:24. Diváci: 19.898.

Boston - Pittsburgh 3:5 (1:2, 1:2, 1:1)
17. Puliot, 21. Lucic (Krejčí), 49. Peverley (Krejčí) - 8. a 39. Crosby, 15. Martin, 39. Neal, 47. Asham. Střely na branku: 29:27. Diváci: 17.565.

Phoenix - Columbus 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
Branky
: 26. Gordon, 28. Brule (Rozsíval). Střely na branku: 22:54. Diváci: 13.263.

Florida - Winnipeg 4:5 v prodl. (2:0, 1:2, 1:2 - 0:1)
13. Sturm, 15. Versteeg (Fleischmann), 21. Fleischmann, 57. Kopecký - 41. a 64. Ladd, 34. E. Kane, 38. Bogosian, 44. Little. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 38 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 89,5 procenta. Střely na branku: 38:30. Diváci: 17.760.

Nashville - Minnesota 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky
: 33. G. Bourque, rozh. nájezd Radulov - 38. Heatley. Střely na branku: 24:26. Diváci: 17.113.

Dallas - San Jose 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
18. Morrow, 32. Goligoski - 13. Winnik, 32. Galiardi, 38. Couture (Havlát), 56. J. Thornton, 59. Clowe. Střely na branku: 31:26. Diváci: 18.584.

Vancouver - Anaheim 5:4 po sam. nájezdech (2:2, 2:2, 0:0 - 0:0)
15. a 32. Burrows, 19. Higgins, 39. Lapierre, rozh. nájezd Edler - 14. Getlzaf, 17. Perry, 23. Pelley, 28. Smith-Pelly. Střely na branku: 39:24. Diváci: 18.890.

Ottawa - Carolina 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
60. Spezza - 22. B. Sutter, 38. T. Ruutu. Střely na branku: 39:31. Diváci: 19.484.