Steven Stamkos (vpravo) z Tampy má důvod k radosti. Právě překonal brankáře

Steven Stamkos (vpravo) z Tampy má důvod k radosti. Právě překonal brankáře Washingtonu Michala Neuvirtha. Dennis Wideman přispěchal pozdě. | foto: AP

Stamkos zastínil Ovečkina a přitížil Washingtonu v boji o play-off

• 54
Pondělní dva zápasy hokejové NHL načaly poslední týden základní části zámořské soutěže. O play-off se však stále bojuje. Washington si mohl pojistit osmou příčku Východní konference, k jeho smůle ale nezvládl start na ledě Tampy Bay a po porážce 2:4 je zpátky ve hře i Buffalo. Blýskl se nejlepší kanonýr ligy Steven Stamkos, jenž dosáhl na 57. a 58. gól sezony.

V případě výhry na ledě Tampy Bay, která již pouze dohrává sezonu bez naděje na play-off, mohl v tabulce Východní konference osmý Washington pojistit svůj náskok na dotírající Buffalo na rozdíl čtyř bodů.

Češi v NHL

Patrik Eliáš (NJD), 78z. - 74b.(25+49)
Milan Michálek (OTT), 74z. - 60b.(35+25)
Radim Vrbata (PHX), 74z. - 60b.(33+27)
T. Fleischmann (FLO), 79z. - 59b.(26+33)
David Krejčí (BOS), 76z. - 59b.(23+36)
Martin Erat (NAS), 69z. - 58b.(19+39)
Jaromír Jágr (PHI), 70z. - 53b.(18+35)
Václav Prospal (CBS), 79z. - 51b.(15+36)
T. Plekanec (MTL), 78z. - 50b.(16+34)
Jiří Hudler (DET), 78z. - 49b.(25+24)
Jakub Voráček (PHI), 75z. - 46b.(17+29)
Petr Sýkora (NJD), 79z. - 41b.(19+22)
Milan Hejduk (COL), 79z. - 37b.(14+23)
Jiří Tlustý (CAR), 76z. - 36b. (17+19)

Lightning ovšem svému diviznímu rivalovi rozhodně nic neusnadnili. Skóre duelu sice v 33. minutě otevřel hostující Alex Sjomin, krátce na to ale Teddy Purcell a Victor Hedman překonali Michala Neuvirtha a zajistili domácím vedení po dvou třetinách v poměru 2:1.

V čase 56:43 pak vrátil Capitals do hry Jason Chimera, závěr řádné hrací doby nicméně ovládli hráči Tampy. Hlavní slovo si vzal lídr týmu Steven Stamkos, jenž si letos suverénně kráčí za Maurice Richard Trophy.

Svou střeleckou nadvládu kanadský forvard potvrdil dvěma zásahy z 59. a 60. minuty, díky čemuž zajistil svým barvám výhru 4:2 a zároveň si vylepšil střelecké statistiky na průběžných 58 branek.

Stamkos v zápase vypálil na branku Neuvirtha šest puků. Ke stejnému počtu střel se dostal i kapitán Washingtonu Alex Ovečkin, k současným 36 trefám ale žádnou další nepřidal.

Los Angeles si pojistilo vedení v Pacifické divizi

Na rozdíl od Washingtonu, hokejisté Los Angeles v podobné roli svou pozici favorita v zápase na ledě Edmontonu dokázali potvrdit. Defenzivně skvěle organizovaní Kings uhráli další zápas s čistým štítem.

Výsledek 2:0 jim v třetí třetině gólově zařídili Vjačeslav Vojnov a Dwight King. Klubový rekord v počtu vychytaných nul za jednu sezonu pak opět posunul americký reprezentační gólman Jonathan Quick, jemuž na desáté čisté konto stačilo 19 zákroků.

Jednička LA se v ligových statistikách osamostatnila na čele tabulky uhájených nul, když se odpoutala od Briana Elliotta ze St. Louis s devíti čistými konty.

V mimořádně vyrovnané Pacifické divizi tak momentálně Kings (93 bodů) vedou s dvoubodovým náskokem na Phoenix (91 bodů) a tříbodovým odstupem na San Jose (90 bodů). Nejen v teoretické hře o divizi, ale především v boji o postup do play-off navíc ještě zůstává i v tabulce Západní konference devátý Dallas (89 bodů).

Druhý zápas v řadě vynechal edmontonský obránce Ladislav Šmíd, jenž má potíže s krkem. Naopak zpátky ve hře se objevil útočník Aleš Hemský. Pardubický odchovanec nedohrál předchozí představení Oilers proti Anaheimu kvůli bolavému ramenu.

Los Angeles - Edmonton 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky
: 41. Vojnov, 58. King. Střely na branku: 37:19. Diváci: 18 118.

Tampa Bay - Washington 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
Branky
: 59. a 60. Stamkos, 38. Purcell, 38. Hedman - 33. Sjomin, 57. Chimera. Michal Neuvirth odchytal za Washington 59 minut, z 26 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 88,5 procenta. Střely na branku: 27:33. Diváci: 19 204.