Bývalý liberecký primátor Jan Korytář | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberecký exprimátor Korytář čelí podezření, že před lety bral úplatky

  • 46
Jan Korytář, bývalý liberecký primátor, čelí obvinění z braní úplatků. Na konci 90. let ve svém ekologickém sdružení údajně naoko zaměstnával Viktora Krákoru, který tu vykonával náhradní vojenskou službu. Za to po něm prý požadoval úplatky v podobě desítek tisíc korun. Korytář vše odmítá.

Podle telefonních nahrávek a dokumentu, v němž Krákora v roce 2007 popsal údajný Korytářův nátlak a který jako první zveřejnila Česká televize, měl v letech 1998 a 1999 bývalý primátor chtít za "civilku naoko" měsíčně čtyři tisíce korun a poté dalších deset tisíc.

Jan Korytář

V roce 1994 založil Čmelák - Společnost přátel přírody (dříve Staří ochránci Jizerských hor). Náplní byla obnova přirozených lesů.

Jeho volební uskupení Změna pro Liberec získalo v komunálních volbách v roce 2010 21 % hlasů a Korytář se stal primátorem Liberce. V polovině dubna 2011 byl ovšem odvolán, údajně pro svoji nekomunikativnost s koaličními partnery.

Jeho sdružení Změny pro Liberecký kraj kandiduje do letošních krajských voleb.

"V roce 1998 po celou dobu 12 měsíců jsem po dohodě s panem Korytářem nechodil do zaměstnání s podmínkou, že mu nechám celou výplatu, cca čtyři tisíce měsíčně (...) Po různých slovních výhrůžkách včetně oznámení na neplnění náhradní vojenské služby chtěl dalších deset tisíc korun," stojí v Krákorově prohlášení.

Na nahrávkách pak Krákora Korytářovi říká, že peníze nesehnal. Na to mu Korytář odpovídá, že ho to nezajímá a že zítra nastupuje.

Korytář: "Nevykazoval žádné výsledky"

Bývalý primátor, který se nedávno vrátil z protikorupční stáže v USA a proslul svým bojem proti korupci, se hájí tím, že Krákora pro sdružení v rámci své civilní služby sháněl sponzorské dary a že tedy nešlo o úplatky.

"S panem Krákorou byl trochu problém, jelikož jeho pracovní výkon nebyl zas tak velký. Měl nějaké problémy se zády, a tak jsme se dohodli, že nebude pracovat v terénu, ale shánět sponzorské dary, což jsme ve sdružení standardně dělali. Kdyby se chtěl pan Krákora vyhnout civilní službě, asi by mi to řekl hned na začátku, ale on pro nás v rámci této služby normálně pracoval," ohradil se Korytář proti nařčení, že vše bylo jen jako.

Podle něj nešlo rozhodně o žádné uplácení. "Vím, že když někdo začne dělat sponzorské dary, tak výsledek nemá za týden ani za měsíc. On však kromě jednoho dobrého tipu na Citibank nevykazoval žádné výsledky, tak jsem mu řekl, ať do konce měsíce sežene deset tisíc, že jinak s ním nebudeme mít trpělivost," doplnil Korytář.

Patnáct let stará záležitost zřejmě bude promlčena

Slova na nahrávce, že zítra nastupuje, jsou prý vytržena z kontextu. Šlo prý o to, že pokud peníze nesežene, bude se muset opět normálně každý den hlásit v kanceláři ekologického sdružení.

"Nejsem paranoik, ale tuhle nahrávku jsem slyšel už v roce 2006, kdy jsem poprvé kandidoval do libereckého zastupitelstva. Teď ji kvůli tomu, že jsme ohlásili kandidaturu do krajských voleb, někdo zrecykloval a znovu vytáhl. Klidně ať si na mě podají trestní oznámení, já jsem připraven svůj postup obhájit," dodal Korytář.

Poslechněte si nahrávku telefonátu mezi Korytářem a Krákorou:

Podle vyjádření Krákory, které v neděli získala redakce zpravodaje Náš Liberec, se jej Česká televize ani nepokoušela kontaktovat, a celá reportáž tak vznikla bez jeho vyjádření, na základě 13 let staré nahrávky.

Podle právníků by se Korytář mohl dopustit trestného činu v tom, že napomáhal vyhýbání se výkonu civilní služby. Jelikož ale od celého případu uplynulo téměř 15 let, zřejmě bude celá záležitost promlčena.

Nedávno se objevila také informace, že měl někdejší primátor před více než deseti lety koupit za šest set tisíc korun pozemky v Harcově. Teď je chce prodat o milion dráž občanskému sdružení Čmelák, kterému až do nedávna šéfoval.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue