PLATÍ? S jakoby udiveným výrazem slaví příbramský Zdeněk Koukal svůj gól do...

PLATÍ? S jakoby udiveným výrazem slaví příbramský Zdeněk Koukal svůj gól do sparťanské sítě. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Sparta - Příbram 0:2, domácí zahazovali šance, soupeř trestal chyby

• 76
Sparťanští fotbalisté zahazovali šance a udělali školácké chyby v obraně, na což tvrdě doplatili. Ve 23. kole první ligy podlehli doma Příbrami 0:2, čímž v podstatě Liberci a Plzni vzkázali: Titul je váš, nás nezajímá. Příbram vyhrála na Letné poprvé v historii.

Utkání Sparta versus Příbram ve videoreportáži

Sparta za sedm jarních kol ztratila víc bodů (11) než za šestnáct podzimních zápasů (8) a s Příbramí korunovala svou jarní zoufalost.

"Herně to byl náš nejvydařenější zápas jara, měli jsme tolik šancí, že i kdybychom jich proměnili málo, tak jsme v pohodě vyhráli," řekl trenér Martin Hašek.

Hodinu sice byla Spartra aktivnější, ani herně to úplně špatné nebylo, ale srážela ji právě katastrofální koncovka a nejistota v obraně.

Nabídnuté možnosti totiž hosté využili, u obou inkasovaných branek byl pravý obránce Kušnír, pro kterého to byl teprve druhý ligový zápas na jaře. Hosté skórovali z pozic, které na rozdíl od těch sparťanských ani nebyly vyložené.

Sedm minut před půlí Kušnír ztratil míč ve středu pole, pak chyběl vzadu. Pleškův přízemní centr Šlapák, jehož Jarošík jen stínoval, trefil u přední tyče patičkou. Vaclík se už nestačil složit na zem a míč mu prošel do sítě.

Podruhé stoper Brabec vypíchl míč k vlastní brance, Kušnír to nechal na brankáři Vaclíkovi, který však nevyběhl. A z nastálých zmatků dal Koukal druhý gól. A z hlediště se na hlavu generálního sportovního manažera ozvalo: Hřebík ven!

Sparťané přitom zápas začali velmi dobře. Snadno se dostávali do šancí, soupeřovu obranu rozebírali po bleskových narážečkách i pohotových kolmicích.

Během první minuty měli slibné možnosti Přikryl i Kweuke. Ten za další minutu běžel sám na branku, ale míč dloubl Hruškovi přímo do ruky.

"Měli jsme štěstí, pomohlo nám, že Sparta své šance nedala. Kdyby ano, bylo za pět minut po zápase," uznal příbramský trenér David Vavruška. " Ale na šance se nehraje. My jsme nezalezli, jinak bychom těžko tady dali dva góly. Odehráli jsme na Spartě to, na co momentálně máme."

V tu chvíli, jak sparťané nedali šance, se dalo tušit trápení. Zvlášť když po parádní Matějovského kolmici střílel Krejčí do tyče, poté Kweuke vedle a Přikryl ze tří metrů nad.

Hosté jen nebránili, rozhodli se hrát otevřený fotbal a z každé protiakce se dostávali do nadějných možností. Ke dvěma jim pomohl i domácí brankář Vaclík, když pokazil odkopy. Jednou se mu míč odrazil před prázdnou branku, podruhé se po Pleškovu lobu stačil vrátit.

I po přestávce měli domácí šance, jenže Kweukemu v nich chyběla pohotovost, Hušbauerovi zase přesnost. A když hosté dali druhý gól, bylo po Spartě.

Za poslední půlhodinu  už domácí nenašli sílu na nic. A jejich fanoušci už ani nepískali, vyhlíželi rezignovaně jako jejich mužstvo.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37