VIDEO: Podívejte se, jak snadno nabrousíte sekeru a zahradnické nůžky

  • 48
S tupou sekyrou toho moc neuděláte, s nůžkami jakbysmet. S kvalitním brouskem, permanentním fixem, případně speciálním ostřičem a několika praktickými radami byste ale měli sekeru a nůžky zvládnout naostřit sami. Ušetříte čas i peníze.

"Běžné broušení zvládnete se správným nářadím i doma," radí Jan Růzha, strojař zastupující u nás renomovanou firmu se zahradnickým nářadím. Vystačit byste si přitom měli s klasickým brouskem (kvalitní pořídíte už za 100 až 200 korun), na přebroušení zubů a na zahradnické nůžky se vám vyplatí i pilníček s diamantovým prachem (cenově byste se měli vejít do 400 Kč). 

Tomu, kdo chce mít jistotu, že jednoduše dodrží správný úhel ostření, se vyplatí i pořízení speciálního ostřiče na sekery, který využijete i na nože v kuchyni. Přijde maximálně na 300 korun, daná drážka vám nedovolí ostřit pod špatným úhlem a vydržet by měl běžný provoz v domácnosti dlouhou řadu let. Pokud tedy nebudete muset běhat do sběrny a náčiní si ostřit sami, náklady se vám vrátí.

Vaše sekera bude při občasném naostření stále v kondici

Pokud je sekera jenom ztupená a nejsou na ní větší zuby, stačí jednoduše obnovit její ostří na brousku pod vodou; nejprve na jeho hrubší, poté na jemnější straně, krouživými pohyby zleva nebo zprava, ale vždy proti ostří.    

Hodně ztupenou sekeru nebo nástroj s většími zuby raději svěřte odborníkovi, při výběru sběrny dejte na reference a doporučení. Pozor na sekery kombinované s plastovou rukojetí, ty samozřejmě nesnesou kovářské broušení a nahřátí ve výhni. Sekeru s klasickým dřevěným topůrkem kováři svěřit můžete.

Odborník nejprve zuby kolmo na ostří srovná, pak obnoví fazetku a nakonec ostří obnoví na brousku pod vodou, aby byla sekera nejen "opravená", ale i ostrá.

K vyštípnutí ostří sekery stačí malý kamínek na špalku.
Pokud se vám podaří ostří sekery kousek vyštípnout kvůli kamínku nebo hřebíku
Nemáte-li speciální brousek, vystačíte s trochou šikovnosti i s klasikou.

"Menší deformace na ostří sekery můžete zkusit odstranit pomocí diamantového pilníčku sami, tím srovnáte tu plastickou deformaci," radí a předvádí strojař. Na hrubší straně mokrého brousku pak obnovíte ostří sekery: pod úhlem fazetky postupujte krouživými pohyby proti ostří, po jedné a následně i po druhé straně.

Nemáte-li speciální brousek, vystačíte s trochou šikovnosti i s klasikou.
Sekeru můžete velice rychle naostřit několika tahy ve speciálním brousku s
Pokud ostřím sekery lehce "ukrojíte" kus molitanu, máte naostřeno.

To samé opakujte i na jemnější straně brousku. Pokud si chcete ostření zjednodušit, a hlavně ho urychlit, sáhněte po ostřiči s drážkou určenou právě na ostření seker a táhlými opakovanými pohyby byste měli mít za chvíli hotovo. 

Kde se berou na sekeře zuby

I když dřevěný špalek v dobré víře očistíte, může se při manipulaci se špalky zaseknout ostrý tvrdý kamínek i centimetr pod povrch dřeva. Zrovna tak může ve dřevě na citlivé ostří sekery číhat hřebík. Pak stačí zaseknout sekeru do inkriminovaného místa a "neštěstí je hotovo". 

Pak se sekerou lehce "ukrojíte" i molitan," popisuje a předvádí Jan Růzha. Kouká-li mu člověk pod ruce, vypadá to opravdu snadno.

"Pokud by chtěl někdo použít elektrickou brusku, pak by to mělo být s chlazením, tedy pod vodou. Aby se ostří nevyhřálo a nezměnilo vlastnosti. Když obnoví fazetku, může ostří doostřit na ostřiči a má sekeru připravenou k použití," radí Růzha.

Na brusce s pomaloběžným kotoučem máčeným ve vodě by to opravdu neměl být problém, pokud do ní chcete investovat zhruba 1 600 korun. Na motorové brusce nechlazené vodou totiž hrozí, že se ostří vypálí a změní se jeho vlastnosti.

Ostření nůžek už je složitější, ale zvládnout se dá také

Ostření nůžek má trochu jiné zákonitosti, je to přece jen složitější nástroj, zejména co se úhlů ostření týká. "Navíc u nich nejde jen o ostření, ale i o celkovou údržbu. Je potřeba je průběžně čistit, ocení i přikápnutí oleje "do pantů", aby dobře sloužily," vysvětluje Jan Růzha, že o nářadí je potřeba se dobře starat.

Existuje ale jednoduchá pomůcka, která pomůže dodržet úhly při ostření i laikovi. Stačit by vám k tomu měl permanentní fix a diamantový brousek v podobě pilníčku. Podívejte se na video, jak zahradnické nůžky jednoduše  nabrousit: 

Pokud chcete broušení nůžek opravdu zkusit sami, vyplatí se vám diamantový brousek. "V podstatě je to pilníček s diamantovým prachem, který vám umožní dostat se pohodlně k ostří nůžek, aniž byste je museli rozebírat," vysvětluje strojař. Pro jakékoliv nůžky pak platí, že se u nich zásadně ostří jen ostří, jinak je zničíte. 

Na zahradnické nůžky vezměte černý permanentní fix a diamantový pilníček.
Ostří začerněné fixem krouživými pohyby přebrušujte pilníčkem, dokud čerň z
Čerstvě naostřené ostří můžete ještě "zatáhnout" přejetím klacíkem. Na něm si

I ostří zahradnických nůžek má fazetku, jejíž úhel je potřeba dodržet, ale žádný univerzální ostřič na ně neexistuje. "Vždy je musíte brousit pouze ze strany fazetky, jinak byste si nůžky zničili. Amatérům se proto doporučuje jednoduchá metoda:  vzít fix, plochu fazetky načernit, nechat fix zaschnout a pak fazetku naostřit pomocí brousku. Postupujte krouživými pohyby, z vnější strany proti ostří, kousek po kousku, až úplně vybrousíte čerň fixu. Pak už máte nůžky nabroušené, nebo vám nezbude než celý postup opakovat," radí Jan Růzha, jak na to.

Čerň fixu na ploše fazetky má jednoduchý účel: pomůže vám udržet při broušení správný sklon pilníčku. Ostří pak můžete vyzkoušet na větvičce: při stříhání by na ní neměla zůstávat nedostřižená vlákna nebo kůra, řez by měl být rovný a čistý.

Nejsou nůžky jako nůžky. A nejhorší jsou zahradnické pilky

U jednočepelových nůžek, vhodných spíše na stříhání suchých větví, je broušení jednodušší. "Tam je ostrá čepel, která stříhá proti dorazu, a na přesnosti ostření nezáleží. Navíc se dá brousit z obou stran. Pokud při ostření vznikne jakýsi otřep dovnitř, přejeďte ostří větvičkou a otřep sám opadne," radí odborník.

Nůžky na větve naostříte úplně stejně jako bežné zahradnické nůžky.
U nůžek na větve platí úplně stejný postup...
Na nůžky na živý plot si vezměte diamantový pilníček a trppělivě kousek po

I pro nůžky dvoučepelové, určené na střih před sezonou, platí černý permanentní fix a diamantový pilníček. "Nůžky na živé ploty ostřete proti ostří z obou stran. Nůžky na silnější větve můžete také amatérsky naostřit podle stejného postupu; tedy pilníčkem z vnější strany tak dlouho, až barva fixu na ostří zmizí," radí Růzha.

Pokud nemáte diamantový brousek, postačí vám i ten obyčejný. Ale museli byste nůžky rozebrat, což celou operaci prodlouží. Na tupější nůžky pak vezměte nejprve hrubší brousek, pak je na jemnějším doostřete.

Naostřit si kdykoliv sám sekeru nebo zahradnické nůžky, to se v sezoně hodí. Pokud si ale netroufnete, máte zahradnické pomůcky opravdu hodně tupé nebo poškozené, zaneste je k odborníkům. Podobně jako v případě potřeby naostření zahradnické pilky s mnoha zuby: mají břity naostřené pod určitým úhlem a každý je přitom potřeba nabrousit zvlášť. Nabroušení takové pilky přijde zhruba na 30 korun, vy byste si s tím hráli půl dne. A možná by se to neobešlo bez krve.