Jaromír Jágr (vpravo), Jakub Voráček (uprostřed) a Matt Read z Philadelphie se

Jaromír Jágr (vpravo), Jakub Voráček (uprostřed) a Matt Read z Philadelphie se radují z gólu na ledě Toronta. | foto: Reuters

Češi řádili v NHL: Jágr třikrát asistoval a pět hráčů mělo dva body

• 111
V šesti z celkových sedmi čtvrtečních duelů NHL se bodově prosadili Češi. Nejvíce zářil rekordman Jaromír Jágr, jenž režíroval (0+3) výhru Flyers 7:1 nad Torontem. Dařilo se i Jakubu Voráčkovi (1+1) a dva body v dalších střetnutích zaznamenali rovněž Radim Vrbata (2+0) z Phoenixu, Patrik Eliáš (0+2) z New Jersey a bostonský David Krejčí s floridským Tomášem Fleischmannem (oba 1+1).

Hokejisté Philadelphie potvrdili pozici jednoho z nejofenzivnějších týmů NHL a rozstříleli trápící se Toronto vysoko 7:1.

Češi v NHL

Patrik Eliáš (NJD), 77z. - 72b.(25+47)
Radim Vrbata (PHX), 73z. - 58b.(32+26)
T. Fleischmann (FLO), 77z. - 58b.(25+33)
Milan Michálek (OTT), 72z. - 57b.(34+23)
David Krejčí (BOS), 74z. - 57b.(21+36)
Martin Erat (NAS), 67z. - 57b.(18+39)
Jaromír Jágr (PHI), 68z. - 52b.(18+34)
Václav Prospal (CBS), 77z. - 49b.(14+35)
T. Plekanec (MTL), 76z. - 48b.(15+33)
Jiří Hudler (DET), 76z. - 47b.(23+24)
Jakub Voráček (PHI), 73z. - 43b.(15+28)
Petr Sýkora (NJD), 78z. - 39b.(18+21)
Milan Hejduk (COL), 78z. - 36b.(13+23)
Jiří Tlustý (CAR), 74z. - 36b. (17+19)

Výši konečného skóre zřejmě ovlivnilo i nešťastné zranění brankáře kanadského celku Jonase Gustavssona při rozbruslení.

Do branky se tak nečekaně postavil z farmy povolaný Jussi Rynnas, jehož Flyers přivítali v nejlepší lize světa sedmi góly. Po dvou trefách si připsali forvardi Brayden Schenn, hrající proti svému bratrovi Luku Schennovi, a Wayne Simmonds.

Dařilo se i Čechům v dresu vítězů, když se do statistik zapsali všichni tři hráči: Jaromír Jágr (0+3), Jakub Voráček (1+1) a Pavel Kubina (0+1).

Prvně jmenovaný nejproduktivnější Evropan v historii ligy se tak přehoupl přes hranici padesáti nasbíraných bodů v aktuální sezoně (68 startů - 52 bodů).

Vrbata vystřílel Phoenixu důležité body

V přímém souboji týmů bojujících o play-off Západní konference Phoenix na domácím ledě porazil San Jose 2:0 díky dvěma trefám Radima Vrbaty a bezchybnému výkonu gólmana Mikea Smitha, jenž na čisté konto potřeboval 38 zákroků.

Vrbata se vrátil do sestavy po dvou vynechaných duelech kvůli zdravotním potížím a hned potvrdil, že během krátké pauzy neztratil nic ze skvělé formy. Ve své rekordní sezoně v NHL se zlepšil na průběžných 32 zásahů a 58 bodů.

V jednom případě mu asistoval centr Martin Hanzal a u obou tref českého kanonýra figuroval veterán Ray Whitney, jenž se tak zlepšil na celkových 999 bodů a je jen krůček od významného jubilea.

Coyotes výhra posunula s 89 body na sedmou pozici Západní konference, přičemž Sharks s jednobodovou ztrátou naopak vypadli z postupových míst na aktuální devátou příčku.

Krejčí zdramatizoval utkání, nakonec ale slavil Neuvirth

Poprvé od 16. března do branky Washingtonu nastoupil uzdravený Tomáš Vokoun. V utkání s Bostonem ale vydržel jen do 19. minuty, kdy kvůli zdravotním potížím musel opět odstoupit. Do akce naskočil další Čech, Michal Neuvirth, a dlouho si držel čisté konto.

Capitals, již nutně potřebovali bodovat s ohledem na postavení mimo příčky zajišťující play-off Východní konference, si góly z 48. a 50. minuty vypracovali náskok 2:0. Prosadili se Dennis Wideman a Marcus Johansson, načež vše nasvědčovalo k zisku jimi vytoužených bodů.

Washingtonský gólman Tomáš Vokoun čelí střele Patrice Bergerona z Bostonu.

Obhájci Stanley Cupu se ale nevzdali a ještě stihli vyrovnat, když Neuvirtha v 57. minutě překonal krajan David Krejčí a následně v čase 58:44 asistoval u branky Andrew Ference. O vítězi tedy nakonec rozhodovaly nájezdy, v nichž český mladík dokázal předčít zkušeného Tima Thomase. Rodák z Ústí nad Labem ze čtyř sérií inkasoval dva góly a Thomase překonali tři střelci hostujícího Washingtonu.

Tým Alexe Ovečkina se tak s 86 body vyrovnal aktuálně osmému Buffalu, to má ovšem jeden zápas k dobru.

Eliáš byl vyhlášen hvězdou zápasu

Nejproduktivnější Čech letošní sezony NHL, útočník Patrik Eliáš, byl vyhlášen nejlepším hráčem duelu mezi New Jersey a Tampou Bay, který skončil výhrou domácích Devils 6:4. Třebíčský rodák k tomu přispěl dvěma asistencemi a zlepšil se na aktuálních 72 bodů ze 77 startů.

Obránce Marek Židlický (vlevo) z New Jersey stíhá unikajícího Ryana Malona z Tampy Bay.

V rámci celé ligy je Eliáš po čtvrtečních zápasech průběžně 14. mužem tabulky produktivity. Kromě něj se proti Lightning prosadil i obránce Marek Židlický, jenž v 35. minutě využil přesilovou hru. Díky poslednímu vítězství New Jersey stačí na definitivní jistotu účasti v play-off již jen zisk jediného bodu.

Fleischmann byl u obou gólů Floridy

Hokejisté Floridy, bojující o prvenství v Jihovýchodní divizi, byli blízko úspěchu nad Minnesotou. Po dramatickém závěru se ale radovali domácí Wild.

Tomáš Fleischmann (vlevo dole) se přijíždí radovat se svými floridskými spoluhráči Scottiem Upshallem a Stephenem Weissem (vpravo) z gólu v duelu na ledě Minnesoty.

Panthers na ledě soupeře dvakrát vedli a v obou případech se na tom podílel produktivní Tomáš Fleischmann. Kopřivnický rodák nejprve asistoval u branky spoluhráče Scottie Upshalla a v 54. minutě sám poslal své barvy do vedení 2:1. Minnesota ovšem v čase 59:29 srovnala zásluhou Erika Christensena a už po 15 vteřinách prodloužení rozhodl o vítězství domácích kapitán Mikko Koivu.

Boston - Washington 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 2:2 - 0:0)
57. Krejčí, 59. Ference (Krejčí) - 48. Wideman, 50. Johansson, rozhodující nájezd Laich. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Washington 18 minut a 25 sekund a ze sedmi střel neinkasoval, Michal Neuvirth dochytal za Washington zbytek utkání, inkasoval dvě branky z 21 střel a úspěšnost zásahů měl 90,48 procenta. Střely na branku: 28:23. Diváci: 17 565.

Toronto - Philadelphia 1:7 (1:2, 0:2, 0:3)
15. Grabovskij - 6. a 12. Schenn (na druhou Jágr), 24. a 52. Simmonds (na druhou Jágr), 33. Read, 46. Wellwood (Voráček), 48. Voráček (Jágr, Kubina). Střely na branku: 17:30. Diváci: 19 415.

New Jersey - Tampa Bay 6:4 (0:1, 4:2, 2:1)
24. Zubrus (Eliáš), 27. Josefson, 34. Kovalčuk, 35. Židlický (Eliáš), 43. Ponikarovskij, 47. Clarkson - 20., 24. a 31. Malone, 60. T. Smith. Střely na branku: 38:20. Diváci: 15 380.

NY Islanders - Pittsburgh 5:3 (1:0, 2:1, 2:2)
37. a 44. Okposo, 39. a 60. Bailey, 12. Reasoner - 29. Dupuis, 49. J. Staal (Z. Michálek), 59. Malkin. Střely na branku: 24:29. Diváci: 12 018.

Minnesota - Florida 3:2 v prodl. (0:0, 0:1, 2:1 - 1:0)
42. Brodziak, 60. Christensen, 61. M. Koivu - 34. Upshall (Fleischmann), 54. Fleischmann. Střely na branku: 25:27. Diváci: 16 952.

Chicago - St. Louis 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 2:2 - 0:0)
11. Bickell, 45. Brunette, 49. Sharp, rozhodující nájezd Bolland - 11. Steen, 50. Arnott, 59. Perron. Střely na branku: 40:20. Diváci: 21 659.

Phoenix - San Jose 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)