Lze nafouknout malý panelákový obývák s kuchyňkou? Podívejte se

  • 122
Zvětšit malý panelákový byt je úkol takřka nemožný. Existují jen drobné fígle, jak opticky ošálit alespoň oko. Jenže co když majiteli ani oči neslouží? Vyřešit takové dilema dostali za úkol designéři.

Manželé Jarka a Ota jsou spolu 46 let, v malém panelákovém bytě na sídlišti v Praze 8 žijí 41 let. "Celá léta tu bydlíme jako studenti," usmívá se pan Oto. S dvěma dětmi tu totiž museli denně rozkládat v obývacím pokoji gauč na spaní.

Nyní už v bytě zůstali jen manželé, bohužel oba po infarktu. Panu Otovi se navíc po nemoci velmi zhoršil zrak, je odkázaný jen na pomoc manželky, kterou si nemůže vynachválit. "Tak obětavá žena, jako je ona, se jen tak nenajde," chválí s dojetím v hlase partnerku.

Kuchyňský kout má pět metrů čtverečních.

Jídelní stůl byl umístěný nevhodně do prostoru.

Do televizní show Jak se staví sen (Prima family v sobotu 31. března v 18:00) přihlásila prarodiče vnučka. Splnit jejich sen o zvětšení obývacího pokoje připadl na Simonu Fritz a Zdeňka Němce.

Dispozice a barvy

Obývací pokoj, na který navazuje kuchyňský kout bez okna (5 m2), má přibližně 15 m2. Simona Fritz a Zdeněk Němec použili rampy se zářivkami, aby se po rozsvícení opticky zvýšil strop.

Podlahu v obývacím pokoji i kuchyni sjednotili designéři shodnou laminátovou podlahou. I to je obvyklý trik pro optické zvětšení prostoru. Simona Fritz nechala (jako už téměř tradičně) "vytáhnout" podlahovou krytinu i na stěnu pokoje.

V dispozici se změnilo především umístění jídelního stolu. Místo toho, aby překážel uprostřed místnosti a pan Ota jej musel opatrně obcházet, přesunuli autoři proměny stůl hned vedle kuchyňského koutu.

Starý nábytek nahradil moderní. Na obkladový panel s kolejničkami byly zavěšeny jak skříňky, tak televizor. Zmizely tak esteticky nelákavé kabely.

Plochý televizor i skříňky zavěsili designéři na panel s kolejničkami.

Starou pohovku nahradila nová, "gaučík" Momo s dvěma opěrákovými polštáři (skrytými pod dekorativními polštářky) od designérky Heleny Dařbujánové (Polstrin Design). Pan Ota si na pohovce může dát po dobrém obědě příjemného šlofíka.

Může se hodit

Uvažujete o koupi malého bytu? Vybírejte na Reality.iDNES.cz.

V tomto případě byla použita nerozkládací varianta, ale vyrábí se i rozkládací. Dostatečně tuhé čalounění, do něhož se nezaboříte, nabízí snadné vstávání i pohodlné spaní.

Vzhledem k handicapu pana Oty zvolili designéři převážně barvy světlé, ale přesto kontrastní: bílé vypínače na hnědé stěně, bílé židle k hnědému stolu. Pro osoby se zbytky zraku je takové barevné řešení velmi důležité.

Protože je pokoj orientovaný na jižní stranu a v létě v něm bývá až nepříjemné teplo, rozhodli se autoři proměny pro optické "ochlazení" v podobě benátského štuku na jedné stěně v sytě modré barvě.

Křesla bohužel zatarasila přístup na balkon i ke skřínce v rohu.

Co je sporné? Dva ušáky, jež se v pokoji objevily, jsou sice pohodlné, ale komplikují přístup na balkon i do skříněk u okna.

Nová kuchyň

Malý kuchyňský kout byl také zařízený starým nábytkem. Designéři se rozhodli nově zařídit i kuchyň, byť přáním paní Jarky byla pouze proměna obývacího pokoje.Truhlář vyrobil kuchyňskou linku na míru ve tvaru písmene U.

Do technického bloku se vešla jak vestavná chladnička, tak myčka i trouba. Na levé straně, kde jsou skříňky s hloubkou pouze 40 cm, použili designéři dvouplotýnku, kterou doplnili recirkulační digestoří.

Sporák nahradila vestavná trouba a dvouplotýnka.

Řazení pracovních ploch (mycí centrum, pracovní a pak varná plocha) sice odpovídá požadavkům na ergonomii, ale ve směru zprava doleva jde o řešení pro leváka. Snad je paní Jarka levačka, to se bohužel v této epizodě televizní show nedozvíme.

Náklady

Stavební a ostatní práce    61 325 Kč
Kuchyně na míru                58 760 Kč
Podlaha                              24 660 Kč
Nábytek                              32 650 Kč
Dekorace a doplňky           32 650 Kč

Celkem                             210 045 Kč

Je také otázkou, zda nebylo vhodnější použít trojplotýnku, na trhu jsou i typy s hloubkou 35 cm a délkou kolem 77 cm, které by do skříněk s hloubkou 40 cm bylo možné zabudovat. Majitelé by patrně "přežili" jinak nevhodnou digestoř se šířkou 60 cm, v provedení 90 cm by se designéři jen těžko vešli do napjatého rozpočtu.

Dřez na pravé straně je umístěný až příliš blízko skříněk, pár centimetrů odkladní plochy i na pravé straně by bylo určitě příjemné. Jenže! Malá kuchyň bývá prostě na zařizování nejhorší…

Stůl v novém pokoji logicky navazuje na kuchyň.

A reakce manželů? Pan Ota mohl bohužel usuzovat jen z hlasu manželky, jak je spokojená. Té ukápla dojetím i nějaká ta slzička. V jejich věku i zdravotním stavu by pro ně byla realizace takové proměny mimo fyzické i finanční možnosti.