Podnapilý Roman Janoušek telefonuje u svého nabouraného vozu poté, co havaroval v Praze. (23. března 2012) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Janoušek ukázal, jak oddálit odebrání řidičáku. Stačí říci „nemám“

  • 547
Nehoda lobbisty Romana Janouška ukázala na chybu v zákoně a také na fígl, který někteří lidé používají. V případě, že zaviní dopravní nehodu, za niž by jim policisté mohli na místě zabavit řidičák, jednoduše řeknou, že nemají doklad u sebe. Policisté pak dodatečně nemohou řidičák viníkovi nehody odebrat a ten tak smí beztrestně řídit až do doby, než jeho chování posoudí soud nebo úředníci.

"Policie mu ho nemohla sebrat, protože na místě prohlásil, že ho nemá u sebe. Zpětné odebrání nám zákon neumožňuje," vysvětlovala mluvčí pražské policie Eva Kropáčová důvod, proč Janouškovi zůstal řidičský průkaz.

Řidičák nemůže nyní odebrat Janouškovi ani dozorující státní zastupitelství. "Takovou možnost v trestním řízení nemáme, až u soudu," řekla Jitka Rybenská, která má nehodu vlivného lobbisty na starosti.

Podobná praxe platí i v případě pochybení řidiče, které by bylo hodnoceno jen jako přestupek. Ten řeší úředníci radnice, kde k přestupku došlo, a do doby, než ve věci nějak rozhodnou, doklad jeho vlastníkovi zůstává. Na vyřízení přestupku mají úředníci rok.

"Teprve až nabude právní moci rozhodnutí o přestupku, začíná platit zákaz řízení," řekla vedoucí oddělení přestupků teplické radnice Jana Pernerová. Až pak následuje výzva k odevzdání řidičského průkazu.

Za zapomenutí řidičáku hrozí pokuta

Dopravní policista, se kterým iDNES.cz mluvila, tvrdí, že jsou řidiči, kteří o tomto fíglu vědí a využívají ho k oddálení zákazu řízení. "Jezdí bez řidičského průkazu a raději zaplatí pokutu, než by hned přišli fyzicky o řidičák," uvedl.

23. března 2012

Mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová ale tvrdí, že podobných případů není mnoho. "Rozhodně se nejedná o žádný fenomén," dodala. Podle ní řidiče odradí i výše pokuty, která za jízdu bez dokladů hrozí - podle zákona je maximálně dva tisíce korun.

Právník Jan Kněžínek, jenž se specializuje na dopravní zákony, připustil, že by někteří řidiči mohli raději zaplatit pokutu, než by o řidičský průkaz ihned přišli. Přímo jako chybu zákona to ale nevidí. Podle něj byl zákon připraven tak, aby mohl policista reagovat ihned na místě. I on ale zadržený řidičský průkaz předává dál a definitivně rozhodnou úředníci nebo soud.

Pokud policisté zastihnou řidiče, který jede bez zadrženého dokladu, hrozí mu pokuta až 10 tisíc korun a zákaz činnosti až na jeden rok.


Nejlepší videa na Revue