V USA zdárně transplantovali obličej muži, který o něj přišel při přestřelce

  • 5
Odborníci z Marylandské univerzity provedli úplnou transplantaci obličeje sedmatřicetiletému muži, který před patnácti lety při přestřelce přišel o obličej a málem i o život. Od úrazu žil celá léta v ústraní a nosil masku. Nyní má novou tvář, nos, zuby a čelisti.

Richard Norris z Virginie prodělal od zranění v roce 1997 četné operace, které mu zachránily život a následně se snažily obnovit obličej. Žádný z těchto lékařských zákroků mu ale nepomohl do té míry, aby se dokázal vrátit do společnosti. Nosil protetický nos a na obličeji masku.

Minulý týden během 36hodinové operace lékaři Norrisovi dali nový obličej od anonymního dárce, jehož orgány pomohly zachránit ve stejný den život dalším pěti pacientům. Lékaři chtěli, aby si Norris zachoval maximum pohybů a výrazů v obličeji a transplantovali mu proto nový jazyk, aby mohl sám mluvit, jíst a žvýkat. Spojili mu nervy tak, aby se mohl smát. Vrátili mu i čich.

Loni byly v USA provedeny tři úplné transplantace obličeje. Všechny uskutečnil tým českého chirurga Bohdana Pomahače z bostonské nemocnice Brigham and Women's Hospital (o chirurgovi více zde). První částečná transplantace obličeje byla provedena ve Francii v roce 2005, kdy ji podstoupila žena, kterou pokousal pes. Prvenství v úplné transplantaci obličeje ale drží Španělsko, které ji provedlo v roce 2010.

Šest dní po operaci už může Norris hýbat jazykem, otevřít a zavřít oči a zotavuje se mnohem rychleji, než lékaři očekávali. "Nyní se dívá do zrcadla, holí se a čistí si zuby, což jsme vůbec neočekávali," řekl šéf lékařského týmu Eduardo Rodriguez.

Čin snad změní podobu moderní medicíny

Operace v Marylandu byla soudě podle fotografií a videozáběrů představených na tiskové konferenci zatím zřejmě nejúspěšnější vůbec, poznamenala agentura Reuters. Norris, který se stále zotavuje v nemocnici, se před novináři neobjevil.

Před transplantací si pacient, který není ženatý a žije s rodiči na venkově, nemohl kvůli svému vzhledu najít práci.

"Je to bezprecedentní a historický čin, který, jak věříme, změní podobu současné a budoucí medicíny," řekl děkan lékařské fakulty Albert Reece. Na operaci se podílela stovka lékařů, vědců a dalších odborníků od plastických chirurgů až po specialisty na lebku a obličej. Financovalo ji podle Reuters americké námořnictvo, které doufá, že tato technika pomůže válečným veteránům zraněným v Afghánistánu nebo Iráku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue