Roman Janoušek a Pavel Bém | foto: Koláž - iDNES.cz

Věděla vláda o vztahu Béma s Janouškem? BIS zřejmě varovala už před lety

  • 729
Tehdejší premiér Mirek Topolánek dostal v roce 2007 na stůl přes 800 tajných zpráv BIS. O rok později jen o stovku méně. Je téměř jisté, že v nich byla i informace o kontaktech podnikatele Romana Janouška a primátora Pavla Béma.

Je sice málo pravděpodobné, že by zprávy obsahovaly přímo přepisy telefonních hovorů, o kterých BIS stejně tvrdí, že od ní neunikly, úzký vztah mezi Bémem a Janouškem ale podle všeho zmiňovaly.

O ničem jsem nevěděl

Bývalý premiér Mirek Topolánek tvrdí, že o upozornění BIS nevěděl. "Já jsem takové informace (o odposleších) neměl k dispozici," uvedl pro MF DNES.

Každý rok posílá Bezpečnostní informační služba ministrům a prezidentovi stovky stran dokumentů. Řada z nich popisuje i snahu vlivných podnikatelů přiživit se na státní správě a jejich kontakty na politiky. Co ale vláda jako celek, ministři nebo premiér s citlivými materiály dělají, nikdo neví. Záleží totiž jen na nich, jak se zprávou naloží a zda si například nevyžádají další podrobnosti. Oficiálně na materiály nemusí ani odpovídat.

"Ze všech oblastí, kde nám zákon ukládá působit, jsme prezidentovi a členům vlády předali v roce 2007 více než 800 dokumentů, v roce 2008 přes 700 a o rok později téměř 750," uvedl mluvčí služby Jan Šubert. Podrobnosti o obsahu zpráv i jejich rozdělování odmítl uvést.

Končí zprávy v šuplíku?

Podle bývalého příslušníka tajné služby ale materiály BIS dostává na stůl ministr, do jehož ranku problematika spadá, a automaticky také premiér. V roce 2007 a 2008 to byl Mirek Topolánek. Jací další ministři mohli o vlivu Janouška vědět, lze těžko hádat. Pokud se podnikatel zajímal například o velké stavby, měli by to být například ministři dopravy Aleš Řebíček nebo ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, všichni členové ODS. O tom, kdy materiál ze služby odejde, rozhodují zpravodajci. Většinou se čeká na okamžik, až více kusých informací do sebe zapadne a vytvoří obrázek o tom, co se ve kterém prostředí děje.

O prosazování osobních zájmů ve státní správě a získávání lukrativních zakázek, na nichž chtějí podnikatelé vydělat, se pravidelně hovoří také v tajné výroční zprávě, kterou dostane každý člen vlády.

"Výkon a rozhodování veřejné správy v ČR se snaží ovlivňovat různé zájmové skupiny, které prosazují jak zájmy své, tak i zájmy svých klientů. Některé tyto skupiny využívají metody organizovaného zločinu," napsala například BIS ve veřejné neutajované zprávě mapující rok 2007.

Lobbing až korupce

O rok později není služba o nic šetrnější. "Přetrvávajícím jevem, který má zásadní negativní vliv na hospodaření se státním majetkem, je působení různých podnikatelsko-lobbistických skupin. Tyto skupiny využívají nestandardních praktik od lobbismu na hraně zákona, klientelismu až po klasickou korupci. Snaží se získat neopodstatněné výhody a maximalizovat svůj zisk na úkor státu. Kromě parazitování na státním majetku takové skupiny svým jednáním významným způsobem deformují české podnikatelské prostředí."

Tajná zpráva určená členům vlády je pak mnohem adresnější a konkrétnější. "Otázkou ale je, co opravdu současní a bývalí ministři a premiér vědí. Podle všeho se zprávami z politických důvodů nic nedělají a pak si hrají na překvapené, když se něco provalí," řekl iDNES.cz bývalý důstojník tajné služby.

Z odposlechů telefonických rozhovorů mezi bývalým pražským primátorem a lobbistou Janouškem, které zveřejňuje MF DNES, vyplývá, že mezi primátorem a podnikatelem panovala čilá komunikace. Oba se spolu radili o důležitých rozhodnutích v rámci pražského magistrátu, ale například i obsazování vedení VZP. Nahrávky vlastnila agentura ABL, ke které údajně unikly od BIS. Služba to ale radikálně popírá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue