Okamžik, kdy se pod svatebčany zřítila lávka, zachytil pohotový fotograf.

Okamžik, kdy se pod svatebčany zřítila lávka, zachytil pohotový fotograf. | foto: Martin HorkýMF DNES

Svatebčané žádají milionové odškodné za pád z prohnilé lávky hradu

  • 485
Pod svatebčany se v létě 2010 probořil mostek na hrádku Aichelburg v Krkonoších. Zranilo se sedm lidí včetně nevěsty. Z neštěstí viní Lenku Klimešovou z turistického centra, která hrádek udržuje. Žádají po ní milionové odškodné. Klimešová nyní usedla na lavici obžalovaných u trutnovského soudu.

Dvě velká překvapení zažila v červenci roku 2010 skupina sedmnácti lidí na hrádku Aichelburg na Trutnovsku. To první jim radostně rozbušilo srdce, většina ze svatebčanů totiž do poslední chvíle netušila, že právě na tomto hrádku se stanou účastníky netradiční svatby.

To druhé překvapení bylo děsivé. A někteří jej odnesli zraněními, z nichž se uzdravují dodnes. Jen pár minut po obřadu se s nimi probořila lávka lesního hrádku a svatebčané se zřítili do více než třímetrové hloubky.

Pro nevěstu přiletěl vrtulník, poškození chtějí milion

Nevěstu musel se zlomeným hrudním obratlem dopravit vrtulník do hradecké nemocnice, další svatebčané utržili zlomeniny. Právě tito účastníci svatby se dopoledne sešli u Okresního soudu v Trutnově. Čtyři z nich žádají celkem jeden milion korun odškodnění.

Lesní hrádek Aichelburg

Romantická zřícenina stojí na úbočí Světlé hory od roku 1863 a vybudoval ji personál panství Maršov jako památník Bertholda hraběte Aichelburga. Hrádek vlastní Správa Krkonošského národního parku, v roce 1995 začalo památku opravovat sdružení Hradní společnost Aichelburg, turisté hrádek navštěvují od roku 2000.

Měla by je zaplatit Lenka Klimešová, která měla na starosti údržbu hrádku a je pracovnicí známého turistického centra Veselý výlet. Obžaloba ji viní z ublížení na zdraví z nedbalosti. Policejní vyšetřovatelé zjistili, že trámy, které tvoří mostek hrádku Aichelburg, byly značně prožrané dřevokaznou houbou.

Nejsem majitelka ani nájemnice hrádku, brání se obžalovaná

Lenka Klimešová se však hájí tím, že měla na starosti pouze běžnou údržbu a nebyla schopna rozeznat, zda jsou trámy v pořádku.

"Je mi to moc líto," zopakovala Lenka Klimešová několikrát u soudu. "Ale já jsem jen jednou za měsíc nebo měsíc a půl do hrádku přišla, odemkla dveře, zametla podlahu a pavučiny, vybrala odpadky z krbu. Nejsem členkou společnosti, nemám hrádek pronajatý, nejsem majitelkou hrádku a za jeho běžnou údržbu jsem brala ročně odměnu dva a půl tisíce," řekla žena.

Dodala, že houba, která prožrala trámy mostku, rozežírá dřevo zevnitř. A že ona by jako laik nebyla schopna poškození rozeznat. Soudkyně trutnovského soudu vyslechla řadu svědků, především účastníky nešťastně přerušené svatby.

Pád do více než třímetrové propasti nikdo nečekal

Ti většinou popisovali, že pád byl nečekaný. "Stála jsem mezi dcerou a manželem. Zapraskalo to a okamžitě jsem letěla dolů. Nemohla jsem se nadechnout. Necítila jsem nohu, měla jsem ji pod trámy a okamžitě oteklou. Do září 2011 jsem se s tím léčila," řekla matka nevěsty Marie Říhová.

Nevěsta, dnes mladá paní Renáta Vyoralová, řekla, že po pádu utrpěla zlomeninu hrudního obratle a ještě letos v červenci ji čeká další operace. Ze zranění má trvalé následky, dodnes ji omezuje při cvičení a pohybu. Její muž Petr Vyoral, který měl po pádu jen několik odřenin, řekl, že zřetelně po nehodě poznal, že jsou trámy shnilé.

8. července 2010


Video