Bývalý pražský primátor Pavel Bém | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Bém požádal o pozastavení členství v ODS, ze Sněmovny neodchází

  • 2006
Bývalý pražský primátor Pavel Bém požádal o pozastavení členství v ODS u své místní organizace v Praze-Bubenči. Zareagoval tak na výzvy současného pražského primátora Bohuslava Svobody a premiéra Petra Nečase. Zároveň Bém napsal otevřený dopis členům strany, ve kterém prohlásil, že ze Sněmovny nebude "utíkat jako uličník".

Bém svůj krok vnímá jako časově omezený. Věří, že přibližně za šest měsíců bude kauza s odposlechy jeho telefonátů s lobbistou Romanem Janouškem řádně vyšetřena a on tak bude mít šanci očistit své jméno.

"Ze všech politických rolí a funkcí odejdu. Ale mohu tak učinit až v čase, kdy kauza pořízení, úniku, prodeje a následného zveřejnění odposlechů bude uzavřena. A také vyšetřena, a to i na můj účet," napsal Bém, kterého potápí skandál s odposlechy zveřejněnými v MF DNES. Z nich vyplývá, že se primátor vůči lobbistovi choval velmi podřízeně. (více zde)

Dva dokumenty: Bém pozastavil členství ve straně a píše své ODS

Jak Pavel Bém zdůvodnil, že vyhověl premiérovi Nečasovi a primátoru Svobodovi, najdete zde - DOKUMENT: Bém vysvětluje pozastavení členství v ODS

Co Bém napsal v otevřeném dopise členům ODS, najdete zde - DOKUMENT: Bém napsal dopis členům ODS, odmítl utíkat jako uličník

Kvůli tomu ho Nečas i Svoboda vyzvali k pozastavení členství ve straně. V případě, že by to neudělal, pohrozil mu Nečas vyhazovem z ODS. "Pokud tak neučiní v nejbližší době, budu podporovat takové kroky pražského regionu, které povedou k ukončení jeho členství v ODS. Na jeho místě bych rezignoval i na poslanecký mandát," uvedl premiér.

"Já mohu jenom za svou osobu konstatovat, že kdybych se dostal do situace, v jaké je Pavel Bém, své členství ve straně bych pozastavil do okamžiku objasnění všech věcí nejasných," řekl po téměř dvouhodinovém pondělním jednání vedení pražské ODS Svoboda. V politice totiž platí jiné než běžné zaměstnanecké a etické principy. Bém na pondělním jednání na pražském magistrátu nebyl.

"Pokud se prokáže z konkrétních, byť ilegálně pořízených a vykupčených odposlechů, že jsem se dopustil porušení zákona, vyvodím z toho osobní odpovědnost. Třeba i složením poslaneckého mandátu. Předem jej ale skládat a utíkat jako uličník s absurdním přiznáním na čele k něčemu, co jsem neudělal, ale nemohu," napsal členům ODS Bém.

Ctím etické principy, věřím, že se do země vrátí, říká Svoboda

Vyhodit Béma úplně ze strany by ODS mohla jen dvojím způsobem. Na návrh pražské regionální rady to podle stanov strany může udělat výkonná rada ODS, zbavit Béma členství může i místní sněm, kde je exprimátor členem, tedy sdružení v Praze 6.

"Situaci kolem zveřejněných odposlechů Pavla Béma a Romana Janouška považuji za velmi závažnou a musí být řešena urychleně. Nelze obsah zveřejněných nahrávek přehlížet," uvedl Nečas v tiskovém prohlášení.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) na tiskové konferenci k rozpadu koalice s ČSSD (22. listopadu 2011)

"Ctím nějaké etické principy a doufám, že se zase do této země vrátí. Takovou věc já budu rozhodovat a diskutovat se svými lidmi v okamžiku, kdy s ním promluvím," řekl několik hodin před tím Svoboda o možnosti Béma vyloučit ze strany.

"Jsem v politice právě proto, aby se rozhodovalo o hlavním městě Praze na magistrátu a ne v nějakých klubech lobbistů," řekl v pondělí po jednání špiček pražské ODS primátor Svoboda. Zdůraznil, že současný pražský magistrát není magistrátem z roku 2007, kdy byl Bém "nejoslavovanějším" politikem ODS a ze kdy pocházejí odposlechy Béma s Janouškem.

Poslanci budou řešit, zda a jak odposlechy unikly z BIS

Poslanci budou zároveň v úterý řešit, zda odposlechy, které byly pořízené v roce 2007, unikly z BIS a zda přitom nebyl porušen zákon. Premiér Nečas ani ministr vnitra Jan Kubice to nepovažují za jisté.

Miroslav Kalousek a Petr Nečas při tiskové konferenci na Úřadu vlády (27. února 2012)

"To, co bylo zveřejněno, svědčí o nemravném a neetickém jednání. Nevím, zda nezákonném, to musí posoudit orgány činné v trestním řízení, ne premiér," uvedl Nečas v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny. O Bémovi řekl, že je "jiná krevní skupina" a že s takovými lidmi vždy bojoval.

Hájil i to, že ODS začala Béma odstraňovat z jeho funkcí až v roce 2010, tedy až tři roky poté, co odposlechy ukázaly, že se Bém chová jako podřízený Janouška. "Nejsme totalitní režim, tam by se to vyřešilo za tři minuty, ani profízlovaný režim, kde se šmíruje a hned se to řeší," prohlásil Nečas. (více zde)

K odchodu ze Sněmovny Béma nikdo donutit nemůže

Bém je nyní jen řadovým poslancem za ODS a k tomu, aby odešel ze Sněmovny, ho nemůže nikdo donutit. Poslanci jsou totiž neodvolatelní a svůj mandát ve Sněmovně by tedy musel složit dobrovolně. K tomu se ale Bém nechystá.

Jako náhradník by za Béma do Sněmovny nastoupil exposlanec Jiří Janeček, což by z pohledu současného vedení pražských občanských demokratů nebyla žádná změna. Janeček totiž patří ke "staré gardě" odpůrců současného primátora Bohuslava Svobody, proti kterému kandidoval do čela pražské ODS, když rezignoval Boris Šťastný. (více zde)

Strana se ale od Béma v parlamentu může distancovat ještě tak, že ho vyloučí ze svého poslaneckého klubu, čímž by se stal dalším nezařazeným poslancem. Ve Sněmovně jich je zatím pět: Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka, kteří byli původně zvoleni za Věci veřejné, Jiří Paroubek a Jiří Šlégr, kteří opustili ČSSD, a poslanec Michal Doktor, jenž opustil ODS.

Vyhazov Béma z klubu ODS ale také zatím nikdo nenavrhl. Podle poslance Marka Bendy je předčasné o tom spekulovat. "My si počkáme, až budou zveřejněny všechny ty nahrávky," řekl místopředseda pražské ODS při odchodu z jednání na magistrátu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video