Je v tom potřeba udělat pořádek. Janoušek a Bém ladili noty v Navatypu

  • 243
Bývalý primátor Pavel Bém se domlouval s lobbistou Romanem Janouškem, jak a kdo bude mít vliv v developerské firmě Navatyp. Ta patřila v červnu 2007 k nejvýznamnějším developerům v Praze. Její hodnota se pohybovala kolem půl miliardy korun a kromě desítek pozemků a budov spravovala městské nemovitosti.

Podnikání Navatypu tak bylo svázáno s magistrátem "pupeční šňůrou".

MF DNES má k dispozici další ze série odposlechů lobbisty Janouška, které v roce 2007 pořídila nejspíš tajná služba BIS a které pak v roce 2009 unikly do soukromé bezpečnostní agentury ABL.

V čem byl Navatyp tak cenný a proč se o něj politici a lobbisté přetahovaliČtěte v pondělí, 26. března

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Je v tom potřeba udělat opravdu pořádek, jinak to bude hroznej bordel," říká Bém 20. června 2007 na adresu firmy Navatyp.

V červnu 2007 náhle zemřel majitel firmy Richard Navrátil, a tak se řešilo, kdo převezme její otěže. A všichni, kdo se kdy točili kolem tohoto "zlatého vejce" pražského byznysu, se najednou hlásili k primátorovi Bémovi a žádali ho o "slyšení". Jako kdyby to byl on, kdo má nejvyšší právo rozhodovat o osudu firmy.

"Chce se se mnou vidět švagr Richarda (Navrátila). Prej kdy mu dám pět minut?" konzultuje Bém s lobbistou Janouškem. Ten s tím nesouhlasí. "To mu nemůžeš dávat pět minut," říká Janoušek a Bém mu to odkýve: "Já nechci nikomu dávat pět minut."

Jenže pak dodá větu, která nasvědčuje tomu, že primátor by mohl mít na firmě Navatyp jistý zájem. "... než my dva se dohodneme na nějaký taktice. Takže se ptám na tvý noty?" řekne.

Hovory o Navatypu pocházejí z odposlechů, které měla od roku 2009 k dispozici bezpečnostní agentura ABL a na které upozornila MF DNES minulý týden. Vyplývá z nich klientelismus. Lobbista podle nich rozhoduje o prodejích pozemků i o územním plánu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video