RECENZE: Ať Nova místo Heleny nasadí ošatku s koťaty, ušetří si ostudu

  • 394
Novácký seriál Helena o průměrné dělnické rodině s nadprůměrným počtem dětí chtěl být českou verzí úspěšného amerického předobrazu s názvem Roseanne. Autoři ho ale vůbec nepochopili.

Sitkom o tělnaté matce s třemi drzými dětmi, ještě tělnatějším manželem a s věčně obcházejícím strašákem nezaměstnanosti začala americká televize ABC vysílat v roce 1988. Rok nato se stal nejsledovanějším seriálem v USA a na obrazovkách zůstal až do roku 1997. Recept na úspěch vypadá zdánlivě snadně, ale zadarmo není.

Roseanne si přízeň diváků vysloužila pečlivým studiem problémů obyčejných lidí, které s nimi týden co týden sdílela. Ať už to byly finanční potíže, šikana v práci, alkoholismus nebo domácí násilí. Především ale lidi táhl k obrazovce svérázný humor a nadhled, s nímž tato rázná žena překonávala životní překážky. Téměř nic z toho její české alter ego nemá.

Hlavní hrdinové nového sitkomu Helena

Podle prvního dílu se zdá, že scenáristé sice Heleně Musilové v podání Sandry Pogodové připsali manžela, tři nezbedné ratolesti, domek a jednu z nejspodnějších sociálních příček, ale jaksi zapomněli na obsah. V Heleně se toho děje tak strašně málo, že se jeden až diví, jak s něčím tak prázdným může televize předstoupit před veřejnost.

"Dobrý ráno, máme kafe?" ptá se ráno hlava rodiny, když v pruhovaných kalhotách od pyžama vstoupí do kuchyně. "Už se někdy za těch patnáct let stalo, že bysme neměli kafe?" reaguje ještě rozvrkočená choť Helena v červeném županu. "Kdyby nebylo, že bych si dal pivo!" odpovídá obtloustlý manžel Dan (Leoš Noha) a odpaluje už druhou salvu umělého smíchu, zatímco skutečný divák sedí tiše jako buddha a zpytuje svědomí, jestli mu něco neuteklo. Přitom právě prožil oslnivou erupci autorské invence.

Helena

Jak se u stolu slézá zbytek rodiny - ostentativně pubertální Lucie, "holka s klučičími zájmy" Tereza a benjamínek Marek - začíná se úžas měnit ve zděšení. Přichází dvakrát opakovaný gag s rozlitým mlékem, banální rozmíšky dětí, výchovné pokusy uřícené matky a většinou nezúčastněné zírání otce do novin, podobajícího se volovi na pastvině. Celé to uvozuje trýznivě nudná konverzace o dortu nebo o tom, co si nejstarší dcera vezme na sebe do školy.

Postupně si domýšlíme, že rodina nemá na rozhazování, a pokud vládkyni domácnosti z vypětí třeba praskne cévka v mozku, skončí děti v dětských domovech a manžel pravděpodobně v ústavu pro nesvéprávné. Mistr mnoha řemesel totiž nemá práci a kvůli tuningu svého skútru, kterému mazlivě říká Pepa, ani žádnou nehledá.

Rozlehlý a velkoryse vybavený dům tedy financuje Helena prací v jakési manufaktuře vyrábějící blíže nespecifikovaný produkt. Po vzoru amerického předobrazu s ní pracuje její lehce střelená sestra milující duchovno (Martha Issová) a život jí ztrpčuje symbol bezohledného kapitalismu v podání pedantického šéfa.

Helena

To už jsme za polovinou, do konce první epizody se Helena stačí ještě pohádat s prkennou učitelkou o výchovu své dcery, která si o několik minut později způsobí s životem naštěstí slučitelný šrám na ukazováku. Situaci odlehčuje otec, který přes svou jinak do očí bijící neschopnost získává u Heleny body, a je mu přiděleno odpírané pivo.

Pětadvacet minut mátožného děje je k nesnesení, nejhorší jsou ale ploché postavy, s nimiž se nelze ztotožnit. Není důvod. Co je také sympatické na tisíckrát omletém klišé matky rodu, která je krkem, zatímco hlava patří tupému manželovi, jehož je k jakékoliv aktivitě třeba dokopat? Přestože Roseanne vykazovala matriarchální rysy, byl vztah s jejím mužem založen na vzájemné úctě.

Pokus o sitkom tedy nevyšel, doufejme, že se prostý lid nenaštve, ale bude se jen příšerně nudit.

hodnocení iDNES.cz: 20 %