Češi vykořisťují své uklízečky a kuchařky z ciziny, tvrdí kampaň

  • 485
Čechy začala vychovávat nová kampaň, která je má naučit toleranci k pracujícím cizinkám, zejména Ukrajinkám. Cílí na české rodiny, pro které ženy pracují, za úkol má ale také vzdělávat. Cizinky prostřednictvím letáků a spotů seznamuje s jejich právy a povinnostmi.

"Kam jsi mi dala ty výsledky?" ptá se nazlobeně mladík Ukrajinky, která mu myje okna. Když cizinka nerozumí, zesměšňuje její výslovnost. Pak ale překvapeně kouká, jak žena - ve skutečnosti učitelka matematiky - příklad sama vypočítá.

Video je součástí kampaně, která má ukázat, že se mnoho Čechů chová špatně k cizinkám pracujícím v jejich domácnostech.

Podle organizátora informační kampaně neziskového Sdružení pro integraci a migraci se cizinky, pracující v domácnostech jako pečovatelky, kuchařky či uklízečky, často potýkají s neurvalým chováním a netolerancí.

"V tomto zaměstnání jsou ženy poměrně zranitelné. Mnohdy snášejí vykořisťování z obav ze ztráty zaměstnání a vyhoštění. Ve většině případů nemají smlouvy a zaměstnání je mimo zákon. Zároveň jsme si ale vědomi, že na obou stranách je situace pololegálního zaměstnávání výhodná," vysvětluje ředitelka sdružení Magda Faltová.

Kampaň nazvaná "Víte, kdo vám doma uklízí?" začala symbolicky 8. března na Mezinárodní den žen. Cizinky má prostřednictvím letáků a spotů seznámit s jejich právy a povinnostmi. Cílí ale i na české rodiny, pro které ženy pracují.

Domácí práce u českého zaměstnavatele podle sdružení někdy zastávala velká část z více než 26 tisíc cizinek z mimounijních zemí, které ke konci roku 2011 v Česku legálně pracovaly. Nejčastěji se jedná o Ukrajinky a další ženy ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Zasloužíme si lepší zacházení a respekt, říká Filipínka

Cizinky se v českých domácnostech nejčastěji potýkají s nízkými mzdami, neplacenými přesčasy či nedostatkem volna. Podle sdružení však dochází i k případům fyzického násilí, sexuálního obtěžování a týrání.

"Některé ženy nám fyzické napadení zmínily. Setkali jsme se i s případy špatného zacházení, neurvalostí a neúctou. Klientky ale většinou nechtějí podnikat právní kroky. Nejčastěji řešíme nevyplacenou mzdu. Například paní z Kyrgyzstánu pracovala v rodině, která po ní chtěla více práce, než na kterou byli domluvení. To bylo hraničící s až otrockou prací," uvádí Faltová.

Filipínka Teodora Alonzo Kuchařová, která v Česku žije od roku 1996. (22.
Filipínka Teodora Alonzo Kuchařová, která v Česku žije od roku 1996. (22.

Cizinky se nejčastěji potýkají s neplacením přesčasů, tvrdí Filipínka Teodora Alonzo Kuchařová, která v Česku pracuje od roku 1996.

Filipínka Teodora Alonzo Kuchařová potvrzuje, že k otevřenému násilí dochází výjimečně. "Vím jen o jednom případu. Já špatné zkušenosti nemám, ale kolegyně si nejčastěji stěžují, že musejí pracovat bez zaplacení přesčasů," říká matka osmi dětí, která po příchodu do Česka v roce 1996 začínala v kuchyni a už patnáct let dělá domácí práce v jedné rodině.

"Víme, že jsme jen domácí pracovnice, ale i ty mají nějaké pocity a zasloužily by si často lepší zacházení a větší respekt. Je ale velmi důležité vědět, že máme kam jít, když se vyskytnou nějaké problémy," dodává Kuchařová. 

Podle Faltové je obtížné určit, jak velká část žen čelí nějakým problémům. "Myslím, že s nějakou formou neúcty se setkala skoro každá, ale nemáme k tomu žádná data," říká. Sdružení chce proto situaci lépe zmapovat pomocí sociologicko-ekonomického průzkumu. Jeho výsledky by měly být k dispozici příští rok.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video