Žádná poslušná loutka. Nový prezident může Merkelové zatopit

  • 62
Německé kancléřce Angele Merkelové přibyl sok, se kterým se bude muset dělit o přední místa v žebříčcích popularity. Nový prezident Joachim Gauck nemá vazby na žádnou stranu a nebojí se na veřejnosti říkat své názory na kontroverzní témata.

Němečtí prezidenti zastávají převážně ceremoniální funkci a Gauck nemůže žádným způsobem oslabit železný stisk, kterým Merkelová řídí zemi. Kancléřce přesto může způsobit starosti, protože bude morální autoritou, které naslouchá 82 milionů lidí.

Ostalgii máme vrozenou

Rozhovor s Joachimem Gauckem o spisech Stasi a postkumunistické levici.

"Myslím, že Gauck bude Merkelové nepříjemný, protože není členem žádné strany a nebude se cítit omezovaný stranickými závazky," říká jeho životopisec Norbert Robers, "Taková nezávislost a svoboda může být pro politiky nepříjemná."

Merkelová musí počítat s tím, že nový nájemce zámečku Bellevue nebude poslušnou loutkou. Svojí politickou nezávislostí a odvážnými názory je v přímém kontrastu se svým předchůdcem Chrisitanem Wulffem, který rezignoval minulý měsíc.

Dvaasedmdesátiletý evangelický teolog má charisma i strhující řečnické nadání. Mezi Němci je oblíbený i kvůli svému odporu vůči komunistickému režimu před pádem Berlínské zdi. "Gauck umí ve svých projevech oslovit lidi takovým způsobem, jakým to Merkelová nedokáže," míní politolog Gerd Langguth.

Dva evangelíci v čele Německa

Upozornil na sebe například obhajobou Thilo Sarrazina, který ve své knize tvrdil, že muslimové podkopávají německou společnost. Řada hlasů obvinilo tehdejšího šéfa centrální banky z rasismu, ale Gauck ho označil za odvážného člověka, který se nebojí debaty na vyhrocené téma.

Opozice s vládnoucími liberály prosadila jeho nominaci proti vůli Merkelové. Ta s ní souhlasila jen proto, že nechtěla riskovat rozpad koalice. V osobní rovině ale mají Gauck a Merkelová dobré vztahy. Kancléřka měla vřelý projev na jeho 70. narozeninách a Gauck zase hovořil na představení jejího životopisu v roce 2005.

Spojují je i některé podobnosti. Oba vyrostli v bývalé NDR a otec Merkelové byl stejně jako Gauck evangelický pastor. Podle hlasů z vládní partaje se Merkelová stavěla proti jeho kandidatuře i proto, že se obávala nevole své převážně katolické strany vůči dvěma evangelíkům v čele země.

Krycí jméno Larva

Z bližšího pohledu se ale jejich příběhy liší. Když bylo Gauckovi jedenáct let, odvezla jeho otce tajná policie, obvinila ho ze špionáže poslala ho do sovětského gulagu. Vrátil se až po čtyřech letech a mladý Joachim byl od dětství naočkován odporem vůči totalitnímu režimu.

V 70. letech se sám stal objektem pozornosti Stasi, která na něj vedla spis pod krycím názvem Larva. Záznamy dokazují, že režim mladého pastora z Rostocku považoval za nenapravitelného antikomunistu, který se snaží z mládeže udělat nepřátele státu.

Otec Merkelové naopak patřil k tomu křídlu protestantské církve, které s režimem spolupracovalo. Zatímco Gauckovi děti nemohly na vysokou školu a později zvolily emigraci, Merkelová úspěšně vystudovala fyziku.

Zatímco Gauck je jasným mužem vize a ideálů, Merkelové se během šesti let v čele Německa vyprofilovala jako žena kompromisu spíše než jako rozhodná vůdkyně. Prostořeký pastor může zkomplikovat zbytek jejího volebního období. Většina Němců ale především doufá, že očistí pověst prezidentského úřadu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue