Pryč s vládou i Klausem, křičely v ulicích několika měst tisíce lidí

  • 7581
Přes dva tisíce nespokojených lidí protestovaly vpodvečer v centru Prahy. Demonstranti požadovali například demisi vlády a prezidenta Václava Klause i zastavení klíčových reforem. Lidé se sešli také v Pardubicích, Brně či Hradci Králové. Akci svolali iniciátoři Holešovské výzvy.

V Praze se účastníci shromáždili v 17 hodin na Václavském náměstí. Dorazilo asi dva a půl tisíce lidí, řekl iDNES.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Podle fotografa iDNES.cz, který demonstraci sledoval na místě, se v horní části náměstí sešli především lidé, na které vládní reformy dopadly nejvíce. Část davu tvořili důchodci. "Vše probíhá bez narušení veřejného pořádku," uvedl Daněk.

Lidé měli transparenty a skandovali různá hesla. "Máme hole, budou hnedka dole," ozvala se například jedna postarší účastnice. Protestující poslouchali hudbu, poté proslovy organizátorů. Vystoupil také například islandský aktivista a písničkář Hördur Torfason, který popsal protesty, které v jeho zemi vedly k pádu vlády.

Kolem 19. hodiny se část demonstrantů vydala na pochod k České televizi. 
Cestou podle ČTK zablokovali magistrálu ve směru z centra. Na Kavčí hory dorazili po 20. hodině. Před budovou zpravodajství, kterou hlídali policisté, pak skandovali hesla "cenzura" a "máme právo na informace".

Pořadatelé demonstrace žádají demisi vlády a jmenování dočasného kabinetu odborníků, zastavení církevních restitucí, penzijní, sociální, zdravotnické a školské reformy či odstoupení Klause.

V Brně se sešly čtyři tisíce lidí

Organizátoři svolali protestní akce i do dalších měst. Na brněnském náměstí Svobody se sešly až čtyři tisícovky lidí. Na poklidný průběh demonstrace dohlíželi policisté, z náměstí musela být odkloněna hromadná doprava. Tramvaje jezdily po Rooseveltově třídě.

Na Masarykově náměstí v Hradci Králové demonstrovalo za odstoupení vlády přes šest set lidí. Někteří demonstrující mávali transparenty. Muž, který se opíral o berli, napřaženu rukou na všechny strany ukazoval ceduli s nápisem: "Pryč s vládou mafiánů."

"Je tu víc důchodců, kdepak jsou mladí," vykřikovala jedna z žen, která se do mikrofonu vyjadřovala k sociální situaci a ptala se, proč lidé mlčí. Když organizátoři vybídli lidi ke skandování za demisi vlády, někteří křičeli, že požadují defenestraci.

Přibližně stejný počet lidí se sešel i na náměstí Republiky v Pardubicích. "Zloba, závist, zášť, strach a svár, ty ať pominou, ať už pominou," nesla se náměstím píseň Marty Kubišové.

Z mikrofonu ale poté zněla zloba na současnou vládu téměř jednohlasně. Lidé za to řečníky odměňovali mohutným potleskem či pískotem. Kdosi si dokonce vzpomněl, že se při podobných příležitostech také cinká klíči.

"Přišel jsem, protože mě vláda štve, jen vysává naše peníze. Chci demisi této vlády, aby nás přestala okrádat," řekl jeden z demonstrantů Jindřich Rundštuk.
Organizátorům se však příliš nepovedla organizace řečníků. K mikrofonu totiž pustili každého a mnohým projevům nebylo rozumět.

Přibližně tisíc lidí demonstrovalo také v Ostravě. V Plzni a Liberci přišlo podle ČTK asi 300 převážně starších lidí, v Českých Budějovicích a Jihlavě se akce zúčastnilo přibližně sto demonstrantů. V Jičíně zaznamenali účast až 400 lidí. V Karlových Varech iniciativu podpořila asi padesátka účastníků.

Akci organizují lidé, kteří chtějí lepší budoucnost

Akci uspořádali iniciátoři takzvané Holešovské výzvy, kteří letos v lednu vytvořili Národní radu. Její představitelé se na svém webu prezentují jako "obyčejní obyvatelé této země, kterým záleží na její lepší budoucnosti".

Holešovská výzva vznikla na konci loňského roku a chce sjednotit protivládní sdružení. V jejím vedení se angažují nepříliš známí lidé, například šiřitel protirežimních letáků za normalizace Jaroslav Popelka nebo propagátor elektromobilů Václav Procházka. Mezi organizátory se pohybuje i pražský taxikář Zdeněk Ponert, známý spory kvůli předražování jízdného.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Elektromobil

Video